www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez As73 Sau Epi Dot Studio


Guest KingLeonidas
 Share

Ibanez vs Epiphone  

23 members have voted

  1. 1. Ce chitara recomanzi?

    • Ibanez AS73
      10
    • Epiphone Dot Studio
      9
    • Altceva(mentioneza ce in topic)
      4


Recommended Posts

Guest KingLeonidas

Salutare!

 

Vreau sa cumpar o chitara electrica pt rock si blues(bugetul fiind de 1500 ron), si m-am oprit la astea 2. Daca e cineva pe forum care a avut o chitara din cele 2, l-as ruga sa scrie aici impresiile.

 

Alte argumente pro si contra sunt binevenite.

 

ibanez: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2108

 

epiphone: http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...-Dot-Studio-WB/

 

Danke:)

Edited by KingLeonidas
Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de Artcore care nu cunoaste Epi-urile decat de pe net iti pot spune ca-s multumit de chitara mea.

 

Dozele sunt un pic slabe dar in functie de ce scule folosesti te pot stisface sau le poti schimba destul de usor (eu am schimbat doza de neck pt ca aveam un Seymour Duncan luat dinainte si nu a fost foarte dificil). Altfel, finishul e misto, hardwareul decent.

 

Daca ar fi sa aleg as merge pe Ibanez dar asta e doar parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am eu exact Ibanez AS73-BS de care sunt foarte multumit. Dozele au fost schimbate cu un set Seymour Duncan JB+Jazz (desi alegerea a fost la limita intre astea si un set de Seth Lover), dar si dozele cu care chitara a venit echipata standard erau ok. Am ales Ibanez dupa ce am vazut varii clip-uri pe net, am citit reviews pe harmonycentral.com, si pana acum n-am fost dezamagit.

Votez acest model fix din cauza ca-l am si-mi place :).

 

Nu stiu nimic despre Epiphone Dot, n-am cantat pe asa ceva.

 

PS. Daca ai drum prin Bucuresti esti invitatul meu sa testezi chitara, sa-ti faci o idee proprie.

 

Edit: din varii motive se pare ca nu pot sa votez.

Edited by Gabi S.
Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
Poti incerca sampleurile de aici ca sa-ti faci idee de diferentele de ton

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_as73bs_sem...ik_egitarre.htm

http://www.thomann.de/gb/epiphone_the_dot_ch.htm

 

 

 

 

n-am mai intrat pe thomann de foarte mult timp, nu stiam ca au bagat sample-uri.

 

 

imi place parca mai mult cum suna epiphonul(mai plin, mai puternic, un sunet mai grav), numai ca ce mi-ai dat tu in link nu e varianta studio, acum nu stiu cat de diferit suna pt ca varianta studio nu are sample.

 

alt lucru care l-am remarcat e ca harley bentonul de 166 de euro suna aprox la fel cu epiphonul, ceea ce poate insemna 2 lucruri:

 

1. chitarile astea de duzina sunt toate la fel, indiferent ca pe ele scrie ibanez, harley benton sau epiphone. aceleasi materiale, acelasi tip de muncitori chinezi, aceeasi calitate la doze.

 

sau

 

2. nu iti poti pune baza in sample-urile alea pt ca nu stii unde, cand si cum au fost facute.

 

in acest moment singurul lucru care pune ibanezul pe primul loc in preferintele mele e felul in care arata(fata de lopata aia de epiphone studio cu finish mat)

 

multumesc ca v-ati dat interesul sa imi raspundeti.. o sa mai astept pareri si o sa merg sa le probez pe amandoua cat de curand :)

Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas

suportati pls un noob, si spuneti-mi. epiphone dot studio e echipata cu doze seymoure duncan?

 

ca pe site scrie "doze Vintage Alnico", ceea ce din cate am vazut pe net e un model de seymour duncan. daca am dreptate, stiti ceva despre dozele astea? sunt bune de ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
Eu vãd cã pe saitul oficial scrie "Alnico Classic Humbuckers". Dacã ar fi fost Seymor Duncan fii sigur cã ar fi menționat.

 

 

 

 

de asta am fost si eu in dubiu, ca daca ar fi fost seymor duncan sigur ar fi scris.

 

 

+ un humbucker seymor duncan am vazut ca sare de 300 de ron, iar chitara in cauza costa 12 milioane. deci ceva nu pusca.

