www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gat Crapat La Chitara Electro-acustica


Guest Paulie_Chris
 Share

Recommended Posts

Guest Paulie_Chris

Salutare !

 

Am patit una nasoala azi...mi-a picat de pe scaun chitara si s-a crapat acolo unde se imbina griful cu corpul ... s-a marit vizibil distanta dintre corzi si grif, mai ales dupa fretul 12. Crapatura e destul de adanca, si e pe tot conturul zonei de imbinare dintre grif si corp. Nu vreti sa stiti cat am injurat, deabia am luat-o din noiembrie si o iubesc enorm...

 

Atasez niste poze sa vedeti exact despre ce e vorba. Credeti ca merge reparata? E foarte important sa o fac, tin mult de tot la ea si nu am bani sa dau pe alta... Nu vreau sa mai cant pe ea in starea in care este, sa nu se agraveze.. Sunt incepator si nu stiu ce poate sa se intample..

 

Va rog mult de tot, am nevoie de putin ajutor ! Poate cineva sa o faca?

 

Multumesc anticipat,

 

Paul :)

post-13199-1272745016_thumb.jpg

post-13199-1272745053_thumb.jpg

post-13199-1272745098_thumb.jpg

post-13199-1272745224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Paulie_Chris

Multumesc mult red pentru raspuns, chitara este Fender CD 60 CE electroacustica, am luat-o de la Guitar Shop in noiembrie si a fost 700 ron parca.

Ai idee cum il cheama pe lutierul de la Pro Guitar?

Link to comment
Share on other sites

ce preturi nesimtite are.

eu am rupt griful de la o acustica ( aia de la tine red - hohnerul ) si l-am lipit singur cu aracet. am facut o treaba excelenta tinand cont ca si stiu despre lipeli ( sunt tamplar ). pun si 3 poze. pret: 6 lei o cutie de aracet si putina rabdare.

post-782-1272779892_thumb.jpg

post-782-1272779903_thumb.jpg

post-782-1272780129_thumb.jpg

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

pana una-alta scoate corzile de pe ea. sa nu maresti crapatura aia . ti-as recomanda titebond sau henkel moment wood super 3 sau henkel moment wood express.astea dau o lipitura mai tare decat lemnul in sine. iti trebuie si 2 cleme de lemn neaparat. introduci adezivul cat mai adanc in crapatura pe toata suprafata de contact cu o seringa cu ac evident si la fel de evident pui mai mult decat trebuie . strangi bine , fixezi clemele ,stergi surplusul de adeziv si astepti. refacerea finishului e un pic mai tricky dar e poti s-o faci si p-aia. stai linistit ca e o chestie relativ simpla ,trebuie doar sa ai rabdare .

Link to comment
Share on other sites

Guest Paulie_Chris

Multumesc pentru raspunsuri si lui trace pentru sfaturi de reparatie, dar mai degraba dau un ban la cineva care se pricepe, decat sa fac eu ceva de mantuiala sau sa nu iasa bine. M-am apucat de chitara de 5 luni si chiar nu vreau sa risc sa fac eu vreo prostie. Maine o sa merg la Guitar Shop sa vad ce rezolv.

 

@ gadjo : Doamne ajuta, nu e o crapatura fatala, adica nu e o ruptura, dar e destul de mare, intra unghia in ea. Sper sa iasa bine, si sa cant cat mai repde din nou pe ea.

Edited by Paulie_Chris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Paulie_Chris

Salutare, am luat chitara de 2 saptamani, dar nu am mai intrat pe forum sa scriu. Domnul Ursu a facut o treaba foarte buna, si pretul a fost extra-decent. Il recomand oricui, este un om deosebit, cu foarte mult bun simt si corect. Chitara se aude la fel ca inainte, nu are nicun fel de problema. Multumesc lui red pt ca m-a indrumat sa merg la el.

Bafta tuturor !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.