www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupa Lui Othello 2


Guest spaghetti
 Share

Recommended Posts

Guest spaghetti

E iata ca am revenit…Vorbeam de cateva categorii de trupe…de aici din Romania.

 

Dar acum vreau sa vorbesc mai mult despre trupa lui Othello.

 

Trupa lui Othello , in acest moment , este un obiectiv in constructie ,"under construction",ceea ce construim noi aici este o trupa "all around".Ce inseamna asta?adica o trupa care sa stie,sa "treaca",prin toate genurile muzicale,sa le "miroasa"un pic pe fiecare.Asta este un prim principiu fundamental pus de mult la baza de constructie a trupei lui Othello.Nu vreau sa fiu rau,urasc sa imi vorbesc colegii de rau,dar la multe trupe,daca te duci si ii intrebi daca stiu sa cante un standard de jazz sau blues,sau daca ii intrebi cateva notiuni fundamentale,repet fundamentale nu alte "fitze" de conservator din zona teoriei muzicale,sau daca ii asezi in diferite spatii de entertainment sa faca fata , ai sa vezi cu stupoare ca nu sunt in stare sau le da cu minus la multe din aceste capitole,doar la aceste capitole.Exista o diferenta esentiala intre muzicienii din Romania si cei din Occidentul european , nord-american sau chiar extrem oriental.Ceea ce face diferenta este scoala.In zona jazz-rock-pop oamenii aia inainte de a profesa se duc la o scoala,pe cand noi invatam asta "pe prispa" chiar si cand ai liceul de muzica sau conservatorul.Am mari retineri ca sectiile de jazz si "muzica usoara" de la Academia de muzica din Bucuresti sau Cluj sau Iasi au reusit sa preia din "aerul" vreunei institutii de profil din afara tarii,fie aceasta de la Budapesta sau New York.Daca esti muzician de rock,in Romania,esti luat la misto de o "anumita parte" a confratilor atunci cand canti o bossa-nova sau un standard de jazz.Problema e ca atunci cand intri in contact cu muzicieni de afara constati ca acolo lucrurile se comporta total diferit.De curand am auzit-o pe Ami Winhouse cantand in maniera jazz si asta poate fi un exemplu in acest sens.Nu mai vorbim despre albume de jazz apartinand unor artisti care nu au nici o treaba cu domeniul, Rod Stewart sau Robbie Williams...nu mai vorbim despre hit-uri mari de rock cantate in maniera de jazz cum este dublul album al lui Paul Anka binecunoscut dealtfel...Ce vreau sa spun...pe de-o parte ca incerc,macar in trupa mea,daca nu la alt nivel,sa statuez o anumita mentalitate care spune ca nu e deloc dezonorant ptr o trupa de rock sa cante intr-un restaurant,program de restaurant,ptr ca e greu sa ii faci,acolo,in acel spatiu,pe oamenii sa se simta bine,daca,evident nu stii "cu ce se mananca" treaba respectiva.Iar daca o trupa,ca e de rock,de blues,etc. reuseste in acel spatiu sa faca fata cerintelor si daca mai face si succes inseamna ca si-a facut treaba bine.Pana la urma asta este ceea ce conteaza.Pe de alta parte daca intrebi un muzician de jazz,in Romania,daca stie sa cante "Stairway to heaven" de la Zepp sau "Hey Joe" de la Hendrix,in primul rand iti rade in nas sau poate iti spune ca este sub demnitatea lui sa cante asa ceva...ba mai mult pentru cei care cante jazz,cafe-concert sau muzica clasica , muzica rock este acea zona in care se canta pe trei armonii,deci acei muzicanti nu sunt niste "muzicanti adevarati".Exista o zona care spune,de exemplu,ca muzica celor de la Beatles este o muzica proasta ptr ca majoritatea pieselor au un profil armonic simplu.In opinia acestor domni cu cat muzica respectiva este mai complicata cu atat ea e mai valoroasa.E mult de discutat pe aceasta tema.Ma voi limita si astazi doar la atat.Va mai ofer si alte link-uri…

 

http://www.youtube.com/watch?v=ChZCAcJLXAg

 

http://www.youtube.com/watch?v=VanbNNvGfdE

 

http://www.youtube.com/watch?v=VmyZ742ZKg8

Link to comment
Share on other sites

Guest darklord
E iata ca am revenit…Vorbeam de cateva categorii de trupe…de aici din Romania.

 

Dar acum vreau sa vorbesc mai mult despre trupa lui Othello.

