www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Othello La Hard Rock Cafe


Guest spaghetti
 Share

Recommended Posts

Guest spaghetti

Trupa Othello live la “Atentie se canta” pe TVR 2 , vineri 16 octombrie de la ora 19,10

 

 

 

Georgiana Renciuc , Georgiana Dragnoi , Luca Marius , Dan Ignat , Felix Sfura si Othello Florentin Milcof adica trupa Othello va invita din nou sa-i urmariti intr-un microrecital live la TVR 2 din cadrul emisiunii “Atentie se canta”.

 

 

 

Trupa Othello live la Hard Rock Café alaturi de Mike Godoroja & blue spirit si Analia Selis , sambata 17 octombrie de la ora 21,00

 

 

 

Eu ma voi limita aici in a vorbi despre trupa lui Othello care are ca si principiu acela ca vrea sa invete si Route 66 a lui Nat King si Sweet home Chicago a "fratilor blues",dar si I love rock'n'roll sau Twist and shout.Din pacate noi romanii si in zona muzicala mai avem multe capitole de parcurs in ceea ce se numeste mentalitate,toleranta si mai ales profesionalism care de cele mai multe ori nu este sinonim cu succesul.Apoi mai este aceasta treaba cu scoala.La noi ,inca , sunt foarte multi meseriasi care chiar sunt meseriasi,adica folosesc instrumentul sau vocea foarte bine dar care,nu stiu nici "o boaba" cum se spune...de ce?...pai de mai multe sau din mai multe cauze...a cantat la nunti,a castigat bani si a constatat ca nu are nevoie sa invete muzica...sau...e dotata de la bunul Dumnezeu cu sani proeminenti,cu picioare frumos construite,cu trasaturi frumoase ale fetei,cu expresie fermecatoare a ochilor,...ce mai...dar,cu o farama de voce,sau nu,chiar si cu voce...succesul vine foarte repede...ptr ca nu-i asa show bizz-ul este un domeniu stapanit de barbati in care evident femeile frumoase reusesc mai usor...si stiinta muzicii poate sa mai astepte...la ce-i trebuie?!?...e ca si cum un arhitect si-ar practica meseria fara sa cunoasca desen tehnic,sau un actor ar incerca sa joace pe scena fara sa stie sa citeasca,sau un scriitor care nu stie sa scrie etc...Cine isi inchipuie ca asta este o treaba in regula se inseala amarnic.Nu se poate numi profesionist cel care nu stie macar niste notiuni de baza despre muzica in general,despre instrumentul sau(si vocea e un instrument),cel care nu stie despre Bach,Beethoven,Pink Floyd,

Led Zeppelin,cel care nu intelege de ce canta tobosarul de la Eric Clapton asa si nu altcumva,de ce basistul de la Dream Theater canta asa cum canta,de ce chitaristul x este personal si de ce chitaristul y este ceva mai sters,etc.etc...Va sa zica...fara o suficienta pregatire teoretica,fara o suficienta cultura muzicala,fara o completa statuare a capitolului "cine sunt" si "ce vreau sa fac" in functie de piata,timpuri,spatiu geografic,profilul estetic personal e greu,e foarte greu sa ne numim profesionisti...iar daca nu vrem sa ne numim profesionisti inseamna ca facem muzica fie din hobby,fie de plictiseala sau mai stiu eu din ce cauza paralela cu aceasta arta si profesie. Si ca sa revin la ai mei,trupa lui Othello tine foarte mult sa mearga pe strada ei cu aceste principii in sac. Si mai ales trebuie sa ai rabdare si incredere foarte multa in ceea ce faci ,cu conditia , repet , sa stii cine esti , sa stii ce vrei sa faci si sa stii la ceea ce te raportezi.Asadar raspunsul la intrebarea de ce la mare,in Romania,la un restaurant e foarte simplu...pentru ca in portofoliul de experienta al unei trupe trebuie sa existe si acest capitol si anume cantatul in restaurant...e drept insa ca asta nu trebuie sa se intample prea mult pentru ca intervin alte riscuri care pot fi daunatoare.De aici,trecand si prin unu,doua sau maxim trei angajamente in strainatate si cantari de cover-uri in cluburi din Bucuresti sau din tara,cantatul la evenimente de firma sau la nunti , sunt niste etape care in opinia mea sunt absolut necesare in experienta dobandita a unei trupe sau a unui muzician profesionist.tot acest parcurs trebuie sa dureze intre 3 sau 5 ani timp in care trupa traieste,acumuleaza experienta,se perfectioneaza si creste in valoare.

 

 

 

www.othellosband.blogspot.com

 

 

 

 

 

Va invitam sa fiti alaturi de noi

post-11913-1255600901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

nu ar fi mai bine sa steie la zona de stiri ??? si nu ar fi sa aveti numa un topic pentru trupa voastra .... nu spun din rautate da pentru fiecare subiect deschideti cate un topic ...

 

oricum ce as avea sa spun este ca mozart mi se pare mai important ca beethoven si nici macar nu lati mentionat ... si in plus ... idea este ca singuru motiv pentru care ar trebui sa stie toate numele astea ii ca la o scoala de muzica ti le baga pe gat ... nu de alta ...

 

oricum bafta :)

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Guest spaghetti
nu ar fi mai bine sa steie la zona de stiri ??? si nu ar fi sa aveti numa un topic pentru trupa voastra .... nu spun din rautate da pentru fiecare subiect deschideti cate un topic ...

 

oricum ce as avea sa spun este ca mozart mi se pare mai important ca beethoven si nici macar nu lati mentionat ... si in plus ... idea este ca singuru motiv pentru care ar trebui sa stie toate numele astea ii ca la o scoala de muzica ti le baga pe gat ... nu de alta ...

 

oricum bafta :)

 

ai dreptate cu topicul...n-o sa mai deschid de acum topic nou,scuze...

mozart nu are cum sa fie mai important decat beethoven asa cum mercedes-ul nu are cum sa fie mai bun decat un audi

ar trebui sa avem cultura muzicala ptr ca vrem nu ptr ca ni se baga pe gat...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.