www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vand chitara jackson js20 si pedala xvamp


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

IEFTIN !!! Vand chitara si pedala de efecte dupa cum urmeaza:

 

1 CHITARA ELECTRICA JACKSON JS20 (inca in garantie la muzica)

 

PRET 9.000.000 (900 lei) stare ffbuna, corzi noi ghs

 

in magazin chitara costa 10.000.000 (1000 lei) deci faceti o afacere

http://www.proguitar.ro/index.php?page=sub...are%20electrice

http://jacksonguitars.com/gear/gear.php?partno=JS20_Dinky

 

MODEL NAME JS20 Dinky™

MODEL NUMBER 290-0011-(Color#)

SERIES JS Series

COLORS Solid / Metallic Finish Group:

(503) Black, (BLK),

(527) Dark Metallic Blue, (DMB),

(528) Dark Metallic Red, (DMR)

Transparent Finish Group:

(586) Transparent Blue, (TB),

(590) Transparent Red, (TR)

BODY Indian Cedro with Flame Maple Veneer on Transparent Colors

NECK Bolt-On Maple

NECK DIMENSIONS 1st Fret: .775”, 12th Fret: .910”

TUNING MACHINES Die-Cast Tuners

FINGERBOARD Rosewood

NO. OF FRETS 22 Jumbo Frets

BRIDGE PICKUP Jackson JE10 Humbucking Pickup

MIDDLE PICKUP Jackson JE14 Single-Coil

NECK PICKUP Jackson JE14 Single-Coil

CONTROLS Master Volume,

Master Tone,

BRIDGE 2-Point Fulcrum Tremolo

PICKUP SWITCHING 5-Position Blade:

Position 1. Bridge Pickup

Position 2. Bridge and Middle Pickup

Position 3. Middle Pickup

Position 4. Middle and Neck Pickup

Position 5. Neck Pickup

HARDWARE Chrome

STRINGS NPS, Gauges:

.009, .011, .016, .024, .032, .042

CASE Optional Deluxe Molded Case

PICKGUARD None

SCALE LENGTH 25.5”

WIDTH AT NUT 1-11/16”

NOTICE Product Prices, Features And Specifications Are Subject To Change Without Notice

UNIQUE FEATURES MOTO Dot Position Inlays,

Fulcrum Tremolo,

12” Fingerboard Radius

 

2 PROCESOR BERRINGER XVAMP (inca in garantie la senia)

 

PRET 3.000.000

 

in magazin costa cam 3.8 mil nu stiu sigur dar e oricum mai scump

primiti tot ce am primit si eu cand l-am luat:

-pedala

-transformator

-carte tehnica in nspe limbi

-cutie si cert de garantie (inca in garantie la senia)

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=143

 

Caracteristici: Pedala oarecum entry-level, din plastic, butoane lumionase, infinity-knobs (d-alea cu beculete si care se pot roti oricat), iesire de casti (preamplificata foarte bine, merge la casti cu impedanta porcos de mare), patch up/down si pedala de expresie. Afisaj de doua caractere tip ceas + beculete pe langa pentru diverse setari.

 

Sunetul merge cam in felul urmator in aparat (toate stagiile pot fi (dez)activate la alegere):

 

Chitara ->

(pseudo)EQ (doar shift pentru joase si filtru de prezenta pentru inalte) ->

Noise Gate (bunicel) ->

Compresor (ok, se putea mai configurabil) ->

Efect de modulare (mai multe mai jos) ->

Delay ->

Reverb (fain asta) ->

Pedala expresie (mai multe mai jos) ->

Simulator de amplificator/pedala ->

Output (adica afara tongue.gif)

 

Acum despre fiecare stagiu. EQ-ul e ok, cam restrictiv dar asta e. Noise gate-ul functioneaza decent - nu e noise supressor asa ca nu-l folositi pentru asa ceva.

 

Compresorul e si el bun, dar putea sa comprime si mai mult de-atat - satisfacator.

 

Efectele de modulare - auto wah, rotary speaker, phasere, flanger-uri, chorus, tremolo-uri si pitch bender. Toate extrem de bune pentru pret (sunt totusi luate de pe V-amp 2). Unele efecte necesita pedala de expresie (pitch bender de exemplu).

 

Delay-ul e delay normal. Merge sa scoti un delay Malmsteenic (adica scurt si cu decay rapid, ca sa sune mai 'plin'), asa ca mie imi place.

 

Reverbul e foarte fain, tot luat de pe V-amp 2 cred.

 

Pedala de expresie stie wah, volum, sau controleaza un paramatru al efectului selectat mai sus. E din plastic si are o cursa cam scurta,a sa ca nimic extraordinar. Wah-ul e marginal folosibil - dar pe de alta parte nu dai bani pe inca o pedala (desi Hellbabe proaspat anuntat to tde ei la Winter NAMM arata scumpic). Ca un comentariu pozitiv - este optoelectrica asa ca nu va fie frica ca se strica potentiometrele smile.gif

 

Simulatoarele de amplificator sunt grozave - 'furate' de pe fratele maimare V-amp 2, suna uimitor de bine, mai ales in vedere pretul pedalei asteia.