 

Trupa lui Othello , in acest moment , este un obiectiv in constructie ,"under construction",ceea ce construim noi aici este o trupa "all around".Ce inseamna asta?adica o trupa care sa stie,sa "treaca",prin toate genurile muzicale,sa le "miroasa"un pic pe fiecare.Asta este un prim principiu fundamental pus de mult la baza de constructie a trupei lui Othello.Nu vreau sa fiu rau,urasc sa imi vorbesc colegii de rau,dar la multe trupe,daca te duci si ii intrebi daca stiu sa cante un standard de jazz sau blues,sau daca ii intrebi cateva notiuni fundamentale,repet fundamentale nu alte "fitze" de conservator din zona teoriei muzicale,sau daca ii asezi in diferite spatii de entertainment sa faca fata , ai sa vezi cu stupoare ca nu sunt in stare sau le da cu minus la multe din aceste capitole,doar la aceste capitole.Exista o diferenta esentiala intre muzicienii din Romania si cei din Occidentul european , nord-american sau chiar extrem oriental.Ceea ce face diferenta este scoala.In zona jazz-rock-pop oamenii aia inainte de a profesa se duc la o scoala,pe cand noi invatam asta "pe prispa" chiar si cand ai liceul de muzica sau conservatorul.Am mari retineri ca sectiile de jazz si "muzica usoara" de la Academia de muzica din Bucuresti sau Cluj sau Iasi au reusit sa preia din "aerul" vreunei institutii de profil din afara tarii,fie aceasta de la Budapesta sau New York.Daca esti muzician de rock,in Romania,esti luat la misto de o "anumita parte" a confratilor atunci cand canti o bossa-nova sau un standard de jazz.Problema e ca atunci cand intri in contact cu muzicieni de afara constati ca acolo lucrurile se comporta total diferit.De curand am auzit-o pe Ami Winhouse cantand in maniera jazz si asta poate fi un exemplu in acest sens.Nu mai vorbim despre albume de jazz apartinand unor artisti care nu au nici o treaba cu domeniul, Rod Stewart sau Robbie Williams...nu mai vorbim despre hit-uri mari de rock cantate in maniera de jazz cum este dublul album al lui Paul Anka binecunoscut dealtfel...Ce vreau sa spun...pe de-o parte ca incerc,macar in trupa mea,daca nu la alt nivel,sa statuez o anumita mentalitate care spune ca nu e deloc dezonorant ptr o trupa de rock sa cante intr-un restaurant,program de restaurant,ptr ca e greu sa ii faci,acolo,in acel spatiu,pe oamenii sa se simta bine,daca,evident nu stii "cu ce se mananca" treaba respectiva.Iar daca o trupa,ca e de rock,de blues,etc. reuseste in acel spatiu sa faca fata cerintelor si daca mai face si succes inseamna ca si-a facut treaba bine.Pana la urma asta este ceea ce conteaza.Pe de alta parte daca intrebi un muzician de jazz,in Romania,daca stie sa cante "Stairway to heaven" de la Zepp sau "Hey Joe" de la Hendrix,in primul rand iti rade in nas sau poate iti spune ca este sub demnitatea lui sa cante asa ceva...ba mai mult pentru cei care cante jazz,cafe-concert sau muzica clasica , muzica rock este acea zona in care se canta pe trei armonii,deci acei muzicanti nu sunt niste "muzicanti adevarati".Exista o zona care spune,de exemplu,ca muzica celor de la Beatles este o muzica proasta ptr ca majoritatea pieselor au un profil armonic simplu.In opinia acestor domni cu cat muzica respectiva este mai complicata cu atat ea e mai valoroasa.E mult de discutat pe aceasta tema.Ma voi limita si astazi doar la atat.Va mai ofer si alte link-uri…

 

http://www.youtube.com/watch?v=ChZCAcJLXAg

 

http://www.youtube.com/watch?v=VanbNNvGfdE

 

http://www.youtube.com/watch?v=VmyZ742ZKg8

 

 

Pai ca sa stii,nu tre sa ai facultati in muzica,nu stiu cate conservatoare etc ca sa faci muzica buna.Muzica tre sa simti tu cand canti.Daca canti numai ca un robot degeaba bagi chestii complicate jazz si nus ce caci publicul simte cand pui pasiune sau nu.Si sa stii ca majoritatea pieselor care au devenit hit isi piese f simpliste,fara complicatii.Caci la omul simplu tre chestii simple ca sa inteleaga si el.Bine ocazional mai poti canta si chestii complicate dar partea aia o vor aprecia numai cei in domeniu.Si nu trebe sa stii teorie acuma asa ca dzeu sa poti compune ceva bun,ci tre sa ai inspiratia necesara si tre sa te duci mai mult dupa auz,nu asa tre scris un riff,un solo sau orice altceva caci acuma te chinui sa te incadrezi intr o gama ceva,ci pur si simplu asculti daca ti place,daca ti suna bine.

