www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Preamps


Shadow
 Share

Recommended Posts

Behringer Tube Ultragain MIC200

 

Este un pream cu un canal (I/O XLR sau 1/4"), tub 12AX7, sectiune pe tranzistori, input gain (+26dB -> +60dB), output gain (-inf -> +10dB), phantom power, phase reverse, low cut, 20dB padding.

Sectiunea de amplificare are 16 preseturi (este un "modelling" preamp) potrivite pentru ghitara electrica, acustica, bass, keyboard, pian, percutzie, vocal, amplificare neutra si amplificare cu gust de tub.

Tipurile de input pe preseturi se repeta pe 3 sectiuni, fiind alternativ imbogatzite cu:

- nimic (neutru)

- warmth de tub, incluzand un preset valve care baga sound de tub la greu

- limiter (care are un delay perceptibil)

 

Eu il folosesc dupa cum urmeaza: chitara -> zoom g2 cu distors serios pe zona metal greu -> mic200 pentru a incalzi un pic produsul digital (setat pe valve sau e-guitar) -> (amp hi-fi + boxe) | (recording). Cred ca merita banii pentru ce-l folosesc eu la. Setarea de valve introduce un sunet de tub greu, lenesh, cu mult low-end, iar cel de e-guitar (tot din partea de tube warmth) pare sa favorizeze frecventzele mid/hi, dand un sunet numai bun de thrash.

Am incercat si chitara -> mic200 -> amp hi-fi + boxe si bagat distors din input gain, suna relativ ok, cu un marait gen marshal, insa pentru un sunet de acel tip e preferabila simularea din zoom g2 sau o pedala Jackhammer. Insa are un caracter aparte care nu-mi displace, desi nu am cantat niciodata pe amp-uri adevarate cu tub si deci nu am termeni de comparatie.

 

Scuzand apriori eventualele tampenii grosiere din review-ul de deasupra,

/dev/null

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

cred insa ca shadow se referea cumva la preampurile dedicate pt gtr, pe lampi, de genu marshall jmp1, ada mp1, rocktron (voodu valve,gainiac, cameleon bla bla etc), si nu la behringer mic200 care este un preamp de microfon, si are cumva alte sarcini de indeplinit(reglat impedantze, phantom power, etc).

 

ontopik; cele mai populare ar fi cele enumerate dar mai sunt si altele(cam orice firma de prestigiu are cel putin un model reushit: ex mesa boogie cu triaxis sau studio preamp, sau line 6 pod pro,sau modulele de la randall...exemplele pot continua).

 

personal n-am incercat aceste preampuri deci nu pot sa ma pronuntz in ceea ce priveshte performantele lor, dar o intrebare catre rack doctor mibu cred ca ti-ar prinde bine si te-ar lamuri. :)

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

cred insa ca shadow se referea cumva la preampurile dedicate pt gtr, pe lampi, de genu marshall jmp1, ada mp1, rocktron (voodu valve,gainiac, cameleon bla bla etc), si nu la behringer mic200 care este un preamp de microfon, si are cumva alte sarcini de indeplinit(reglat impedantze, phantom power, etc).

 

Asta e, scuze mi-am cerut deja, noob-ul ii noob, cat stie atata face :)

Link to comment
Share on other sites

eu am avut un ENGL E530 - super tare pt rock si mai ales metal. are si un clean bun si merge si pt rock clasic (deci foarte versatil) da cel mai bine isi face treaba cand are gainu la maxim: distortion super-brutal si low-end la greuceanu.

in prezent folosesc un damage control womanizer care foarte pe gustul meu. are cleanuri superbe, tonuri de blues geniale si daca dai gainu la maxim poti canta linistit si heavy metal. distortionu e ceva mai "smooth", dar are si destul "chunk-chunk" pt palm muted. e foarte compact, are compresor analogic integrat, pre si post-eq, recording out cu cab-sim. l-am incercat ca distors inainte de marshall dsl si am fost oleaca dezamagit (suna cam steril), dar nu pentru asta o fost el facut. preampu asta e genial pt direct recording. o chestie care m-o impresionat la el e ca reda foarte diferentiat caracterul chitarei si al dozelor.

Link to comment
Share on other sites

asa, si daca e sa luam in calcul tipul de preampuri "bune la toate" ca mic200 behringer, nu se potriveste daca il bag pe un combo de chitara ? (ma refer la ideea ca acest preamp transforma impedantza pt a fi compatibila cu o placa audio de computer-- nu ar fi impedantza nepotrivita pentru ampu de chitara?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.