www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Iau


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Stiu ca au tot fost intrebari de genul asta dar nu stiu ce ar trebui sa-mi cumpar. Sa zicem ca in ultimul timp am ajuns sa am posibilitatea sa cumpar mai multe. Cant de 2 ani jumate pe prima si singura chitara electrica, un ltd f-50. O fi ea prima chitara de suflet, dar imi trebuie si alta mai buna. Pe langa faptul de a alege modelul de chitara ceea ce oricum e mai bine facut incercand, nu stiu ce mi-ar fi mai util: un amp bun sau ceva gen combo intre un amp/difuzor folosit doar pt a reda ceva de la un procesor (de exemplu am gasit guitar rig mobile; folosesc guitar rig pe calculator -- cu un line6 ux2 -- si mi se pare f bun, daca nu cel mai)? Ideea de un guitar rig portabil si o simpla boxa pare foarte buna, avand in vedere cat de multe poate face insa ar merita sacrificat sunetul pur analog pt asta? Stiu ca o sa intrebati daca cant live. Raspunsul e nu inca; vreau sa am posibilitatea daca ar veni momentul.

 

Acum despre modele de chitari. Ce parere aveti despre un LTD M-401? Stiu ca este un model scos din productie dar inca mai este de vanzare la unele magazine. Am cantat pe unul iar senzatia a fost super. Din pacate nu pot zice ca am experienta in chitari mai bune, cantand acasa numai pe saraca mea f-50 de mai mult de 2 ani. De asemenea ceva din seria signature dean dimebag pare tentant, la guitar shop am vazut. Ah si bugetul pt chitara numai e pana in 1000-1100 euro. Genul pe care il cant in general e thrash/heavy metal dar cant si mai usoare: blues, rock etc. Mai stiti niste chitari anume pe care ar trebui sa le incerc inainte de a lua o decizie? Nici nu pot sa-i torturez pe aia de la guitarshop stiind ca oricum nu o sa cumpar de la ei (deja am facuto destul). Alte chitari pe care am mai cantat putin ar fi epiphone lp si sg, care amandoua nu mi-ai placut, ca feeling. Si pe squier/fender strat care mi s-au parut foarte interesante pt solistica dar ca ritm...nu.

 

Despre amplificatoare am avut ocazia sa cant pe un marshall (nu pe lampi) care imi placea cum suna si un line6 (ceva prin ultimele modele, ultra computerizat, nici nu te lasa un ton pur fara efecte). Amplificatorul "de practice" care l-am primit la inceputuri e un yamaha de 15w, care nici nu l-am mai vazut de vanzare si mi se pare...groaznic. Abia poate la mai mult de jumatate de volum suna mai bine, dar nu destul.

Ce modele sunt mai "in voga" pe acum? Nu-mi trebuie ceva foarte mare, 50w fiind prea mult (zic eu) dar nici de 15w. Am vazut ca pentru cantari mai mari se poate folosi un head si o boxa, care nu trebuie neaparat sa fie aceeasi model/serie/marca. Corect? Ar merita sa incerc asa ceva sau nu e cazul?

 

Am vazut o boxa marshall 2nd hand de vanzare la un magazin, ceva gen 200 dolari. Era JCM800 lead series de 100w. Parea destul de folosit dupa zgarieturi etc si nici nu stiu daca functiona bine. E pret bun?

 

Mersi in avans, sper ca nu cer prea multe :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.