www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Despre Prima Chitara


Guest akiyoshi
 Share

Recommended Posts

Guest akiyoshi

Salutare!

 

Am un Fender Sonoran Electro-Acoustic de aproximativ un an, merge bine, am cantat pe el, totu' frumos.

 

De curand m-au invitat niste amici intr-o trupa, deci am zis ca o electrica ar fi o idee. M-am documentat si decisesem sa iau o Aria MAC-25, c-am zis 'Domne', incepator, nu se merita sa bag sute de milioane'. Buuun, am mers la magazinel, am intrebat, dar in schimb mi s-a recomandat altceva. Am avut de ales intre un TYME si un TENSON STRAT COPY. Am luat TENSON STRAT COPY, intrucat TYME-ul avea grif-ul mai lat ( hate that ). Ca Amp, am un Fender Frontman 15G. 

 

Si-acum intrebari, ca e prima chitara electrica : 

 

1. Am 3 doze. Am inteles ca sunt de blues, rock si clean, daca nu am insel. Poate cineva sa-mi clarifice ce si cum? Si am si un switch, 5 pozitii. Am inteles ca intai le ia pe toate, dupa aia pe prima, primele 2, cea din mijloc, ultimele 2, ultima. E corect? Sau iar am dat-o in bara? xD

 

2. Am 2 tone-uri. Care-i treaba cu ele?

 

3. Chitara TENSON e o chitara buna, pt. inceput? Vreau sa si concertez cu ea, pt. ca s-ar putea sa am ocazia. Evident, cu alt AMP. Apoi.. daca sunt modificari de facut, ca sa sune mai bine pe genul rock - metal, puteti sa-mi spuneti ce as putea lua? 

 

4. AMP-ul e bun? Eu repet de obicei folosind castile, deci.. se aude oarecum ciudat uneori, ce-i drept nu ma pricep sa fac nici setarile ( neither guitar, 'nor AMP ). Niste tips-uri aici, va rog?

 

 

 

 

Deci.. rog a nu ma lua la misto rau, caci de-abia incep si eu. Cine binevoieste sa ma ajute cu asta, multumesc din suflet. Am cautat pe net, nu prea gasesc.. cu ce-am gasit, ceva vag, am setat ce-am acum, dar as vrea ceva in detaliu, ca sa nu mai am probleme si dubii atunci cand fac ceva, sau cand modific ceva. 

 

 

 

 

Multumesc anticipat! 

Link to comment
Share on other sites

@akiyoshi

Una la mana, trebuia sa mergi pe Aria, sunt destui useri multumiti de acest brand pe forum. De la magazin ti-au recomandat ce au ei pe stoc si nu reusesc sa vanda neam. Tenson/Delson/Harley Benton/Jack&Danny/Stagg sunt cheap guitars. Eu am un Jack&Danny dar nu am pretentia de scena cu ea, bedroom jam all the time.

Doi la mana, Frontman 15G e clar slab pentru o trupa, daca bagi sunetul prin mixer bine, daca nu, te acopera tobele la repetitii. Macar daca il poti cupla la un cabinet cu difuri 1x12 sau 2x12 sa ai un sunet frumos, jaful care l-am luat eu de la J&D cu dif de 5 toli peste 40% volum e dezastru pe toate planurile. Un sunet frumos conturat ai pe un dif macar de 10 toli, recomandat 12.

Trei la mana, dozele pe chitara sunt numite uzual neck, midle si bridge, incepand de la griful ghitarii. Cea de neck e usual catalogata ca rhytm pickup, cean din bridge solo pickup.

Sper sa ai noroc de o chitara buna, pentru concerte/repetitii neaparat sa-i faci un setup profi ca sa nu ai surprize, o sa te convingi la repetitii.

Cel mai probabil ca va trebui sa pui pe lista de cumparaturi un procesor sau cateva pedale sa iasa un sunet cum il vrei sau pe aproape. Cantatul in trupa implica investitii cam marisoare, fie un procesor bun spre profi cu un cabinet simulator bun si o boxa monitor, fie o statie full tube de50/100W cu reverb inclus si un drive frumos, urmand a folosi un minim de pedale de efect la ea (un chorus si/sau un delay).

