www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Fel De Chitara


Guest Inimioara
 Share

Recommended Posts

Guest Inimioara

Buna ziua,

 

inainte sa ma inscriu pe acest forum nici macar nu stiam ca exista ceva de genul si nici nu ma gandeam vreodata ca as avea nevoie de asa ceva. Insa de ceva vreme, sotul meu imi spune ca si-ar dori enorm sa invete la chitara, dar cum nu are una ca sa invete paralel cu profesorul, s-a dezumflat un pic. Parerile despre chitare pe diverse forumuri sunt extrem de variate si chiar diferite, ceea ce pentru un necunoscator nu poate produce decat mai multa confuzie.

 

Mi-ar placea din toat inima sa ii pot face o surpriza sotului meu de Craciun- sa ii pot da cadou o chitara pe care sa poata incepe sa invete. Nu stiu insa urmatoarele;

- ce fel de chitara e potrivita pentru inceput

- de unde sa iau o chitara buna chiar second hand- mentionez ca nu cunosc pe nimeni care m-ar putea ajuta si nu am habar nu am daca o chitara ar fi buna sau nu, deci stiu ce sa urmaresc la ea

- cam cat ar costa o chitara? Una noua pentru inceput la 200ron as gasi, de ex.?

 

Dupa cum vedeti am foarte multe lacune despre acest subiect desi amandoi suntem mari iubitori de muzica, avem ureche muzicala foarte buna si nu cred ca pentru sotul meu va fi foarte greu sa invete...Dar avem nevoie de o sansa. Asa ca pentru oricine m-ar putea ajuta cu sfaturi, va trimit un multumesc anticipat!

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest CristianT

- eu zic acustica, e buna sa canti in familie, mai ales ca vine Craciunul

- da si eu am luat de la SH, cauta pe okazii si la mica publicitate, dar daca nu te pricepi ia pe cineva cand o cumperi

- o chitara acustica noua mai decenta asa incepe de la 200RON, la inceput merge o Hora, un Stagg...dar nici eu nu sunt mare cunoscator, ii las pe ceilalti

 

Mult succes! Sunt sigur ca te va ajuta cineva aici

Link to comment
Share on other sites

Guest Inimioara

Multumesc foarte mult...asteptam cu sufletul la gura un raspuns....

Ah, ce frumos suna, sa cantam in jurul bradului...se poate o minune mai mare....???

 

Sper sa ma ajute cineva...ca asa cum am spus nu am habar...si nu am nici prea multi bani pentru asta, cu toata ca nu trebuie sa pun probelema asta, daca e vorba de o surpriza, dar in rvemurile astea e asa de greu....si cu un copil....dar sper din toata inima sa reusesc. Sunt din Bucuresti, nu stiu pe cine as putea sa rog sa mearga cu mine sa cautam, pentru ca singura nu ma hazardez!

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Inimioara

Multumesc foarte mult pentru ajutor, sper sa reusesc sa tin cont de toate indrumarile tale. Sper sa pot ajunge cat mai repede. Te tin la curent! Mai inspectez in acelasi timp si alte oferte care sunt oricum destul de multe, important e sa fac alegerea buna!

Link to comment
Share on other sites

Incearca totusi sa iei pe cineva care are cat de cat habar ce inseamna o chitara, pe langa cele enumerate colegul de mai sus mai sunt destule lucruri de care trebuie sa tii cont cand cumperi o chitara, mai ales acustica. Dupa parerea mea o chitara acustica buna e mai greu de gasit decat una electrica, pe cele electrice le reglezi si le aranjezi mai usor, la cele acustice e ceva mai complicat, e mai bine sa o cumperi cat mai aproape de ceea ce vrei de la ele. Pentru o chitara acustica ieftina si buna iti trebuie rabdare si pricepere, si de ce nu ceva noroc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.