www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schecter C1 Plus Vs Schecter C1 Blackjack


Shreder_DT
 Share

Recommended Posts

Imi fac cu ochiul amandoua, insa nu stiu pe care sa o aleg 100%

Ce diferente notabile am observat:

- Gat mai scurt la C1 plus - 24.75" fata de 25 1/2" la Blackjack, de unde rezulta corzi mai groase si benduri usoare pentru C1 Plus, cel putin pentru cei cu maini micute ca mine :)

- Doze mai bune la Blackjack - Seymour Duncan JB (SH-4) and '59 (SH-1N) vs Duncan Designed HB-102

- 3 way switch si tone tap la Plus vs 5 way switch la Blackjack. Imi place mai mult 3 way switch.

- Inlay-urile imi plac mai mult la C1 plus.

- Culoarile imi plac mult mai mult la C1 Plus

 

Daca ati avut ocazia sa le probati, care v-a placut mai mult, sau daca am omis ceva, ce-ar mai fi? Eu tind spre C1 plus 80%, dar nu e batuta in cuie decizia.

 

Don't be shy now!

Link to comment
Share on other sites

eu am probat ceva Schecter-uri nu mai tin minte exact modelele erau intre 2000-3000 lei ca pret parca.

 

zici ca ai maini mai mici, ce chitara ai folosit pana acum?

daca esti obisnuit si iti plac gat-urile mai subtiri (gen Ibanez) si mai putin butucanoase eu zic nu lua nici una din ele,fara sa probezi tu, ca mi-au mi-au parut cam "gatoase" Schecter astea :lol: si total neplacute la cum se simt la mana.

daca esti din tabara dinspre Gibson, Epiphone, atunci poate nu o sa ti se para deloc incomode...:)

 

Imi fac cu ochiul amandoua, insa nu stiu pe care sa o aleg 100%

Ce diferente notabile am observat:

- Gat mai scurt la C1 plus - 24.75" fata de 25 1/2" la Blackjack, de unde rezulta corzi mai groase si benduri usoare pentru C1 Plus, cel putin pentru cei cu maini micute ca mine :)

- Doze mai bune la Blackjack - Seymour Duncan JB (SH-4) and '59 (SH-1N) vs Duncan Designed HB-102

- 3 way switch si tone tap la Plus vs 5 way switch la Blackjack. Imi place mai mult 3 way switch.

- Inlay-urile imi plac mai mult la C1 plus.

- Culoarile imi plac mult mai mult la C1 Plus

 

Daca ati avut ocazia sa le probati, care v-a placut mai mult, sau daca am omis ceva, ce-ar mai fi? Eu tind spre C1 plus 80%, dar nu e batuta in cuie decizia.

 

Don't be shy now!

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Daca iti place mai mult feelingul de grif de Les Paul ia C1 Plus, daca esti mai ok cu cel de Stratocaster ia Blackjack. La fel si cu restul, niste doze le poti schimba cu orice vrei tu, dar chitara nu prea o mai poti schimba. Eu am vandut chitari care imi placeau din toate punctele de vedere, mai putin feelingul grifului, pur si simplu nu ma puteam acomoda in nici un fel cu griful. In principiu grifurile de Schecter sunt ceva gen Gibson 60, in nici un caz ca si cele de Ibanez, si parca aduc mai mult cu Gibson decat cu Fender ca si feeling (cred ca e vorba de radius, care mie mi se pare a fi in jur de 12, si de forma lui, mai degraba spre D shape decat spre C shape ca la Fender).

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Am o copie Les Paul si un Strat H1, sunt obisnuit cu ambele grifuri. Mi-e putin mai usor pe copia de LP pentru ca are scara la fel ca C1 plus, iar la grosime sunt ok amandoua. Am avut si un Ibanez RG 550 care avea foarte ingust griful, la fel foarte comod, deci in principiu nu griful ar fi problema.

Asa ma gandeam si eu, sa iau C1 plus si sa schimb in timp dozele, daca o sa simt nevoia.

Link to comment
Share on other sites

Dozele Duncan Designed nu mi se par deloc grozave, sunt in cel mai bun caz medii, mie personal nu imi plac deloc, mult mai bune mi se par dozele care echipeaza chitarile Epiphone, modelele de la Studio in sus. In functie de ce ton te intereseaza poti sa ii pui doze sa sune cum vrei tu. Pentru un sunet gen Dram Theater poti sa folosesti combinatia D Sonic si Air Norton de la DiMarzio

Link to comment
Share on other sites

Dozele Duncan Designed nu mi se par deloc grozave, sunt in cel mai bun caz medii, mie personal nu imi plac deloc, mult mai bune mi se par dozele care echipeaza chitarile Epiphone, modelele de la Studio in sus. In functie de ce ton te intereseaza poti sa ii pui doze sa sune cum vrei tu. Pentru un sunet gen Dram Theater poti sa folosesti combinatia D Sonic si Air Norton de la DiMarzio

 

Si-a schimbat dozele Petrucci, acum foloseste Dimarzio LiquiFire si Dimarzio Crunch Lab.

Mersi de raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Si-a schimbat dozele Petrucci, acum foloseste Dimarzio LiquiFire si Dimarzio Crunch Lab.

Mersi de raspunsuri

 

Stiam ca le-a schimbat, dar cred ca Dream Theater nu inseamna numai perioada post D Sonic, mie sincer imi placea mult mai mult tonul lui pana prin 2003, si in general ,pentru mine DT nu ma mai incanta prea mult dupa Six Degrees Of Inner Turbulence. Nu spun ca e rau tonul de acum, dar parca cel de atunci suna mai pe sufletul meu, acum cred ca tine mult de preferinte personale. Vezi ca tot cam genul de chitara cum este Schecterul poti gasi si la ESP (varianta LTD) si PRS SE. Nu spun sa cumperi una sau alta, dar merita daca ai ocazia ca macar sa le incerci ca sa iti faci o parere inainte sa cumperi ceva.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu tine cu sound-ul Dream Theater, imi place mai mult perioada lor mai veche, acum e cam brutal sunetul, probabil si din cauza acordajelor joase.

Am vazut si un LTD care mi-a placut, insa imi depasea bugetul, la fel si la PRS SE varianta Custom 24, mi-ar place 24 de taste.

La ce model de LTD te referi?

Link to comment
Share on other sites

In principiu ma refeream la seria MH de la ei, majoritatea din seriile mai bune vin cu corp dion mahon, 24 taste si doze active EMG, dar ce-i drept sunt ceva mai scumpe ca Schecter. Daca vrei sa vezi un PRS SE Custom 22 cu doze Gibson 490 si 498 potisa vii la mine sa il probezi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.