 

deci nu sunt seymor duncan, am zis sa intreb ca sa fiu sigur

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Mdalinn

Acum depinde si ce vrei sa canti la chitara

Daca vrei blues - Epiphone

Daca vrei funk - Ibanezul e bun

Daca vrei rock - iti recomand Squier Deryck Whibley Telecaster

Daca vrei punk - iti recomand Squier Avril Lavigne Telecaster

Daca vrei metal - iti recomand Dean V Dave Mustaine sau Jackson JS-32T King V

Daca vrei rock alternativ - iti recomand Epiphone SG G-400

Daca vrei rock 'n roll - iti recomand Epiphone Les Paul Special II

Daca vrei heavy metal - LTD AX-50

 

Toate chitarile se incadreaza in bugetul tau de 1500 RON ! :)

Edited by Mdalinn
Link to comment
Share on other sites

Acum depinde si ce vrei sa canti la chitara

Daca vrei blues - Epiphone

Daca vrei funk - Ibanezul e bun

Daca vrei rock - iti recomand Squier Deryck Whibley Telecaster

Daca vrei punk - iti recomand Squier Avril Lavigne Telecaster

Daca vrei metal - iti recomand Dean V Dave Mustaine sau Jackson JS-32T King V

Daca vrei rock alternativ - iti recomand Epiphone SG G-400

Daca vrei rock 'n roll - iti recomand Epiphone Les Paul Special II

Daca vrei heavy metal - LTD AX-50

 

Toate chitarile se incadreaza in bugetul tau de 1500 RON ! :)

 

CEL MAI TARE POST EVER

Link to comment
Share on other sites

Acum depinde si ce vrei sa canti la chitara

Daca vrei blues - Epiphone

Daca vrei funk - Ibanezul e bun

Daca vrei rock - iti recomand Squier Deryck Whibley Telecaster

Daca vrei punk - iti recomand Squier Avril Lavigne Telecaster

Daca vrei metal - iti recomand Dean V Dave Mustaine sau Jackson JS-32T King V

Daca vrei rock alternativ - iti recomand Epiphone SG G-400

Daca vrei rock 'n roll - iti recomand Epiphone Les Paul Special II

Daca vrei heavy metal - LTD AX-50

 

Toate chitarile se incadreaza in bugetul tau de 1500 RON ! :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Acum depinde si ce vrei sa canti la chitara

Daca vrei blues - Epiphone

Daca vrei funk - Ibanezul e bun

Daca vrei rock - iti recomand Squier Deryck Whibley Telecaster

Daca vrei punk - iti recomand Squier Avril Lavigne Telecaster

Daca vrei metal - iti recomand Dean V Dave Mustaine sau Jackson JS-32T King V

Daca vrei rock alternativ - iti recomand Epiphone SG G-400

Daca vrei rock 'n roll - iti recomand Epiphone Les Paul Special II

Daca vrei heavy metal - LTD AX-50

 

Toate chitarile se incadreaza in bugetul tau de 1500 RON ! :)

 

La Rock `n Roll puteai baga un Les Paul 100 nu special :)

Link to comment
Share on other sites

BTW , Leonidas , daca tii neaparat sa iti iei unul dintre cele doua , alege Ibanezul :lol: , dar eu te sfatuiesc sa iei asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1021

 

si iti mai iei si un amp

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1643

 

Se incadreaza in 1500 RON :lol:

 

Multe sfaturi utile.. :) dar poate sa incerce si asa:prin metro; eu am vazut una (ceva scuier cred...) foarte usoara (vreun kil' asa..), facuta din pluta banuiesc; daca ii pileste putin tastele pe margini ar fi si mai bine ca sa nu'si beleasca buricele, si era cu tot cu un combo-cam cat un ceas desteptator+cablu inclus la doar 599lei. :)

Asa ii raman bani si de'o bauta sanatoasa cu pretenii! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Predator23
Acum depinde si ce vrei sa canti la chitara

Daca vrei blues - Epiphone

Daca vrei funk - Ibanezul e bun

Daca vrei rock - iti recomand Squier Deryck Whibley Telecaster

Daca vrei punk - iti recomand Squier Avril Lavigne Telecaster

Daca vrei metal - iti recomand Dean V Dave Mustaine sau Jackson JS-32T King V

Daca vrei rock alternativ - iti recomand Epiphone SG G-400

Daca vrei rock 'n roll - iti recomand Epiphone Les Paul Special II

Daca vrei heavy metal - LTD AX-50

 

Toate chitarile se incadreaza in bugetul tau de 1500 RON ! :)

 

 

 

 

sa inteleg ca le-ai incercat tu pe toate?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mdalinn
sa inteleg ca le-ai incercat tu pe toate?

 

Nu chiar , Ibanezul si Epiphone-ul nu le-am incercat , eu am acasa Squier Deryck Whibley , LTD AX-50 si Dean V Dave Mustaine , iar Squierul Avril Lavigne , Ephiphone SG G-400 si Ephiphoneul Les Paul Special II le-am incercat la niste prieteni !

Jackson JS-32T King V l-am avut , dar l-am vandut pe 900 RON ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mdalinn
omul a zis ca vrea hollow.. de ce il imbarligati voi la scanduri? :)

 

si intr-un final... mai e de actualitate discutia ?

