www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Amp Fender 15r


Guest beasst
 Share

Recommended Posts

Guest beasst

Salut

Aseara am reusit sa cumpar in sfarsit o chitara electrica si un Amplificator Fender Frontman 15R. Problema e ca daca conectez chitara, in amp se aude un sunet de fundal care mi se pare destul de deranjant. Daca ating usor corzile, fara sa sune, sunetul e mult mai mic si acceptabil.

Cablul nu cred ca e grozav cu toate ca e nou si e Fender Tone master pe care trebuie sa-l schimb dar am incercat si cu un cablu de la un bass cu care facea la fel.

 

De la ce este sunetul de fundal si ce pot sa-i fac?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Salutare tuturor

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu în ultimul rând, orice dozã single-coil va avea de furcã cu neoanele, monitoarele și în general orice câmp magnetic din preajmã.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Aseara am reusit sa cumpar in sfarsit o chitara electrica si un Amplificator Fender Frontman 15R. Problema e ca daca conectez chitara, in amp se aude un sunet de fundal care mi se pare destul de deranjant. Daca ating usor corzile, fara sa sune, sunetul e mult mai mic si acceptabil.

Cablul nu cred ca e grozav cu toate ca e nou si e Fender Tone master pe care trebuie sa-l schimb dar am incercat si cu un cablu de la un bass cu care facea la fel.

 

De la ce este sunetul de fundal si ce pot sa-i fac?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Salutare tuturor

Pe langa ceea ce ti s-a mai zis:

http://www.thomann.de/gb/millenium_die_dibox_passiv.htm // scade impedanta sunetului, vei avea sunet cristal

 

 

fa-ti rost de un cablu decent (de preferat ecranat)

 

ptr metale si alte chestii highgain: ecraneaza-ti chitara.. nu e tocmai rocket science

Link to comment
Share on other sites

Guest beasst

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

 

Sper sa mearga cum ati zis ca deja ma speriasem ca are ceva chitara sau amplificatorul. Priza are impamantare, dar o sa mai verific o data ca sa fiu sigur. Dozele sunt single coil si stau in fata biroului cu monitorul ca nu am loc in alta parte. O sa incerc sa ma duc mai departe sa vad daca din cauza asta e problema.

 

In legatura cu cablul, am incercat si cu un cablu de la un bass si tot asa face. La bass nu face zgomot.

 

Salutare tuturor.

 

Nu în ultimul rând, orice dozã single-coil va avea de furcã cu neoanele, monitoarele și în general orice câmp magnetic din preajmã.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Rendelu

Acelasi tip de amplificator il am si eu. Si de-o vreo 2-3 zile...sunetul pe care mi-l scoate pe clean...e de aproape de overdrive(asta fara sa am butonul de drive apasat si butonul de gain miscat...toate sunt pe 0 ) iar cand bag pedala (Boss DS-1...la care nu i-am schimbat bateria de ceva vreme si la care n-am umblat la setari) sunetul e deja...DRUJBA !

Precizez ca priza de la sala de repetitii nu are impamantare dar pana acuma nu a facut asemenea probleme si deobicei volumul pe care-l folosesc e la nivelul 3-4 :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.