www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Cobor Corzile Pe O Clasica?


Guest DeadEyeDaniel

Recommended Posts

Guest DeadEyeDaniel

salut!

mi-am luat de curand o chitara clasica hohner si are corzile cam departate de tastiera. de asemenea are si un zbarnait. cum pot sa le cobor putin?

mi-a recomandat cineva sa pilesc din partea de jos a calusului. e treaba complicata asta? sa ma apuc singur de asa ceva, sau sa caut pe cineva care a mai facut asta? e de ajuns sa pilesc calusul, sau trebuie sa fac ceva si la capatul celalalt?

e o idee proasta ce vreau sa fac? adica in sensul ca pierd garantia...

ce ziceti?

toate cele bune!

 

 

ps. si daca ma apuc de asta, cat de mult sa le cobor? voi folosi corzi high tension sau extreme high tension, deci vibreaza putin.

Link to comment
Share on other sites

recomand sa mergi cu chitara la magazinul de unde ai cumparat si sa probezi garantia.

daca e teapa cu garantia, cobori corzile de la cordar... dar intrucat ai deja zbarnait in taste si nu stiu conditia grifului recomand sa duci chitara unui cunoscator.

ma pot ocupa chiar eu de set-up contra cost... daca se mai poate face ceva in acest sens. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest DeadEyeDaniel

recomand sa mergi cu chitara la magazinul de unde ai cumparat si sa probezi garantia.

daca e teapa cu garantia, cobori corzile de la cordar... dar intrucat ai deja zbarnait in taste si nu stiu conditia grifului recomand sa duci chitara unui cunoscator.

 

ma pot ocupa chiar eu de set-up contra cost... daca se mai poate face ceva in acest sens. ;)

 

nu prea ajung in bucuresti ca sa poti lucra la chitara...

griful nu e torsionat (cand ma uit in lungul lui freturile sunt paralele... dupa ochi) dar l-am verificat cu o rigla si o foaie de hartie daca e curbat si cam e. adica am pus rigla in picioare perpendicular pe freturi si am strecurat foaia intre rigla si fiecare fret in parte: la freturile 4,5,6,7 foaia se misca liber intre rigla si fret. e normal o mica toleranta din asta? e stramb?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.