 

In plus fata de V-amp 2, apare unsimulator de ProCo RAT (denumit artistic El Raton smile.gif), de Tube Screamer si un simulator de chitara acustica care probabil ca paote pacali doar pe cei surzi, dar la o adica e bun de last resort smile.gif Tot spre deosebire de V-amp 2, nu se pot selecta canalele (adica e doar unsingur canal), existand doar un control de Gain.

 

Procesorul are trei moduri de functionare: Phones, Amp + FX si FX Only asa ca la o adica merge si doar de pedala de efecte.

 

Ah, si are si un acordor cu La de referita setabil si optiune de tap-temp pentru setarea de parametri. Impresionanta lista de proprietati, as putea spune smile.gif

 

 

Cum suna: Suna uimitor pentru o pedala de 4.5 milioane - aici este 'vinovat' fratele maimare V-amp 2, care este un modelator foarte bun si de la care s-au 'transplantat' multe lucruri.

 

Daca este folosit un model de amplificator, nu recomand folosirea in fata unui amplificator real, nu a fost conceput pentru asta.

 

Noise-ul generat este minim. Daca aveti strat cu single-coil-uri stoc sau dati gain-ul la maxim, nu va mirati ca va suna cu mult brum, nu e vina lui.

 

Modelele de amplificator sunt foarte faine - si mai ales sunt toate utilizabile. Nu stiu daca s-ar putea zice ca suna exact ca si sau aproximativ ca si amplificatoarele care le-au inspirat, dar daca pot sa le folosesc pe ele insele ca atare, putin imi pasa.

 

Asi zice ca se poate canta orice cu pedala asta, existand atat modele de blues cat si de rock sau all-out-metal (da, exista un Dual Rectifier care suna grozav).

 

Cel mai important lucru (poate) - distorsiunea nu suna aproape deloc digital. La categoria asta face praf urat de tot un efect mult mai 'la moda' pe la noi si mult mai scump, printre altele - anume Korg AX1500G (pe care am avut neplacerea sa-l folosesc).

 

Un pont foarte folositor: incercati-l cu un Behringer Ultra-G GI-100 dupa output, care are simulare de 4x12" cab, suna mult mai bine asa

 

 

Parti rele: Ca si fratele mai mare, are un delay scurt la chimbarea patch-urilor. Manualul nu este cel mai genial. Si cel mai rau: e din plastic. Parerea mea e ca se poate folosi si live, dar de catre un chitarist care canta, sa zic, blues sau un rock mai linistit. Daca sari pe el, o sa plece sus la ceruri.

 

 

Impresie generala: Pentru pretul pe care il are, nu i pot acorda decat un 10/10. Nu-l recomand totusi pentru cantat live daca sunteti brutali cu sculele (adica - eu nu m-as sfii sa-l folosesc live, ca nu sar pe el biggrin.gif)

 

 

 

3. AMBELE LA 11.500.000 (1050 lei) - in magazin ambele ar costa cam 13.500.000 (1350 lei)

 

 

4. MA GASITI LA:

 

mobil 0722461567

yahoo alexmaniac2000@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Vrem sa vedem si noi niste poze, pls!

 

Nu am camera digitala dar cautati pozele pe net pentru ca va garantez sunt in stare perfecta. Chitara e neagra si are configuratia HSS iar pedala e albastra. Uitati niste poze luate de pe net care arata exact la fel.

 

post-65-1147856251_thumb.jpgpost-65-1147856267_thumb.jpgpost-65-1147856292_thumb.jpg

Edited by alexmaniac
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Megasoft in caz ca nu ai vazut este si un link la proguitar chiar in primul post in care arata ca chitara costa 999 RON.Lasa ofertele ca alea nu tin tot timpul :).

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

Megasoft in caz ca nu ai vazut este si un link la proguitar chiar in primul post in care arata ca chitara costa 999 RON.Lasa ofertele ca alea nu tin tot timpul :).

Si in caz ca nu ai vazut Fenderash ... io am pus un link cum ca e la oferta c 850 ... si acum cateva zile cand m-am dus sa-mi iau corzi.... ghici ce tot 850 costa!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Asa si...?Nu te enerva asa usor ca nu e bine.Eu am spus ca ofertele nu tin o vesnicie :).

Link to comment
Share on other sites

Asa si...?Nu te enerva asa usor ca nu e bine.Eu am spus ca ofertele nu tin o vesnicie :).

 

Stai calm ca nu m-am enervat ..... asta e marele dezavantaj al vorbirii pe forumuri si mess ca nu se vede mimica fetei ... si io zic ceva calm si altu crede ca urlu!! asta e motivul pt care au fost inventate emoticoanele.

Ma rog ideea era ca acum, in momentul de fata chitara noua este mai ieftina. Nu am spus asta ca sa ii alung clientii, ci doar ca sa isi regleze pretul pt a avea vreo sansa la vanzare.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Imi cer scuze pentru faptul ca nu am vazut ca s-a ieftinit chitara. In cazul acesta oferta cade complet. M-am hotarat ca a mea chitara are mai multa valoare daca o pastrez decat daca o vand.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.