 

Chiar asa .. mai e valabila oferta , sau ti-ai luat chitara :)) ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Predator23

nu mi-am luat-o inca..

 

am mers la mcmusic, hotarat sa iau ibanezul, aveam banii, tot.. trebuia doar sa vad cum se prezinta chitara.

 

nici n-am pus bine mana pe ea ca am observat action-ul fff inalt, si griful concav.. si se canta pe ea mai greu decat pe actuala mea acustica :) finish-ul in zona de imbinare grif-corp lasa si el de dorit.

 

probabil ibanezul isi trimite in romania toate ciurucurile.

 

asa ca ramane sa-mi cumpar chitara la vara, cand o sa imi fac vacanta la Roma. si acolo o sa am de unde alege.

 

in principiu o sa iau ibanezul, dar daca cumva voi avea prea multi bani si nu o sa stiu ce face cu ei, o sa imi trag un gibson les paul studio.

 

PS: da, eu sunt initiatorul topicului :)

Link to comment
Share on other sites

no offence, dar setupurile cam la majoritatea chitarelor lasa de dorit in magazinele uzuale de muzica. as spune ca e valabil si la case mai mari. pana acum, nu am pus mana pe nici o chitara la noi in tara la care sa fie reglat "action"-ul si restul chestiilor asa cum mi=as dori. poate la un model mai scump. se spune ca astea ti le pui tu la punct acasa, dar aici apare cercul vicios: nu te mai atrage nimic la chitara respectiva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Predator23
no offence, dar setupurile cam la majoritatea chitarelor lasa de dorit in magazinele uzuale de muzica. as spune ca e valabil si la case mai mari. pana acum, nu am pus mana pe nici o chitara la noi in tara la care sa fie reglat "action"-ul si restul chestiilor asa cum mi=as dori. poate la un model mai scump. se spune ca astea ti le pui tu la punct acasa, dar aici apare cercul vicios: nu te mai atrage nimic la chitara respectiva...

 

 

 

ai perfecta dreptate...

 

 

dar stii cum e, chitara aia nu o iau pentru 2 saptamani. 1600 ron e un efort destul de mare, si nu ii dau pe o chitara ca apoi sa incep sa umblu cu ea pe la oameni care se pricep sa imi faca un setup calumea.

 

la banii astia am si eu niste pretentii, si am invatat din experiente anterioare ca daca ai cea mai mica retinere in legatura cu ceva, mai bine nu dai banii si mai astepti...

Link to comment
Share on other sites

ai perfecta dreptate...

 

 

dar stii cum e, chitara aia nu o iau pentru 2 saptamani. 1600 ron e un efort destul de mare, si nu ii dau pe o chitara ca apoi sa incep sa umblu cu ea pe la oameni care se pricep sa imi faca un setup calumea.

 

la banii astia am si eu niste pretentii, si am invatat din experiente anterioare ca daca ai cea mai mica retinere in legatura cu ceva, mai bine nu dai banii si mai astepti...

 

tocmai asta spuneam. chiar si o chitara ok, setata aiurea(sau ma rog, nesetata), ti se pare ceva dintr-o categorie inferioara

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Ce ai facut ma? :lol::lol: xD, il cunosc, e prieten de-al meu si nu a incercat nimic :lol: . Are o Aria :) acustica. Eu i-am adus la cunostinta de existenta chitarii pe pamant. Inainte asculta ... BUG Mafia si restu.. Deci, daca ai incercat LTD-ul, chiar as vrea sa stiu daca se merita ca vroiam sa imi cumpar si eu unu... Eu am cantat pe Ibanez-ul ala la lectiile de chitara si vorbesc serios, se merita .. Si pe alte Ibaneze de genu ala :) .

Nu chiar , Ibanezul si Epiphone-ul nu le-am incercat , eu am acasa Squier Deryck Whibley , LTD AX-50 si Dean V Dave Mustaine , iar Squierul Avril Lavigne , Ephiphone SG G-400 si Ephiphoneul Les Paul Special II le-am incercat la niste prieteni !

Jackson JS-32T King V l-am avut , dar l-am vandut pe 900 RON ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Predator23
Ce ai facut ma? :):lol: xD, il cunosc, e prieten de-al meu si nu a incercat nimic :lol: . Are o Aria :) acustica. Eu i-am adus la cunostinta de existenta chitarii pe pamant. Inainte asculta ... BUG Mafia si restu.. Deci, daca ai incercat LTD-ul, chiar as vrea sa stiu daca se merita ca vroiam sa imi cumpar si eu unu... Eu am cantat pe Ibanez-ul ala la lectiile de chitara si vorbesc serios, se merita .. Si pe alte Ibaneze de genu ala :) .

 

stail linistit, el probabil a citit pe net si acum se crede mare chitarist. e ok, se vede de la o posta cand cineva nu stie despre ce vorbeste

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.