www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comparatie Intre Ibanez Grx20 Si Ibanez Grx40


Guest Vladd
 Share

Recommended Posts

Guest Vladd

salut...am vrut sa cumpar un GRX20 dar nu a mai fost in stoc si cei de la shop mi-au recomandat sa iau GRX40 ca cica ar avea sunetul mai bun...care va pricepeti mai bine, pt ca asta e prima mea chitara electrica si nu prea le am cu hardware-ul sau componentele ei, dati-va cu parerea....intrebarea este "Care chitara este mai buna GRX20 sau GRX40?"

Link to comment
Share on other sites

Guest Vladd
pai diferenta pare a fi in doze. humbucker + 2 single vs 2 hum. E misto sa ai si single coils daca e sa ai o singura chitara.

 

personal nu le-am testat sa vad cat de bune sunt comparate cu un scuaier dar poti face si tu treaba asta cred.

 

Bafta multa!

 

ok...din cate stiu dozele humbucker au un sunet mai bun pt ca nu prea au interferente...asta ar insemna ca grx20 ar fi mai buna...dar la grx20 nu exista single ceea ce reduce anumite chestii...deci tinand cont ca la grx40 e si hum si single...ar putea fi un plus, nu?

Link to comment
Share on other sites

Humbuckerul anuleaza interferentele de retea dar pierde si o parte din inalte. Si poate adauga o oarecare compresie (adica suna un pic mai 'egal' notele).

 

Pe singles se aude sunetul intreg, cu toate inaltele dar prinzi niste zgomot.

Oricum, cand activezi cele 2 doze single formezi un humbucker.. si in ultima instanta poti face ce a facut tipul din clipul de mai jos.. modifici pickguardul si voila.. h-s-h. http://il.youtube.com/watch?v=P6qsvap54p8

 

Diferentele sunt maricele, cu avantaje de ambele parti deci alegerea depinde de gust si de stilurile care te intereseaza dar pt inceput e bine sa ai si-si, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vladd
Humbuckerul anuleaza interferentele de retea dar pierde si o parte din inalte. Si poate adauga o oarecare compresie (adica suna un pic mai 'egal' notele).

 

Pe singles se aude sunetul intreg, cu toate inaltele dar prinzi niste zgomot.

Oricum, cand activezi cele 2 doze single formezi un humbucker.. si in ultima instanta poti face ce a facut tipul din clipul de mai jos.. modifici pickguardul si voila.. h-s-h. http://il.youtube.com/watch?v=P6qsvap54p8

 

Diferentele sunt maricele, cu avantaje de ambele parti deci alegerea depinde de gust si de stilurile care te intereseaza dar pt inceput e bine sa ai si-si, zic eu.

 

ok...multumesc de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.