www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternativa De Rack Moca


comanel
 Share

Recommended Posts

Hai noroace!

 

Ma simt destul de entuziasmat sa impart chestia asta cu voi, desi sunt clar convins ca nu am reinventat roata. Am tot experimentat in ultima vreme cu pozitia efectelor in pedalboard - in fata ampului, in fx loop.. etc - si am urmarit practic un holy grail dupa ce am avut onoarea sa vad live setup-ul unui chitarist roman pe care il respect foarte, foarte mult.

 

Ca sa nu intru in detalii nesemnificative, urmarim Stereofonia, dintr-un cabinet de 1x12 (de fapt dintr-un combo de 1x12) in felul urmator:

 

Canal Centru: Semnal Amp direct

Canal Stanga: Delay reversed cu tap la optime cu punct

Canal Dreapta: Delay Ping pong cu tap la patrime cu punct + chorus si reverb cat se poate

 

Stanga si Dreapta mix 80% wet, 20% dry. Centru 100% dry fara efecte de modulare.

 

Rezultatul: stereofonie splendida, un sunet IMENS pe clean, crunch-ul sufera la capitolul prezenta (ca e mare si colorat pe stanga dreapta), insa tonurile de Lead ies in fata si creeaza un voicing foarte muzical, recunoscand influente lukatheriene :D. Sunt foarte multumit ca mi-am gasit astfel locul in mix, reusind astfel sa creez legatura intre sectia ritmica si voce.

 

Cum :

 

Lantul e simplu (basic vorbind) : Chitara -> Pedalboard (blablabla) -> Amp - asta rezolva canalul de centru :)

 

apoi:

 

L: Din FX Send ies cu un cablu mono-mono in Left channel pe placa de sunet. In cubase am 2 track-uri mono panoramate 100% L si R. Lantul de efecte din Cubase e facut simplu cu minunatele softuri Ampsim de care dispunem. Personal folosesc modulatii din Guitar rig 2 (psychedelay - pentru cunoscatori) si un reverb foarte subtil de la Overloud Breverb dupa un tube distorsion software cu drive-ul aproape de 2% (pentru caldura si putin crunch). Lantul se termina cu un cabsim in care am incarcat impuls facut dupa difuzorul de la amplificatorul meu.

 

Teoretic pana acum lucrurile arata ca si cum am captat cu un al doilea microfon si am trimis semnalul in rack :D .. va zic mai jos unde intra L si R.

 

R: din headphone out ies cu un Stereo-mono in Right channel pe placa de sunet. In Cubase ii bag pingpong delay (delay-ul din cubase) la 1/4t cu doua repetari, feedback 20% si un chorus ensemble cu mix pe la 50% intre dry si wet. Nu-mi trebuie cabsim software si nici compresie, ca headphone out-ul le are deja.

 

UNDE INTRA L si R: in.. (ati ghicit) Mixer - P.A. in doua canale panoramate la 50% L-R independent, astfel incat sa se intalneasca doar putin delay-urile in sweet-spotul din centru. Volumul se seteaza dupa gust ... exemplul meu e destul de subtil, adica daca amp-ul DRY e la 10, canalele de efecte ar fi la 3.

 

cum ramane cu FX return? heh.. din mixer, am un canal care-i zice monitor out. (poate fi ales si altul, tot dupa gust) Monitor out-ul ala, trimite semnal intr-un exciter si inapoi in FX return. Mix-ul de FX loop in amp e setat foarte foarte jos (5% cred.. doar pentru sare si piper)

 

Acu, partea tehnica am rezolvat-o, ramane controlul de stabilit... folosim bunul prieten MIDI :) care e sincronizat cu DAW-ul pentru tempo, FX on/off si volum.

 

Si gata :)

 

Realizez ca posibilitatile sunt infinite. Din momentul asta cel putin :D.. incet incet, cred ca as reusi sa scot "The edge" daca-mi pun mintea cu el.

 

Costuri : pana in 70 RON pentru cabluri, mufe + timp de lipit.

 

UP-s : Suna teapan si se potriveste pe stilul pe care il abordam

DOWN-s : intr-o situatie de Live, ma bazez pe un Laptop care nu a crapat niciodata de cand il am, iar instalarea sculelor imi ia cu 15 minute mai mult. Plus ca am incercat sa fac acest lucru live, iar un sunetist/tehnic .. (un de toate dinasta) mi-a taiat canalele dupa prima piesa pe motiv ca "era chitara peste tot"...

 

Plus ca atunci cand trimiti ride-ul tehnic si vede omu ca ai 3 intrari in mixer doar pentru o chitara (nu punem la socoteala ch. acustica), ridica din umeri si zice ca el n-are decat mixer cu 8 intrari :)

 

Urmatoarea investitie: mixer de scena personal cu 4 canale din care sa intru pe un singur canal stereo in P.A.

 

Cu speranta ca v-am pierdut timpul intr-un mod constructiv, keep on experimenting !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Umm.. ok..

 

Al dreacu forum care da resize la imagini :))

 

Mno, daca nu prindeti ideea sa ziceti.. sound samples am sa incerc sa bag pe vineri seara cand apuc sa trag ceva la sala :)

 

Desi nu stiu daca am posibilitatea ca n-am microfon :) cine stie, poate ne auzim in live :)

post-651-0-68019900-1299069182_thumb.jpg

Edited by comanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am incercat sa trimit semnal split din pedala de volum, si am reusit sa scot un rig stereo cu 2 ampuri :) unul real, si unul din Amplitube :D

 

Mama, technology is fun :)

 

Tre sa vaz acu daca rezolv problema cu switching-ul din amplitube, ca imi da eroare cand il sincronizez cu clapa.. bleah..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.