www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Cablare Hora (model Les Paul)


bulion
 Share

Recommended Posts

Cum a fost conectat tailpiece la ground pentru Hora din imagine (model Les Paul)? Nu stiu pe unde a fost pozat firul respectiv. Any help ?

 

nu tailpiece-ul era conectat, ci cordarul (ansamblul metalic al "vibratorului"), cu o sarma subtire neizolata, ce aparea de sub placa de plastic si era lipita de acest ansamblu. o carpaceala tipica Reghin.

Link to comment
Share on other sites

Intre placa de plastic si cordar sunt mai bine de 10 cm la modelul asta de Hora (Les Paul). Corpul la acest model este ovoid si nu prea vad cum ar trece un fir de peste 10 cm lungime intre cele doua parti, prin exterior. Cred ca altfel se trateaza problema.

Mai am un double six Hora electric si acolo distanta dintre placa de plastic si cordar este de 2-3 mm, daca te uiti atent se vede firul de legatura. La double six corpul este plat si legatura s-a facut usor.

Link to comment
Share on other sites

Neprimind nici un raspuns la intrebarea mea m-am apucat sa rezolv problema in stilul meu. Am restaurat multe chitari si din aceasta cauza am vrut sa aflu mai multe pareri, poate gaseam "modul original" al problemei.

Asa ca am procedat la efectuarea unei gauri prin corpul chitarei astfel incat sa pot face legatura la masa pentru tailpiece. Mi-am confectionat un dispozitiv de gaurit si cu o bucata de sarma otelita, de 2 mm diametru, ascutita ca un spiral la un capat, cu care am dat gaura. Am lipit un fir de partea metalica a tailpiece-ului care se fixeaza de chitara, si apoi am trecut firul prin gaura si am ajuns cu el la placa electronica. Am lipit firul pe carcasa potentiometrului de volum dat fiind faptul ca toate firele care duc la masa se lipesc obligatoriu intr-un singur punct de masa (carcasa potentiometrului de volum). Problema este rezolvata, multumesc.

Am facut si poze pentru cei care pe viitor se pot lovi de aceiasi probema.

post-1842-1260627526_thumb.jpg

post-1842-1260627565_thumb.jpg

post-1842-1260627588_thumb.jpg

post-1842-1260627624_thumb.jpg

post-1842-1260627669_thumb.jpg

post-1842-1260627700_thumb.jpg

post-1842-1260627726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.