www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Whitesnake


JJS
 Share

Recommended Posts

Hello Toni ,

Respect pt cuvintele tale ....... si pt parerea ta !!!

Imi place shred ,sunt fan Jason Becker ....... imi place progressive dar sunt fan Whitesnake ,Van Halen ,Toto ........ si trupa mea de suflet e EDDA MUVEK (Hungary).

Nu stiu daca cunosti trupa Edda ,dar e 100% hard rock ....... cu influente prog !!!

Da ,mna ..... parerea mea e ca nare importanta ....... Imi place muzica care exprima ceva si care ma face sa ma simt bine ,care imi transmite ceva pozitiv si ma face sa fie HAPPY !!!

 

Ca cant la chitara ...... asa mai shred ....... e normal pt ca sunt din Zalau si in Zalau au fost cei mai tari chitaristi ....... Calin Boca (FG - ex Altar) despre care nu are sens sa vb ,si Mihai "Majone Del Tone" Maja (ex. Forceps si ex Altar) ....... oameni langa care am crescut !!!!

 

Iti doresc multa bafta si multa inspiratie !!!

God bless !!!

 

Despre Zalau stiu multe...

 

Trupa in care cant (Screaming Heads) a si cantat alaturi de Forceps in '95 la Buzau. Ma rog, ala a fost anul lor. Anul urmator a fost al nostru. Si acum ma gandesc cu mare drag la concertul lor, au maturat cu toate trupele si cu tot publicul pe jos. Am concertul lor pe video, tras de la televiziunea din Buzau, deh, am si eu pilele mele. Nici nu stiu daca ei il au. Pacat ca s-au pierdut pe drum. Eu sunt si acum mare fan Forceps, ascult constant si albumul lor pe care l-am comandat direct de la ei (doar stii cum era inainte, din parti distributie...), dar si "jumatatea" aia de Electrecord. Fiind fanii lor inraiti l-am sunat personal pe Mihai Maja in Septembrie 1996 si i-am invitat sa cante la Resita intr-un mare festival alaturi de Celelalte Cuvinte, Pasarea Colibri, Psycho Symphony, Gothic si in fine, Screaming Heads. Nici nu a vrut sa auda de asta. Apoi s-au razgandit si au vrut sa intre in billing. Era prea tarziu. Nu le-ar fi facut rau sa vina, ca lumea deja cam uita de ei. Ei nu au prea cantat mult live prin tara. Au dat un tun si au disparut. Mare pacat.

 

FG? Vezi ca este un topic despre chitaristi preferati undeva pe forumul asta, cred ca la Cafenea. E mai vechi. Vezi ce am scris eu acolo... Altceva nu am de spus despre el.

Am gasit si linkul dupa lungi cautari: http://forums.rgc.ro/index.php?act=ST&...ost&p=43891

 

Na, ca m-am luat cu vorba.

Da, am auzit si de Edda Müvek (sper ca se vede litera "ü", am tastatura germana si il am pe ü) Edda sunt trupa mea maghiara preferata. Am primul album pe caseta originala si "Szaga van" pe vinil. Sunt bun, nu? :) Excelenta trupa! As vrea sa am mai multe albume cu ei, dar asta e. Nu am de unde. Nu uita, sunt din Banat si acolo se asculta muzica rock de toate nationalitatile.

 

Despre tine ce sa zic? Nu pot decat sa ma repet. Esti un chitarist foarte bun si foarte inspirat. Asta nu e parerea mea, asa este cu adevarat! Imi pare rau ca nu ne-am cunoscut mai demult. Sincer.

 

Numai bine Jani!

Link to comment
Share on other sites

Salutari Toni ,

 

1. din cate stiu eu ,Mihai are pe caseta video concertul acela de la Buzau !! claparul din forceps e acum clapar la Stefan Banica ,de ceva vreme buna !!! Raul Kusak !!!

 

2. Edda Müvek - am toata discografia lor ,eu sunt acuma in Ungaria ,nu sunt in Zalau ........ dar daca ne intalnim candva cu mare placere ti le pun pe un cd !!! Ultimul lor disc 2005 suna foarte bine ,dupa o perioada mai "pop" au revenit la o forma de hard rock al anilor 90 da cu sounduri mai noi !!!

 

Ok ...... spor la treaba si sper sa ne vedem soon !!!

Rock n Roll !!!

Link to comment
Share on other sites

Salut Jani!

 

E bine daca si ei au caseta aia. De Raul stiam ca e la Stefan Banica, imi place enorm de el, a fost mereu un mare muzician.

Ar fi frumos sa am albumele Edda Müvek. Poate o rezolvam odata (stiam ca esti in Ungaria, scrie la profilul tau)

Cine stie, poate ai drum prin Germania...

 

Numai bine si multa sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.