www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Corzile...


Guest ioana15
 Share

Recommended Posts

Guest ioana15

In primul rand:Hristos a inviat!

Sunt si eu o incepatoare...Mi-am luat o chitara acustica de la magazinul Muzica in urma cu mai putin de 1 saptamana.De atunci am repetat zilnic la ea cate 3 ore.Toate bune si frumoase pana cand azi mi-sa parut ca nu suna cum ar trebui si am incercat sa o acordez.Dupa ce am mai strans putin si coarda G ma trezesc ca se rupe.Nu cred ca am strans eu prea tare...si totusi s-a rupt :) .E normal ca doar dupa cateva zile sa se rupa?De ce se pun corzi atat de proaste?Acum trebuie sa dau bani pe altele?Sunt scumpe oare?Nici nu stiu ce sa fac....Ma puteti ajuta cu un sfat?Multumesc anticipat...

Paste fericit!

Edited by ioana15
Link to comment
Share on other sites

Guest ioana15
Nu exista corzi cu garantie de timp. Depinde de chitara, de chitarist, de cat au stat pe chitara inainte sa o cumperi tu, si abia apoi de cat de bune sau proaste sunt ele. Un incepator tinde sa rupa corzi foarte des pana invata sa apese doar cat e nevoie pe taste, si sa loveasca nu mai tare decat e necesar cu pana sau degetele. M-as aventura chiar sa spun ca e un indicator de progres: ai ajuns la nivelul urmator cand n-ai mai rupt nici o coarda pana la un nou schimbat de corzi.

 

Un pachet de corzi metalice (nu ne-ai spus de care ai nevoie) se gaseste usor si costa in jur de 20-30 RON pe set (asta pentru un set de firma mai rasarita - D'Addario, GHS, etc.). Nu stiu daca exista si la bucata in Muzica, eventual poti incerca sa cumperi doar un Sol. Daca faci asa, ai mare grija sa cumperi o coarda de acelasi diametru ca cea de dinainte.

 

http://www.mcmusic.ro/department.php?bid=1&id=12

http://www.guitarshop.ro/produse.php?cauta...amp;x=0&y=0

 

 

Da....de corzi metalice am nevoie...Mersi mult pt informatii si sfaturi :) .Am sa tin cont.

Link to comment
Share on other sites

Guest Jonny2
In primul rand:Hristos a inviat!

Sunt si eu o incepatoare...Mi-am luat o chitara acustica de la magazinul Muzica in urma cu mai putin de 1 saptamana.De atunci am repetat zilnic la ea cate 3 ore.Toate bune si frumoase pana cand azi mi-sa parut ca nu suna cum ar trebui si am incercat sa o acordez.Dupa ce am mai strans putin si coarda G ma trezesc ca se rupe.Nu cred ca am strans eu prea tare...si totusi s-a rupt :) .E normal ca doar dupa cateva zile sa se rupa?De ce se pun corzi atat de proaste?Acum trebuie sa dau bani pe altele?Sunt scumpe oare?Nici nu stiu ce sa fac....Ma puteti ajuta cu un sfat?Multumesc anticipat...

Paste fericit!

 

Si incearca http://www.aptuner.com/cgi-bin/aptuner/apmain.html ca sa acordezi chitara ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.