Link to comment
Share on other sites

Nu consider noob pe nimeni, nu-mi sta in caracter. Scuze, poate am fost prea succint (vorbeam si cu cei de pe langa mine si nu am valente de Napoleon) setup profi inseamna sa mergi la cineva care se pricepe sa verifice neck-ul pentru fret-uri rebele (nebatute suficient) ajustare trussrod (eu am facut-o singur dar cu infinita precautie, sa nu o duc la cos dupa aia) setare intonatie, setare inaltime doze. E bine sa mergi la cineva care se pricepe, un chitarist pasionat, un asa-zis lutier iti poate cere cat ai dat pe chitara. Pe youtube dai cautare cu parametrii strat trussrod adjustment si intonation setup si o sa gasesti destule filmulete relevante. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest akiyoshi

Crezi ca dac-o duc la Guitar Shop, la atelier acolo, se poate rezolva?

S-apoi.. se merita sa fac asta si cat fac repetitii, sau doar inainte de concert, stuff like that?

 

 

Crezi ca dac-o duc la Guitar Shop, la atelier acolo, se poate rezolva?

S-apoi.. se merita sa fac asta si cat fac repetitii, sau doar inainte de concert, stuff like that?

Link to comment
Share on other sites

Pentru sanatatea buzunarului tau, intreaba intai cat e un setup la ei, daca ai cumparat chitara de acolo poate o sa fie mai ieftin. Mergi la setup daca dupa ce ai cantat cu ea ceva timp observi ca ai action-ul cam mare (distanta intre corzi si taste/neck) ca ai frebuzz pe anumite pozitii (zbarnaie coarda cand dai cu pana mai tare in ea) sau ca la o panatie lenta unele corzi sunt mai mult sau mai putin amplificate decat celelalte.

Link to comment
Share on other sites

Guest akiyoshi

O sa ma impusc pt. asta, dar buzz deja am, iar la amplificare.. se poate, dar sa nu imi dau eu seama. O sa ma duc odata pe-acolo, primul step e sa-l conving pe tata ca trebuie fixata chitara.. fiind luata Vineri seara :))

Link to comment
Share on other sites

Guest akiyoshi

Da, pai acum m-am invatat.

Pacat ca nu ma pot duce la muzica si sa le zic ca imi vreau ori banii inapoi, ori sa-mi schimbe chitara.

Link to comment
Share on other sites

@akiyoshi

Spunea cineva pe forum (poate chiar Karpi, nu mai tin minte) ca omul pana nu si-o musca macar odata nu se invata minte. Sad but true... macar eu m-am asteptat la mult mai rau si am fost multumit ca a fost ceva mai bine, dar macar am stiut ce fac (sau nu...). Ai putea incerca varianta cu schimbatul plus diferenta dar sa vorbesti frumos si diplomat (ca nu faci nimic daca-i ameninti cu protectia consumatorului atat timp cat nu poti dovedi ca ti-au vandut un produs defect) si sa iei Aria la care te-ai uitat la inceputul topicului. Nu ar fi rea ideea sa mergi si cu tatal tau acolo si sa explici ca ai dorit de fapt altceva si ca te-ai lasat luat de val, bla bla lba, te descurci tu numai sa nu-ti pierzi cumpatul. Si eu am din 1991 o clasica Hora si nu pot sa zic ca am stiut 100% ce am cumparat.

Link to comment
Share on other sites

Guest ereticus

Tinand cont ca in Romania patronii de magazine si nici vanzatorii nu dau doi bani pe satisfactia clientului, poti sa meri inapoi cu chitara dar si cu taticul, si sa le explici frumos ca - spre exemplu - chitara are fret buzz suparator sau ca are zgomot de fond deranjant si nu poti canta pe ea(in general chitarele low-end sunt prost sau deloc ecranate). Ameninta i cu Protectia Consumatorului, care (nefiind mari muzicieni) vor lua in considerare acest defect pretabil chitarelor ieftine. Eu asa am procedat in momentul in care am cumparat o chitara din magazinele Plus(stiu, proasta idee), iar contactul de la jack era imperfect. E drept ca am vb cu sefii lor ãi mai mari care i-am gasit ºi mi-au schimbat-o fãrã sã bombãne.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.