www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Js 30 King V


Guest beseech
 Share

Recommended Posts

Guest Sylviu

pe scurt..

 

pacat k nu are floyd si dozele sunt cam nasoale la js30.. dak vrei sa iti iei ar fii bine sa ii pui alte doze sau mai strangi bani si iti iei king v made in japan cu doze seymour duncan..

 

p.s. : imi place mai mult rhandy roads ca forma :)

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

era vorba de impresii..pareri...despre js 30 king v !...nu altceva..asa ca va rog..daca n'are legatura cu chitara respectiva...nu postati !..multzam

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai in primul rand dozele stoc sunt cam varza... e o chitara dezechilibrata.. adica-ti pica grifu in pamant daac nu te tii de el...n-are nici un fel de vibrator... ceea ce este bine intr-un fel.. acum depinde strict de ce anume vrei sa canti... daca vrei sa-ti cumperi un js 30 randy rhoads... care e cam acelasi drac.. difera coarnele ca lungime.. are un prieten de vanzare unu negru nu stiu pretu dar oricum pe la vreo 8 milioane cred....

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

nu ma intereseaza dozele...se pot schimba...si nici floyd nu'mi trebe ! vreau doar sa stiu cat mai multe despre performantele chitarii !

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai fi atent... modelul nu este unu foarte reusit... pt ca iti cade grifu .. din cauza ca e o forma mai ciudata e foarte dezechilibrata..

 

daca nu te deranjeaza chestia asta.. e perfect.. dozele se pot schimba... floydu daca nu-ti trebe mai bine ca nu e... asa ca vezi ce faci.. grifu in general la seria js e foarte comod.. tastele sunt bune... corzile sunt de ***** .. dar tu oricum le schimbi nu? .. ce sa-ti mai zic... potentiometri sunt buni.... switchu e ok... mufa...e buna..

 

ps: chiar daca seamana cu flying v sa sti ca nu zboara chitara asta:)

 

tu zi mai bine ce vrei sa sti despre ea :) sunt anumite lucruri pe care nu le poti observa decat cu chitara in mana...ce vrei sa-ti spun ca are fretboardu din rosewood si grifu din maple ? he he he. .astea le poti citi si pe net pe jackson.com ..

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

leg de mine chitara si nu mai cade in grif :)) ..mie imi trebe pt riffane..aaaa si care'i diferentza dintre asta...si king v ala facut in japonia..???

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Sa stii ca nu e asa de simplu daca ai o chitara dezechilibrata.Poti sa o "legi" tu cum vrei si tot nu o sa stea cum trebuie.Chestia cu echilibrul e foarte importanta, deoarece daca stai sa canti doua ore si chitara tot da sa-ti pice, nu stiu cat de comod o sa te mai simti.Pur si simplu o sa fii nevoit sa tii chitara ca sa nu cada, ceea ce nu-i prea placut... :)

 

In primul rand diferanta dintre JS30 King V si King V e de doze.Daca pe JS ai niste "varzeturi" de doze, pe King V ai Seymour Duncan.Pentru o documentare mai serioasa asupra fiecarui model recomand cu caldura site-ul asta.O sa gasesti acolo toate diferentele si tot ce-ti mai doresti despre chitarile Jackson. :)

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Diferenta dintre un JS30 King V si un King V normal e mai mult decat la doze (diferenta explicata si de diferenta de pret). La o chitara, fiecare dolar in plus se reflecta in detalii.

 

King V-ul "normal" (KV2) e finisat mult mai bine (inlayuri montate mai bine, freturi nivelate perfect, poturi mai bune, lemn mai bun etc). Toate materialele sunt mai de calitate, finisajele sunt excelente. Normal, ai si un pret pe masura (zboara peste mia de dolari din cate stiu eu).

 

Oricum, daca inainte aveai un Reghin sau alta craca de gen, un JS30 e o chitara fenomenala... mai tarziu o sa ii observi carentele, dar pana atunci, nu iti face probleme.

 

Personal, si eu iti recomand o alata forma... mai degraba Dinky. E mai comoda si o sa simti asta dupa ore de cantat.

 

bafta,

Jackson

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

pai...mie imi place foarte mult designu...pe langa asta..are H-H...si mai sunt chitare de la jackson..da nu ma pot atinge de ele....js30 simplu...nu prea ma atrage..desi din cate am inteles..isi merita mai mult banii..

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ma, ce pot sa zic... cunosc senzatia... acu vreun an juma, muream dupa Kelly si Warrior. Ideea era sa aiba o forma cat mai neconventionala, sa fie cat mai neagra etc... Acuma mi-am schimbat radical gusturile. Chitara trebuie sa fie cat mai subtila, cat mai fina... pana la urma, canti la ea, nu te duci pe scena sa fii ca Doru Octavianu Dumitru prezentand un show ieftin!

 

Pe viitor urmaresc sa imi cumpar asa ceva: http://www.zzounds.com/item--IBARGT220A Simplu si eficient!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

da.. cunosc si eu senzatia.. acu vre-un an, un an juma eram ceva de genu :

 

ma imbracam numa in negru, piele, tzinte etc.. ( nu conta k erau 40 de grade afara ), kitara cat mai ciudata, cat mai agresiva ca forma si vroiam sa cant thrash..

 

acum vestimentatzia simpla un hanorac o pereke de blugi.. vara pantaloni trei sferturi, tricou alb.. vreau o kitara frumoasa si subtila ( cum zicea si jacksonman ) si tind mai mult spre blues..

 

unii ii zic ( cum ar fii mama :) ) maturizare.. asa o fii..

 

 

p.s. : sorry pt offtopic..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.