www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nuca Pentru Chitara Acustica


Guest MasterOfPuppets#1

Recommended Posts

Guest MasterOfPuppets#1

Salut! Nu stiu daca a mai fost topicul asta dar in fine. Ma poate indruma cineva in construierea unei nuci pentru chitara ? :) Sunt noob in ale chitarii (momentan) si primesc dupa 4 incolo o chitara de la bufy si ii lipseste nuca si o cheita de acordaj :)

Deci ma indruma cineva in construierea uneia? Sau se gasesc de cumparat?

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

nu se cheama nuca :) chestia la care te referi tu se cheama pragus :)

 

teoretic e destul de simplu de facut un pragus, dar trebuie multa indemanare... iti trebuie o bucata din orice plastic puternic(sau nu vad de ce nu ai putea cu un os de vita mai gros daca ai la dispozitie asa ceva) un cutit si tai forma bruta initial, fara canalele pt corzi. dupa aia te iei dupa pozele de pe net cu pragusuri si slefuiesti canalele prin care merg corzile, faci niste masuratori, munca migaloasa, la sfarsit iei un tub de picatura si lipesti(ca sa nu ai probleme ti-as sugera sa consumi tot tubul daca poti).. dar personal cred ca e cam multa bataie de cap, iti sugerez sa te deplasezi pana prin bucuresti pe la muzica intr-o zi si iti iei un pragus. daca te simti in stare si ai mana si ochi pt chestiile astea, respectele mele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si eu am o chitara electrica care nu are pragus si iam facut unul dintr-o bucata de plastic,in care am taiat canalele cu un cutit incalzit la flacara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.