www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Procesor Sa Imi Cumpar/ Sa Incerc Sa Il Repar Pe Cel Vechi?


Guest AlinMetallica
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica

deci... mi s-a dus naibii pedala (digitech rp-50 SI NU E IN GARANTIE)...

 

din senin...

 

pur si simplu nu se mai aprinde cand o bag in priza..

 

acum nu stiu daca se poate repara sau nu dar:

 

-are vreun sens sa fac un topic despre idei de reparare (pun poze si tot ce vreti)?

 

-probabil a-ti mai avut si voi probleme... si parca era domnul cornel ursu (sper ca am nimerit numele) la guitar shop care repara chestii... si sunt curios daca mai am vreo speranta sa-l repare si cat ar costa?

 

-ce procesor mi-ati recomanda sa imi cumpar (nu dispun de prea multi bani... momentan an 35 de lei... o sa mai primesc 100 curand si sunt dispus sa astept strangand mult dar preferabil ar fi sa il cumpar pana la vacanta de iarna)?

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Daca ai oleaca de habar in electronica si un aparat de masura functional da jos placa metalica de dedesupt si verifica daca nu cumva s-a intrerupt vreun contact de la mufa de alimentare, scos/bagat/scos alimentatorul poate fi hiba. De aia folosesc eu acumulatori reincarcabili :) . Mai poate fi si altceva, daca l-ai alimentat cu mai mult de 10,5 volti (nu se buleste pe o alimentare cu 15% mai mare decat cea recomandata) dar in cazul asta chiar trebuie sa-ti iei unul nou...ma indoiesc ca are vreo protectie mai desteapta la interior, ar dubla pretul sculei cu siguranta...

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Daca ai oleaca de habar in electronica si un aparat de masura functional da jos placa metalica de dedesupt si verifica daca nu cumva s-a intrerupt vreun contact de la mufa de alimentare, scos/bagat/scos alimentatorul poate fi hiba. De aia folosesc eu acumulatori reincarcabili :) . Mai poate fi si altceva, daca l-ai alimentat cu mai mult de 10,5 volti (nu se buleste pe o alimentare cu 15% mai mare decat cea recomandata) dar in cazul asta chiar trebuie sa-ti iei unul nou...ma indoiesc ca are vreo protectie mai desteapta la interior, ar dubla pretul sculei cu siguranta...

 

am verificat cu mult inainte de a deschide acesto topic...

 

poate par prost, si poate sunt... dar nu in halul asta...

 

si l-am alimentat doar cu 9... cum scrie pe el

 

daca vrei pun si poze... cu toate ca nu se intelege prea mult...

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuiesc poze, eu am RP55 si nu cred ca pot fi diferente constructive extraordinare. Baiul e ca al meu e inca in garantie si nu l-as dezmembra prea curand... Dumb question, traful mai da cei 9 volti catre scula? Nu da cu parul, intreb si eu, se intampla si la case mari, chiar nu vreau sa te jignesc, incerc sa ajut.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Nu trebuiesc poze, eu am RP55 si nu cred ca pot fi diferente constructive extraordinare. Baiul e ca al meu e inca in garantie si nu l-as dezmembra prea curand... Dumb question, traful mai da cei 9 volti catre scula? Nu da cu parul, intreb si eu, se intampla si la case mari, chiar nu vreau sa te jignesc, incerc sa ajut.

 

dap...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest KingAndrulici

Pai ai putea sa incerci sa il desfaci si sa vezi daca nu s-a desprins sau rupt vreun fir pe acolo sau ai putea sa rogi un profesionist ceva sa ii faca niste "analize".

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Pai ai putea sa incerci sa il desfaci si sa vezi daca nu s-a desprins sau rupt vreun fir pe acolo sau ai putea sa rogi un profesionist ceva sa ii faca niste "analize".

 

citeste mai sus

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu e sa nu te apuci tu sa umbli in el, ci sa-l duci la cineva care se pricepe la electronica asociata cu instrumentele muzicale. Eu am avut la un moment dat un Zoom 8080, care tot asa, s-a bulit deodata, nu am gasit pe nimeni sa stie ce sa-i faca si singura solutie era sa-l trimit la fabrica sa-l repare aia. Chestie care m-ar fi costat mai mult decat facea procesorul. Bafta !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Serbus is mai nou pe aici ....vreau sa-mi cumpar un procesor ....Finantele is 100E    .....si vreau sa-mi recomandati care e mai bun .....scuze daca am pus intrebarea unde nu trebuie dar nu am gasit in alta parte .....ce parere aveti de DigiTech RP155 :):):):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.