www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cateva Nelamuriri In Legatura Cu Vocea


srbnmircea
 Share

Recommended Posts

Am citit pe internet despre tipuri de voce, am vazut ca tipul vocii tenor, bariton sau bass se afla intre niste note, am mai citit ca poti sa iti dai seama de tipul vocii dupa cum vorbeste. Sunt in clasa a zecea in liceu si cand vorbesc normal am o voce aproape de copil, am mai gasit pe internet un tuner cromatic si am inceput sa incerc maximile mele in microfon, cu greu am ajuns la C5 cu vocea de piept, cea mai joasa nota este A2. Nu inteleg, poate sa ma lamureasca cineva in legatura cu vocea mea?

Link to comment
Share on other sites

Tipul vocii nu e dat de ambitus ci de pozitia pasajului. Ghicirea tipului de voce dupa modul care cineva vorbeste e ......nesigura insa merge foarte des :). Pasajul e locul unde in mod normal ai dori sa treci in falsetto. Unde vocea cere o schimbare. La tenori e in jur de F#4. Exista baritoni care pot ataca C5 in voce plina. De-asta nu se poate face clasarea dupa ambitus. Probabil esti tenor insa n-as baga mana in foc. Incearca un 1 2 3 4 5(Pana la cvinta) incepand pe C4(deci pana-n G4 legat ) pe vocala a si vezi ce se intampla :)). Canta cat mai simplu, nu forta, inregistreaza eventual posteaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest Till_Akysha

Chestia cu ghicitul dupa cu vorbeste e din ce in ce mai rara, eu spre exemplu sunt bariton-bass si am si soprana, lucru ce pare foarte ciudat pentru unii, dar eu am fost candva tenor si mi-am antrenat si vocea de cap cea mai inalta, doar toti tenorii au soprane dar pentru unii e o rusine sa o antreneze, pentru mine nu a fost si e folositoare... imi permite ca in situatii in care corzile vocale imi sunt foarte relaxate sa ma intorc la tenor!

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu ghicitul dupa cu vorbeste e din ce in ce mai rara, eu spre exemplu sunt bariton-bass si am si soprana, lucru ce pare foarte ciudat pentru unii, dar eu am fost candva tenor si mi-am antrenat si vocea de cap cea mai inalta, doar toti tenorii au soprane dar pentru unii e o rusine sa o antreneze, pentru mine nu a fost si e folositoare... imi permite ca in situatii in care corzile vocale imi sunt foarte relaxate sa ma intorc la tenor!

 

Ai soprana ? Unde o tii ? In mana? Te intorci la tenor ?

 

Daca esti ceva(bass/bariton/tenor) nu poti decat sa fabrici o alta voce. Asta duce relativ rapid la pa-pa voce si in niciun caz la performanta. Desigur depinde si ce canti. Daca poti sa faci pe tenorul astept o inregistrare cu Che Gelida Manina sau hai ceva mai simplu ....uhm...Una furtiva lagrima. Cauta pe youtube invata-le si posteaza :).

 

Pasajul da tipul vocii. Vocea de contra-tenor sau ce numesti tu soprana este o "facatura". Contrar asteptarilor de obicei basii si baritonii au falsetto-ul mai usor de dezvoltat pt. ca este mult mai despartit de piept decat la tenori. Un bariton va putea imita un tenor doar cantand cu laringele intr-o pozitie mai sus decat optima si asta va duce la chixuri. La fel un tenor poate fabrica un sunet de bariton impingand artificial laringele cu radacina limbii mai jos. Va suna insa dubios. Baritonul care face pe tenorul va suna alb iar tenorul care face pe baritonul va ramane fara "core" in voce.

Link to comment
Share on other sites

Guest Till_Akysha

Daca este facatura de ce unul din cei mai mari cantareti de opera o are? well daca tu zici eu te cred dar pana acum n-am avut nevoie sa urc atat de sus in coru liceului de tenori din cauza tonalitatii vocii mele:) asa ca n-am facut chixuri...

Edited by Till_Akysha
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.