www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum pot sa devin Mariachi ?


Guest Marus Rockeru
 Share

Recommended Posts

Guest Marus Rockeru

Salut,

 

Sint si io un incepator (desi am chitara de 5 ani :) ) ... si descoperii ca imi place muzica asta mexicana

si vreau sa cint si io :( ...da' nu stiu cu ce sa incep :)

Stiu acorduri si alea alea .... dar cred ca trebuie ceva specific acestui gen de muzica ...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

pai ar trebui sa inveti kitara clasica, spaniola.. ia-ti de pe net niste partituri, tehnici pt genu asta..

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

invata si tu un deperado de la eagle..si apoi da-te in spectacol...si cel mai mportant fii original!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Pai tre sa strangi inca vro 3-4 chitaristi, sa mancati burrito toata ziua si sa beti tequila, si ai rezolvat-o. But seriously multa chitara clasica si piese spaniole(nu neaparat piese clasice). Si mult exercitiu la ritmica, pt ca mariachi au o miscare extrem de complexa a degetelor (de la mana dreapta, presupunand ca esti dreptaci) pe partile ritmice. Iar la stanga mult exercitiu la accente. Bafta.

 

 

Some tabs to get you started: http://www.fretplay.com/tabs/l/los_lobos/

Edited by Zoltano
Link to comment
Share on other sites

Eu am studiat putin flamenco si clasica cu Alex Ionescu, si iti zic ca daca nu iti arata cineva tehnica de dreapta e foarte greu. Daca vrei sa auzi de ce e instare omul asta asculta primul album Latin Expres (ala cu Pepe). Daca esti interesat si esti din Bucuresti da-mi un PM si iti dau nr lui. Din cate stiu eu inca preda.

Link to comment
Share on other sites

Guest Marus Rockeru

Aha ... deci nu prea e posibil sa invatz singur. :)

Io speram sa gasesc niste lectii pe net , ca am vazut ca lectii de chitara standard sint destule, dar ceva specific pt. mariachi n-am gasit nimic ...

Macar dati-mi niste nume formatii mariachii ca sa caut tab-uri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ce zici de trupa cu care canta antonio banderas melodia aia din desperado ? los lobos sau ceva de genu asta le zicea..

 

pe net e foarte greu sa inveti.. pt k iti trebuie ritm si miscare buna a mainiilor.. si nush dak inveti ritmu asa din niste taburi.. cum zicea Victor du-te la tipu ala, intelegi oricum mai bine decat de pe net..

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa inveti acasa e mult mai greu crede-ma, macar baza trebuie sa ti-o puna cineva. Daca nu esti din Bucuresti alata solutie zic eu ar fi sa-ti cauti pe net concerte video cu Gypsy Kings si sa le observi tehnica de dreapta si poate gasesti si niste lectii video. Eu am gasit niste tutoriale video pe DC++ cu Al Di Meola. Daca nu ai ascultat pana acum asculta, ca efoarte tare. E flamenco-jazz. Dar e bun ca sa prinzi atmosfera aia. Cauta in special "Friday night in San Francisco" - e trio Meola, McLaughlin, Paco de Lucia.

Multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

Guest Marus Rockeru

Ok, mersi mult ... o sa caut pe dc++

Nu sint din Bucuresti ca altfel m-as fi dus cu drag la un curs d-asta de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.