www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi


Guest sebbs
 Share

Recommended Posts

Am o acustica Ariana AW-15. Am observat ca are corzile cam tari fata de alte chitari. Am incercat sa schimb corzile cu unele putin mai subtiri, dar tot tari sunt. Am inteles ca e de la chitara. Are cineva idee ce pot sa fac? Se pot face reglaje la gatu' chitarii pentru asta? Vreau corzi mai moi... Daca are cineva solutii v-as ruga sa ma ajutati, puteti sa imi scrieti pe yahoo messeneger (ID: sebbs89)

Link to comment
Share on other sites

Problema la tine este una de setup al chitarii. Trebuie verificata in primul rand curbura grifului si daca totul este in regula probabil ca singura optiune ar fi aceea de a pili saddle-ul (bucata aceea de plastic de langa cordar). Atentie la pilit saddle-ul: se face doar pe partea de jos, nu pe cea care intra in contact direct cu corzile si se face putin cate putin, dupa care se pun corzile la loc si se acordeaza, pana se obtine o tensiune buna in corzi si o distanta acceptabila fata de griful chitarii. Aceasta operatiune se face dupa ce in prealabil a fost reglata curbura grifului.

 

Daca nu stii cum exista topicuri dedicate pentru acest lucru pe RGC. Daca nu te descurci apeleaza la cineva care a mai facut aceasta pana acum.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.