www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Johnson Catalyst(je330)


ebola

Recommended Posts

Chitara Johnson Catalyst (JE330)

Pret: 150Euro + 10 Euro transport

 

A fost cumparata de pe ebay.de si adusa de un prieten in ro, deci transportul din de->ro nu se pune. Tinand cont de pretul extrem de scazut aveam ceva temeri dar critica foarte favorabila de pe harmony-central m-a incurajat.

 

Date tehnice:

• Quilted Maple Top

• Solid Alder Body

• Floyd Rose Locking Tremolo Bridge (License)

• Maple Neck

• Bound Rosewood Fretboard (24 fret)

• 2 Humbucking Pickups

• Inlaid M.O.P. Fretboard with Sharktooth Design

• Gold Plated Hardware

• Lifetime Warranty

 

Parti bune: suna extrem de bine, clar cu sustain. Dozele se comporta f bine, sunetul este clar fara buzz & shit. Pe dinafara arata superb, vopsea acrilica in tonuri, toate chestiile metalice aurite, totul arata o surprinzatoare buna calitate. Acces foarte usor la tastele superioare si foarte usor cantabile. Floyd-rose-ul desi sub licenta se comporta ok, acordez la ea in cam la 1 luna in conditia in care folosesc moderat tremoloul, are fine tuning pe el (seamana cu gotoh dar nu bag mana in foc ca si este).

Gatul este de foarte buna calitate si arata iarasi f bine.

 

Parti mai naspa: a trebuit re-setat destul de multe la ea, adica inaltimea puntii sa fie corzile la o distanta rezonabila, reglajul floyd-rose-ului sa fie paralel cu corpul chitarii deci practic la floyd rose am umblat peste tot unde se poate umbla. Ce este iarasi destul de nasol - dar asta tine cred de tehnologia floyd-rose - cand schimb tipul de corzi trebuie sa reconfigurez iarasi sa fie paralel.

Butoanele de volum si ton respectiv switchul de doze sunt destul de proaste, simti cand le rotesti/misti ca nu se misca smooth. Pe dinauntru, arata putin cam neterminat iar la potentiometre lipiturile zici ca sunt facute la casa pionierilor.

 

Per total, dat fiind si pretul de achizitie (pret de reghin) a fost o afacere ff buna. Cant la ea de mai bine de 1 an si imi face placere sa o fac. Am cantat la chitari muult mai scumpe si nu sunau asa de bine.

 

Aici e linkul oficial cu poza:

http://www.johnsongtr.com/Catalyst.113.0.html

daca vreti si alte impresii

http://www.harmony-central.com/Guitar/Data...Catalyst-1.html

 

Nota: 9 (e subiectiv mai mare dat fiind surpriza placuta, daca luam un ibanez si suna la fel probabil ca avea nota mai mica)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.