www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help


Guest andu39
 Share

Recommended Posts

Buna ziua ....

As avea si eu o intrebare ...am un prieten care si-a luat de curand o chitara bass

Avand in vedere ca numi convine sa-mi car amplifu dupa mine sa imi dau duhu pana la asta acasa m-am gandit sa iau o mufa care are o intrare in amplif si are 2 iesiri

Ca urmare daca pun si chitara bass si chitara electrica in acelasi amplif prin mufa asta (2.5 lei) este vreun risc sa se arda ceva sau macar o sa functioneze ?

http://www.soundcreation.ro/mufe-adaptoare...msh-id3180.html (tipu asta )

Edited by andu39
Link to comment
Share on other sites

Nu se stricã nimic daca încerci conexiunea respectivã.

Dar nici nu veți fi mulțumiți de rezultat. Sunetul este foarte alterat, în esențã pentru cã între cele douã chitare se realizeazã astfel o conexiune paralelã, iar curentul produs de una mai intrã ºi în cealaltã, nu doar în amplificator.

 

Vezi discuțiile de la topicul acesta pentru detalii:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20726

 

Soluția? Daca amplificatorul are cumva ºi o intrare de CD poți cupla una dintre chitare acolo (eventual intercalând ºi un procesor de efecte pentru a "modela" cumva caracteristicile amplificatorului de chitarã). Altfel, cu un mixer, sau cu un preamplificator cu douã intrãri.

Link to comment
Share on other sites

Nu se stricã nimic daca încerci conexiunea respectivã.

Dar nici nu veți fi mulțumiți de rezultat. Sunetul este foarte alterat, în esențã pentru cã între cele douã chitare se realizeazã astfel o conexiune paralelã, iar curentul produs de una mai intrã ºi în cealaltã, nu doar în amplificator.

 

Vezi discuțiile de la topicul acesta pentru detalii:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20726

 

Soluția? Daca amplificatorul are cumva ºi o intrare de CD poți cupla una dintre chitare acolo (eventual intercalând ºi un procesor de efecte pentru a "modela" cumva caracteristicile amplificatorului de chitarã). Altfel, cu un mixer, sau cu un preamplificator cu douã intrãri.

Deci daca bag chitara bass in CD si chitara electrica normal atuncia o sa fie ok ? sau mai trebuie sa fac ceva ? Mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Deci daca bag chitara bass in CD si chitara electrica normal atuncia o sa fie ok ? sau mai trebuie sa fac ceva ? Mersi mult

 

Este OK din punct de vedere electric ºi acustic. (Nu mai trebuie fãcut nimic.)

Doar atât cã acea chitarã introdusa prin "CD" nu se va auzi la fel de bine ca prin intrarea de chitarã (nefiindu-i aplicate efectele ºi reglajele specifice sound-ului de chitarã), aspect care poate fi la nevoie ameliorat prin intercalarea unui procesor de efecte care sã modeleze un amplificator/cabinet de chitarã.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.