www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Takamine Eg440C Versus Ovation Celebrity Cc-24 Hby


cccornel
 Share

Recommended Posts

Suna destul de diferit cele 2 chitari. atat neamplificate cat si amplificate. Takamine are un sound mai plin, mai cald, Ovation suna ceva mai deschis. Ovation-ul are cutia de rezonanta cu constructie speciala, spatele chitarii fiind rotunjit si fabricat de cele mai multe ori din fibra de carbon sau diverse materiale pe baza de plastic sau orice altceva dar nu lemn. Aceasta constructie ii ofera un sound aparte care unora le place foarte mult, altii o urasc. Mie personal imi plac foarte m ult acusticele si electroacusticele Takamine pentru sunetul lor destul de personal atat amplificate cat si neamplificate.

Link to comment
Share on other sites

Takamine-ul acela suna destul de ok neamplificat si bine pentru segmentul de pret din care face parte amplificata. Doza piezo si preamplificatorul mie mi se par foarte reusite.

 

Daca nu tii neaparat la designul lui EG440C iti recomand cam aceeasi bani EG340SC, am cantat pe asa ceva si mi s-a parut foarte reusita pentru banii ei din toate punctele de vedere. Chiar daca este fabricata in China este construita si finisata bine, dar cel mai important este ca suna asa cum trebuie sa sune o acustica.

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdancoltea

Probabil cel mai bun lucru este sa probezi personal chitarile.

 

In privinta Ovation iti recomand Celebrity CC24S (modelul cu solid top). Spre deosebire de restul modelelor cu top laminat aceasta suna neasteptat de bine si acustic.

Celelalte CC24 cu top laminat, mi s-au parut foarte tipatoare si deranjante ca ton. Banuiesc ca ratiunea lor de a fi este predominant electro-acustica, numai ocazional acustica.

Prin pick-up diferentele se estompeaza intre modele, insa chiar si asa m-a impresionat mai mult modelul solid top. Are un sunet mai nuantat si mai bogat armonic chiar si prin amplificator.

Ceva demn de notat la Ovation - din cauza formei corpului este putin incomod sa canti la ea asezat pe un scaun de exemplu (are tendinta sa alunece).

 

 

Takamine EG440 vine si ea in mai multe arome. EG440C (molid/mahon laminat), ST-urile (din artar sau frasin laminat) si SC-ul (molid masiv/mahon laminat).

Intre primele doua personal prefer C-ul. Are un sunet mai plin si mai balansat in opinia mea. Cele din artar laminat mi se par cam nefiresc de bright (tipatoare) in comparatie.

Din pacate SC-ul nu am reusit sa-l probez niciodata, dar banuiesc ca este cel mai bun model, dpdv acustic cel putin. Il poti comanda de pe Thomann.de sau Ebay, costul total fiind undeva in jur de 300 euro.

 

Si un ultim lucru care iti poate influenta alegerea: cum vei folosi chitara - predominant acustic sau electric.

Personal inclin catre Takamine pentru acustic si Ovation catre electric.

Link to comment
Share on other sites

@Blackthorn

 

Am mai avut chitara Dreadnought si nu prea ma mai omor dupa design. Este adevarat ca modelul indicat de tine e cu fetele armonice din cedru / mahon (lemn plin si nu laminat) ceea ce probabil ii da o anume calitate sonora insa si diferenta de pret este totusi maricica fata de ce vreau sa investesc (3250 Ron fata de 1400 Ron la modelul EG440C );

 

@bogdancoltea

Multumesc pentru indicatiile asupra nuantelor sonore functie de lemn la Takamine;

Probabil imi voi lua si un amplificator de chitara...ceva mic si nepretentios; Sincer sa fiu si eu cam inclin spre Takamine. Concluzia clara e ca trebuie sa preselectez functie de review uri si apoi sa le incerc personal;

Edited by cccornel
Link to comment
Share on other sites

Modelul EG340SC este 1450 RON. Daca esti din Bucuresti iti recomand sa incerci si un Crafter, au la esound, s-ar putea sa ai o revelatie. Eu am probat un Crafter de 300E in Germania, era cu fata de cedru masiv si format grand auditorium, suna mai bine decat multe modele mai scumpe de la firme cu pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Modelul EG340SC este 1450 RON. Daca esti din Bucuresti iti recomand sa incerci si un Crafter, au la esound, s-ar putea sa ai o revelatie. Eu am probat un Crafter de 300E in Germania, era cu fata de cedru masiv si format grand auditorium, suna mai bine decat multe modele mai scumpe de la firme cu pretentii.

 

 

Singurul model grand auditorium de la esound ar fi asta: http://www.esound.ro...al,,p-6869.html sau la producator direct http://www.craftergu...stic/ga_8_n.php

Oricum este de incercat cum suna desi nu stiu foarte multe despre firma. Totusi este de notat ca este o chitar acustica numai-asta dupa ce scrie pe pagina producatorului; Celelalte modele ale lor vad ca-s pe constructie spate si laterale plastic+fibra de sticla;

 

Ce am vazut la producator direct si m-ar tenta ca design este http://www.crafterguitars.com/gallery_acoustic/gae_8_bk.php insa solutia ar fi sa o cumpar de afara;

Edited by cccornel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.