www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Davidson..ups Benton


ShoK
 Share

Recommended Posts

Ma uitam eu asa frumusel pe www.thomann.de si vad o chitara parca facuta pentru mine(floyd,24 de taste,7 strings,2 doze(doza de mijloc ma incomodeaza putin)). Ma uit la pret si vad 155 de euro...mai stau si ma mai uit o data...da mai, se pare ca inca vad bine :) . Acuma intrebare intrebatoare...merita chestia asta sau sa imi pun pofta in cui, ca chitara cu 7 corzi si floyd buna nu pup numa de la 600$ sau euro in sus??? Problema care e la mine e ca eu am un stagg de 6 mil(http://www.fxmusic.pl/img/stagg/gitary/I300-MBL.jpg). Ce pot sa zic...nu e rea...dar nici exceptionala...si ma gandeam ca oricum mai rau ca asta nare ce sa fie asa ca merita sa risc...sau oare?(dileme dileme)-aici intrati voi..astept raspunsuri

 

sorry forgot...clumsy me :) asta e chitara harley benton de care vb mai sus http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton...dinfo.html#fpix

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaymz

Eu m'as risca :) pretul mi se pare ok si merita sa faci o incercare in banii astia, o chitara proasta nu poate sa fie, oricum, nu mai proasta decat ceea ce majoritatea din noi au deja acasa :) dar nici nu este exceptionala. Sa nu uitam ca la pretul ala se mai adauga niste taxe, vama ..

 

La o inspectie mai atenta a chitarii putem observa ca doza din neck e putin stramba :)

Edited by Jaymz
Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

Pe alt forum cineva zicea ca a comandat una dar a trimis-o inapoi pt. ca era prea prost facuta.

In general, un FloydRose pe o chitara de pretul asta nu poate fi decat sursa de neplaceri..

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaymz

Floydul poate fi si blocat :) exista o tendinta de a generaliza, daca un anumit model de chitara este prost facut nu inseamna ca toate sunt la fel, doar seria respectiva, lotul respectiv etc. Atata timp cat constructia chitarii este solida, detaliile gen doze/floyd pot fi reparate/schimbate in timp. Bineinteles ca de la un nume ca harley benton nu ne asteptam la multe, dar pentru unul care isi doreste neaparat un 7 string poate fi o alegere interesanta. Si nu uitati, nu credeti ce spun altii pana nu puneti personal mana pe respectiva chitara. Trebuie vazut cum se comporta, daca falseaza ...

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Fratilor yo nush ce sa zic pretul e mai mult decat ok dar daca stai sa te gandeshty numa floydu' e juma din pretul ei atunci din ce draq lemn ( da o fi lemn) o fi facuta ca sa nu mai vorbim de doze (alea cat de cat mai pot fi schimbate).Eu unul nu pot totushy sa nu-mi pun foarte multe semne de intrebare.Si mai e o chestie tie aia itzi vine aks direct da' totushy e o chitara man nu o pereche de chilotzi shy parca si pe aia tre sa ii probezi inainte.E aiurea la faze din astea ar trebui sa te uitzi la ea sa ii faci o proba nu asha ca shtim totzi proverbul ala : pe afara vopsit e gardu'.inauntru-i leopardu',si ar fi pacat sa-tzi iei o tzeapa de zile mari.

Link to comment
Share on other sites

Ms de raspunsuri baieti. In privinta chitarii, probabil ca o sa mai astept(si azi stau si ma intreb daca nu era bine sa mai adun bani si sa imi iau altceva in loc de stagg(eu incerc sa ma dezvolt cat mai repede si cat mai bine :), ca noi toti de altfel. In februarie s-a implinit un an de cand cant pe chitara(electrica o am de la craciun) si eram obsedat sa imi iau o electrica)). In vara cel mai posibil o sa mai studiez piata. In privinta siteului imi place ibanezul dupa care a fost modelata chitara :) dar si produsul final e unul deosebit(headstockul nu imi prea place totusi). Tx all si daca mai aveti sugestii le astept.

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, eu am citit cam acum 1 an un review in Guitar Magazine la acest model si respectivul zicea ca la banii astia este o chitara excelenta, chiar incredibil de buna. Zicea ca e bine facuta si ca e ideala pt. cei ce vor sa-si cumpere primul 7-string.

 

Harley Benton este firma "casei" Thomann, care e cel mai mare si mai ieftin magazin de scule din Germania. Si eu am cumparat de cateva ori de acolo si am fost FOARTE multumit de calitate si de pret.

Link to comment
Share on other sites

Guest ArkANGEL

Sunt tentat sa o iau pe asta:

http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton...e_prodinfo.html

Stie cineva daca e buna de ceva? Dintre asta si o Epiphone Les Paul Special II Ebony, care ar fi mai buna ?

 

Killahead: poti sa-mi dai, te rog, detalii despre modul de cumparare de la ei? Daca ai avut de platit taxe, vama, metoda prin care ai platit etc. Vad ca va trebui sa cumpar de la Thomann's U.K. International Cyberstore, din cate am citit pe la ei pe site, platesc chitara, e trimisa si dupa ce ei primesc actele de primire imi vor da valoarea TVA-ului inapoi pentru ca sunt din afara UE (de 17,5% - pt. englezi).

Edited by ArkANGEL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.