www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Talent


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Mi-am pus si eu intrebarea daca am talent sa cant la chitara... si daca poate oricine sa devina un bun chitarist...se pare ca mi-a luat-o altcineva inainte :)

Cititi aici :

 

http://www.ultimate-guitar.com/columns/jun...tar_talent.html

 

Sper ca va veti simti mai bine dupa ce cititi acest articol... pe mine m-a facut sa ma simt mai bine... si sa ma straduiesc mai mult :)

Pana la urma, practice, then practice, then practice some more :)

 

Voi ce parere aveti

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

bun de citit pt cei care sunt in impas pshihologic de genu "nu sunt bun de nimic, nu o sa reusesc niciodata sa cant klumea ".. :)

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, intrebarea este daca este chiar asa cum scrie in articol :) Sper sa fie adevarat... parerea mea(un pic subiectiva, pt. ca si eu ma aflu in situatia asta) e ca un om poate sa ajunga sa faca orice atata timp cat isi doreste cu adevarat si munceste mult...

Am auzit ca era un tip care canta la chitara cu degetele de la picioare... deci, SE POATE :)

 

Darn i need a guitar teacher... soon :|

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

am citit si eu de ala care canta cu picioarele, damn, oare facea si solouri ? :)

 

uite-te la topicul "guitar videos", e unu orb p'acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Vointa face multe... am vazut la multi chitaristi, faptu ca se plangeau ca nu au talent, ca ei nu pot sa cante nimic. Problema venea de la studiul ineficient. Daca nu studiezi cu cap, si ce trebuie, normal ca nu o sa evoluezi niciodata, si o sa ramai, cel mult, la nivelu zdranganitului prin parcuri sau boscheti. Totu depinde de ce vrei sa faci...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nervus

Toata lumea se simte bine cand citeste articolul ala, dar sigur uita imediat de el cand incearca sa faca ceva si nu iese... atunci frustrarea invinge :)

Partea mai naspa e cand incerc sa fac ceva... nu iese si ma mananca in fund sa caut pe google videos sa vad cum fac altii, si dau peste alde Michael Angelo Batio, Malmsteen, Murray, samd, care pe bune daca nu ma pun pe ganduri :)

 

Pe de alta parte, practice makes perfect asa ca totu e bine cand e balanta dreapta :)

 

Keep on dreaming, and it might happen ;P

 

/Mircea

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Bine, îţi dai seama că ăia enumeraţi de tine sunt maşinării care nu fac nimic altceva decât să cânte non-stop (şi cel puţin malmsteen face asta de... pfuai, numai el ştie câte zeci de ani sunt). Ei sunt exemplul concret al faptului că totul e 1% inspiraţie şi 99% transpiraţie, deci... muncă, muncă şi iar muncă.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nervus

Corect :)

 

Sincer sa fiu, mie nu prea imi place nici MAB, nici Malmsteen... Sunt buni ingineri pe chitara, insa mie imi plac solanele mai melodice :)

 

Dupa parerea mea, un solo e frumos daca are o tema si daca poate fi fluierat :)

Link to comment
Share on other sites

Da man dar pt. asta trebuie si sa-ti placa instrumentul la care canti, eu am o amarata de chitara clasica Millnot's(never heard of it) si cand pun mana pe ea mi se taie cheful de cantat, e mica, scurta(cred ca e 3/4, nu e full scale) .

Astept pana in septembrie sa-mi cumpar o acustica mai k lumea, ca altfel nu ma descurc... i'm taking a break... :)

 

Daca as avea o chitara misto probabil as canta la ea cum as avea timp liber, si 10 minute as zdrangani la ea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.