www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

S-ar Putea Sa Fie Prosteasca Intrebarea Da'...


 Share

Recommended Posts

booon...treaba sta asa: am un acustic ibanez aw100 si s-a rupt (lol) acu vro 2 ani in zona pragusului care separa gatul de locul cheilor (habar n-am cum ii zice). evident, am lipit-o (s-a ocupat un lutier care repara instrumentele alora care canta in opera). ei, pana acu putin timp (1-2 saptamani) mergea bine (doar mi-u' de pe tasta 12 falsa si baga fa :| , da'...ma rog...), si azi cand i-am pus corzi noi (Martin & Co. mi se pare) a inceput sa sune ingrozitor de urat: tasta 11 zbarnaie pe toate corzile, tasta 12 pe mi falseaza in continuare spre fa, si acuma coarda D zbarnaie pe orice tasta. apelez la sfaturile voastre si multumesc anticipat.

P.S. va rog sa nu-mi raspundeti cu ce-am gresit din punct de vedere ortografic, ortoepic etc. sunt obosit si suparat!

P.P.S. va rog, nu-mi raspundeti cu "baaa, ce corzi naspa ai pus" sau "nu trebuia sa-ti iei aw100 ca blablabla" sau alte stupizenii care nu-s legate de subiect.

P.P.P.S. stiu ca un instrument stricat si reparat la loc nu suna pe departe ca atunci cand era in stare perfecta, asa ca don't bother cu "pai e normal sa faca asa". repet, pana acu doar tasta 12 mi falsa.

astept sfaturi, instructiuni, retete etc

 

 

later edit: cu toate ca topicul arata ca e vorba de o intrebare, am mintit! Na!

Edited by lumea imi spune iosif
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai pune cateva poze cu chitara din toate unghiurile posibile... sa vedem si noi exact unde ar putea fii problema.....sau apeleaza la un profesionist :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Fenderash

Vezi sa nu iti raceasca chitara :).Fara misto acu,Fenderu`rile la schimbari de temperatura racesc si incep sa faca urat corzile.Cred ca si Gibsonul are aceeasi "problema" dar nu sunt sigur.

Nush ce sa iti zic.Vezi si tu ca in 2 ani se mai indoaie oleaca grifu daca se canta mult pe ea(acu depinde de chitara).Poate din cauza ca e griful mai stramb putin,nush uitate si zi si noua.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.