www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

nu suna


Guest nenny
 Share

Recommended Posts

Guest nenny

am si eu o mica problema.am o chitara acustica mica reghin de ceva vreme.am incercat sa o acordez singur insa desi era acordata bine, acordurile sunau groaznic.apoi am incercat sa o acordez cu guitar pro5 tuner si am reusit insa singura problema e ca trebuie sa mut bridge-ul (nu stiu cum ii zice pe romaneste) sus de tot langa capatul corzilor iar corzile trebuie stranse foarte tare => ca tre sa apesi foarte tare ca sa scoti un acord si nici nu poti sa canti bine pe ea(si pe deasupra dupa 5 minute te dor degetele de nu mai poti). CHitara e a tatalui meu care nu este aici dar el a acordato singur inainte si nu stiu cum a facut pt ca nu trebuia sa apesi tare, avea bridgeul lasat la nivelul normal ( de la tasta 1-12 = 12- bridge) si suna si bine. Va rog frumos daca stie cineva ce as putea sa fac ca sa o acordez normal.

 

post-1830-1150390587_thumb.jpg

post-1830-1150390631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In primul rand, muta inaltatorul inapoi la locul sau, e pus acolo cu un scop. In al doilea rand, fa rost, daca nu ai deja, de un microfon de birou, nu-ti trebuie ceva extraordinar si downloadeaza un tuner pentru PC (il recomand pe acesta ) si acordeaza-ti chitara. Succes!

Link to comment
Share on other sites

i`ati tonul de la o melodie pecaer stii sa o canti si acordeaza cateva coarde.. nu te chinui cu tunere si microfoane

 

baga nothin` else matters ca e cel mai usor sa te acordezi dupa ea

 

desigur asta dupa ce ai masurat ca distanta si ai pus brdge`ul ala in asa fel incat tasta 12 sa fie la jumatea coardelor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.