www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu O Coarda


Guest slimleo
 Share

Recommended Posts

Guest slimleo

Deci, am o chitara clasica, si coarda G imi bazaie. Daca o apas pe oricare fret, nu mai baraie, doar cand e libera. Ma poate ajuta cineva? Corzile sunt aproximativ noi, am vreo doar vreo 10 ore zdranganite. Am destrans, am strans la loc tot ce a fost posibil, m-am uitat in cutia de rez poate are ceva dar nimic .. si imi face treaba asta de vreo 2-3 zile, daca schimb pozitia chitarii (din western in clasica cu chitara intre picioare sau invers) isi revine la loc dar apoi iara incepe. :):lol:

Edited by slimleo
Link to comment
Share on other sites

Guest slimleo

edit : acuma am observat cand dau mai tare peste corzi se aude la toate bazaitul acela(doar ca la G mult mai tare), sa fie oare de la grif?

Link to comment
Share on other sites

Guest alex36

Eu am patit asa la coarda Re . Un zbarnait usor da enervant . Cand am verificat de fapt era de la piulita care fixeaza cheia de Headul chitarii . Am strans-o un pic si gata .

Verifica si tu de unde vine zgomotul dar sigur ceva nu este fixat bine .

Ce sistem de prindere a corzilor ai la bridge ? Zici ca este chitara clasica . verifica si acolo . Daca este stilul Western cu pin-uri se poate ca una dintre corzi sa nu fie fixata corect .

Link to comment
Share on other sites

daca iti lasi corzile ne taiate la headstock...asa cum fac si eu e posibil sa iti vibreze una dintre ele cand canti. poti sa le tai sau sa aranjezi corzile in asa mod incat sa nu iti atinga headstock u cu partea lasata ne taiata

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
daca iti lasi corzile ne taiate la headstock...asa cum fac si eu e posibil sa iti vibreze una dintre ele cand canti. poti sa le tai sau sa aranjezi corzile in asa mod incat sa nu iti atinga headstock u cu partea lasata ne taiata

 

ar putea fi si asta, sau ar putea fi de la inclinatia grifului, de la distantier, de la taste.....verifica-le pe toate, pe rand, si vezi ce e in neregula, unde atinge coarda de se aude bazaitul.

 

verifica sa fie strans totul corespunzator si sa ne spui si noua care era problema

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.