www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sarmulita Ciudata


Guest msmihai
 Share

Recommended Posts

Guest msmihai

Salutare tuturor !

Detin un Gretsch G5120 si azi m-am pus sa-i fac toaleta. Dupa ce am dat jos corzile si bridge-ul, am vrut sa dau jos Bigsby-ul. Dupa ce l-am dat, am observat ca undeva deasupra surubului de care se prinde strap-ul ( sau mai bine zis intre cele 2 suruburi in care se tine bigsby-ul ) apare o gaurica cu o sarmulita. Am atasat pozele sa vedeti mai exact. Din pacate nu am fost atent care era faza cu sarmulita cand am demontat statia asta spatiala ( deja ma enerveaza la culme ). Ma puteti ajuta cu o parare inainte sa ma pun sa o asamblez la loc ?

 

Later. Sarmulita de mai degraba un manunchi de sarmulite :))

 

Cineva mi-a zis ca cica ar fi impamantare ( ? ) . Altcineva cica ar tine mai bine surubul de strap.

 

post-5153-0-22915400-1309621368_thumb.jpg

post-5153-0-91445500-1309621374_thumb.jpg

post-5153-0-46852900-1309621379_thumb.jpg

Edited by msmihai
Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai

bun si ce trebuie sa fac cu el ? Sa-l bag inapoi inauntru ? Sa il tin afara ? Trebuie sa atinga ceva ? Chiar nu ma pricep, nu stiu ce ar trebui sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai

Aa gata cred ca ma prind, partea de la bigsby care se insurubeaza vine peste impamantarea aia :) muhaha

Edited by msmihai
Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai

Aia a fost partea usoara. Am stat o gramada sa gasesc pozitia corecta a bridge-ului. Pentru asta am folosit o tehnica gasita pe youtube la un tip. Dupa ce acordez, ma uit sa vad daca la pozitia 12 ambii E suna bine. In functie de cum suna ( flat, sharp ), se muta bridge-ul mai aproape/departe de doze. Am reusit si cu faza asta desi la inceput credeam ca o sa am o chitara numai buna de uitat la ea. Gretsch-urile astea.. ntzntz

 

Multumesc tututor pentru indrumari ! Sper sa nu va mai deranjez cu vreo boacana !

Edited by msmihai
Link to comment
Share on other sites

Daca bridge-ul nu e prins de chitara (si in cazul tau nu e), daca dai jos toate corzile e bine sa prinzi cu niste banda izolatoare bridge-ul ca sa ramana la locul lui. Alternativ poti marca, tot cu banda izolatoare, pozitia lui initiala. Te va scuti de o gramada de munca.

 

P.S. Si mai alternativ si cel mai bine, nu da toate corzile jos in acelasi timp, dai jos una sau doua, le schimbi, si acordezi, dai jos urmatoarele, etc. Succes si ai grija de Gretsch-ul ala, ca altfel de gasesc :ninja: lol - se vede ca sunt un iubitor de Gretsch-uri, nu?:respect:

Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai

Ms de pontul cu banda izolatoare ! Chiar acum ii pun, sa nu ma mai chinui sa ii gasesc pozita urmatoarea data ! ( bine, n-a fost nici asa greu, ca am tuner electronic si ma uitam acolo cum suna ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.