www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Kitara


Guest Seraph
 Share

Recommended Posts

Guest Seraph

am un stagg cu 2 humbucker skimbate (epiphone); 1 control volum, 1 control ton; switch pe 3 canale

 

am urmatoarea problema:

1. kitara mea bagata intr'o statie mai puternica face microfonie urat de tot & e f deranjant

2.1 daca switchu e pus pe pozitia doza bridge, am un zgomot de fond puternic

2.2 daca pun deshtiu pe switchu in kestiune, zgomotu de fond dispare treptat, ca si daca pun mana pe corzi (ca pt un muting de ex)

3. daca reduc volumul de la 10/10 spre 1/10, intre pozitiile 8 si 4 (aproximativ) iar am zgomot f puternic, indiferent de pozitia switchului..

 

acum intreb: ce ar putea fi de vina?

sa fie firul de masa gatuit?

sau vreo problema la switchu ala :) ?

 

multumesc tuturor care ma pot lamuri

 

ps: pt comentarii aiurea rog sa postati intr'un topic separat :)

Link to comment
Share on other sites

am un stagg cu 2 humbucker skimbate (epiphone); 1 control volum, 1 control ton; switch pe 3 canale

 

am urmatoarea problema:

1. kitara mea bagata intr'o statie mai puternica face microfonie urat de tot & e f deranjant

2.1 daca switchu e pus pe pozitia doza bridge, am un zgomot de fond puternic

2.2 daca pun deshtiu pe switchu in kestiune, zgomotu de fond dispare treptat, ca si daca pun mana pe corzi (ca pt un muting de ex)

3. daca reduc volumul de la 10/10 spre 1/10, intre pozitiile 8 si 4 (aproximativ) iar am zgomot f puternic, indiferent de pozitia switchului..

 

acum intreb: ce ar putea fi de vina?

sa fie firul de masa gatuit?

sau vreo problema la switchu ala :) ?

 

multumesc tuturor care ma pot lamuri

 

ps: pt comentarii aiurea rog sa postati intr'un topic separat :)

am avut aceeasi problema. dupa ce refaci corect circuitul la doze, schimbi potentiometrul si legi masa corect, nu ar trebui sa se mai intample asta. daca fluiera la volum mare, e de vina si calitatea dozelor.

cam atat ma pricep eu sa spun.

vezi ca grossman ala se pricepe la asa ceva si nu cere mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Dap, e de la doze fluieratu... aveam si eu aceeasi problema cu dozele stock Epiphone si, intr-o mai mica masura) si cu CVR2-urile de la Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

update la necaz :) :

 

am incercat azi sa pun un Ibanez (care de alfel suna bine pe procesoru omului) in procesoru meu si a aparut aceeasi problema..

deci procesoru pare sa fie de vina.

ar putea fi o kestie de procesor (de umblat in el) sau e de la efect?? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

bai kiar nu are nimeni idee despre ce ar putea fi vorba?

n'a mai patit nimeni?

pls, dati o vorba, un sfat, ceva..

Link to comment
Share on other sites

Mah dozele Epiphone cam fac feedback daca ii ampu dat tare pe un canal de distors puternic iar dozele ibanez nu is mai bune, asa ca, ca sa testezi daca ii probl cu procu testeaza in casti sau la volum mic.

 

Sau daca ii un procu ieftin shi il bagi in un amp bun poate sa iti faca microfonii (asa am io probl cu RP80`u cand ii dau preset de distors, l-am testat shi pe un Marshall pe care facea microfonii shi pe Randallu meu pe care face microfonii shi direct in mixer shi ampuri no-name unde nu facea microfonii)

 

P.S. : ia-ti o pedala de volum shi foloseste-o sa tai volumu atunci cand esti pe canal de distors shi face feedback.

Edited by CulBoji
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Speranta moare ultima... da sunt curios de o treaba... ai apucat sa pui Epi-u meu pe o statie ca lumea ? (cu SD-urile, normal)

 

PS: Ma bucur ca iti place :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

omu il confunzi pe om :) , el are un stagg cu doze epiphone , si da am pus epiu tau pe mai multe ampuri (nu cu dozele originale adevaru e ) si sa stii ca se auzea perfect :)

Link to comment
Share on other sites

Mah dozele Epiphone cam fac feedback daca ii ampu dat tare pe un canal de distors puternic iar dozele ibanez nu is mai bune, asa ca, ca sa testezi daca ii probl cu procu testeaza in casti sau la volum mic.

 

De ce nu ar fi dozele Ibanez prea bune?? Voi ce fel de Ibanezuri ati intalnit pana acum??

Eu am incercat Ibanezul meu pe un amp cu drive-ul la max si vol puternic de tot si nu scoteau nici un bazz dozele mele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Daca nu pui nici un procesor ce se intampla ? Daca fara procesor inca iti mai scoate un sunet de fundal este foarte posibil sa fie de la priza.Sau de la transformatorul procesorului.Am avut si eu ceva similar dar la mine era de la priza si nu am avut ce sa ii fac,am rezolvat prin mutare de domiciliu :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.