www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme La Preamp/doza Under Saddle La Chitara Electro-Acustica


gombotz
 Share

Recommended Posts

Salut.

Am o chitara electroacustica marca Vintage VEC 500 si ptr amplificare are un sistem SHADOW SH terzzo care contine un preamo si o doza piezo under saddle nanoflex - adica este dintr-un material moale/flexibil spre deosebire de majoritatea dozelor under saddle care sunt din ceramica si rigide.

 

Sistemul se poate vedea pe site-ul http://www.shadow-electronics.com/viewpro.html?lang_id=&id=221

 

Probelma este ca sunetul amplificat este ffffffff fffffff slab, iar daca dau volum atat pe pream cat si pe sistemul PA, chitara intra foarte usor in feedback (este chiar deranjant).

Am incercat si cu feedback destroyer, se imbunatateste un pic, dar volumul este si mai slab.

Chitara imi place foarte mult, lemn, chei, finisaj etc., dar am auzit chitari de o calitate mult mai slaba (cel putin teoretic) care suna mult mai bine datorita sistemului de amplificare.

 

Am facut un test - am luat o doza piezo Artec din ceramica si un pream de pe o Hora si suna de 10 ori mai bine si mai puternic si nici nu mai am treaba cu feedbackul.

 

Poate v-ati mai intalnit careva cu un astfel de sistem de amplificare, poate aveti careva un astfel de sistem care functioneaza sau poate va pricepeti careva sa imi dati niste sfaturi cum sa imbunatatesc situatia.

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.