www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gretsch Vs Fender Telecaster


florerusu
 Share

Recommended Posts

Le probezi pe ambele si iei ce iti place mai mult si ce iti suna tie mai bine in contextul trupei. Eu personal as opta pentru un Telecaster ceva mai bun decat seria Standard, un Classic Player Baja este un instrument extraordinar pentru pretul lui. Daca nu ai nevoie de tremolo iti recomand sa te feresti de Bigsby-ul de pe seria Electromatic de la Gretsch, dezacordeaza repede si dupa un timp devine chiar frustrant. Oricum ce chitari compari tu sunt complet diferite, Gretsch-ul suna mai degraba spre Gibson decat spre Fender, iar dozele sunt dupa parerea mea slabe, in rest e o chitara buna. Telecasterul Standard iarasi nu mi se pare o afacere prea buna, cu cati bani investesti intr-un viitor upgrade la doze mai bine iti iei o varianta mai buna, ceva gen Baja Telecaster care vine cu niste doze extrem de reusite, switch cu 4 pozitii, chei vintage mai bune si o gramada de alte avantaje.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

De si nu folosesc fix modelele astea, am Gretsch si Fender telecaster.

Soundwise, as zice ca tele-ul este un pic mai versatil (cel mai la indemana ex: nu intra in fonie repede la gain mai mare; nu prea se pot face fonii controlate. Cel putin eu n-am reusit niciodata).

Reliability: chitara mai 'sanatoasa' decat telecaster n-am pomenit pana acum. Desi are case, nu am curaj mereu sa iau cu mine Gretsch-ul la toate concertele (transport pe marile "autostrade" romanesti, scene mici, diferente mari de temperatura etc).

Gretsch-ul are insa un sunet aparte, excelent in anumit context.

Sper ca ti-e de ajutor.

Edited by Jack Daniel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.