 

Dar in acealsi timp tot respectul si pt aceia care canta jazz sau altele mai complexe. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spaghetti
Pai ca sa stii,nu tre sa ai facultati in muzica,nu stiu cate conservatoare etc ca sa faci muzica buna.Muzica tre sa simti tu cand canti.Daca canti numai ca un robot degeaba bagi chestii complicate jazz si nus ce caci publicul simte cand pui pasiune sau nu.Si sa stii ca majoritatea pieselor care au devenit hit isi piese f simpliste,fara complicatii.Caci la omul simplu tre chestii simple ca sa inteleaga si el.Bine ocazional mai poti canta si chestii complicate dar partea aia o vor aprecia numai cei in domeniu.Si nu trebe sa stii teorie acuma asa ca dzeu sa poti compune ceva bun,ci tre sa ai inspiratia necesara si tre sa te duci mai mult dupa auz,nu asa tre scris un riff,un solo sau orice altceva caci acuma te chinui sa te incadrezi intr o gama ceva,ci pur si simplu asculti daca ti place,daca ti suna bine.

 

Dar in acealsi timp tot respectul si pt aceia care canta jazz sau altele mai complexe. :)

 

pasiune,inspiratie,talent...ok,chiar foarte ok...dar cultura,stiinta,studiu,munca???...si poate impletite intre ele... "10 % inspiratie , 90 % transpiratie" (G.Enescu)...mai gandeste-te

Link to comment
Share on other sites

Guest darklord
pasiune,inspiratie,talent...ok,chiar foarte ok...dar cultura,stiinta,studiu,munca???...si poate impletite intre ele... "10 % inspiratie , 90 % transpiratie" (G.Enescu)...mai gandeste-te

 

 

pai cultura,stiinta,studiu,munca aia-i o alta categorie...care nu prea e apreciata de restul oameniilor...ca nu toata lumea canta pe un instrument sau face scoala de muzica...si asa nu va intelege teoriile si toate tacamurile bagate....dar nu zic ca nu s necesare...e bine sa le stii pe toate...dar,vezi lumea in care traim...nu tre sa ti explic cum e ea...

 

de ce crezi ca multe trupe bune de rock,metal orice dupa un anumit timp incepe sa devina comercial,adica sa produca muzica f simpla,si f usor de inteles mai spre muzica pop?

 

da in fine...asta nu prea merita discutat caci fiecare om are viziunea lui asupra muzicii...

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
E iata ca am revenit?Vorbeam de cateva categorii de trupe?de aici din Romania.

 

Dar acum vreau sa vorbesc mai mult despre trupa lui Othello.

 

Trupa lui Othello , in acest moment , este un obiectiv in constructie ,"under construction",ceea ce construim noi aici este o trupa "all around".Ce inseamna asta?adica o trupa care sa stie,sa "treaca",prin toate genurile muzicale,sa le "miroasa"un pic pe fiecare.Asta este un prim principiu fundamental pus de mult la baza de constructie a trupei lui Othello.Nu vreau sa fiu rau,urasc sa imi vorbesc colegii de rau,dar la multe trupe,daca te duci si ii intrebi daca stiu sa cante un standard de jazz sau blues,sau daca ii intrebi cateva notiuni fundamentale,repet fundamentale nu alte "fitze" de conservator din zona teoriei muzicale,sau daca ii asezi in diferite spatii de entertainment sa faca fata , ai sa vezi cu stupoare ca nu sunt in stare sau le da cu minus la multe din aceste capitole,doar la aceste capitole.Exista o diferenta esentiala intre muzicienii din Romania si cei din Occidentul european , nord-american sau chiar extrem oriental.Ceea ce face diferenta este scoala.In zona jazz-rock-pop oamenii aia inainte de a profesa se duc la o scoala,pe cand noi invatam asta "pe prispa" chiar si cand ai liceul de muzica sau conservatorul.Am mari retineri ca sectiile de jazz si "muzica usoara" de la Academia de muzica din Bucuresti sau Cluj sau Iasi au reusit sa preia din "aerul" vreunei institutii de profil din afara tarii,fie aceasta de la Budapesta sau New York.Daca esti muzician de rock,in Romania,esti luat la misto de o "anumita parte" a confratilor atunci cand canti o bossa-nova sau un standard de jazz.Problema e ca atunci cand intri in contact cu muzicieni de afara constati ca acolo lucrurile se comporta total diferit.De curand am auzit-o pe Ami Winhouse cantand in maniera jazz si asta poate fi un exemplu in acest sens.Nu mai vorbim despre albume de jazz apartinand unor artisti care nu au nici o treaba cu domeniul, Rod Stewart sau Robbie Williams...nu mai vorbim despre hit-uri mari de rock cantate in maniera de jazz cum este dublul album al lui Paul Anka binecunoscut dealtfel...Ce vreau sa spun...pe de-o parte ca incerc,macar in trupa mea,daca nu la alt nivel,sa statuez o anumita mentalitate care spune ca nu e deloc dezonorant ptr o trupa de rock sa cante intr-un restaurant,program de restaurant,ptr ca e greu sa ii faci,acolo,in acel spatiu,pe oamenii sa se simta bine,daca,evident nu stii "cu ce se mananca" treaba respectiva.Iar daca o trupa,ca e de rock,de blues,etc. reuseste in acel spatiu sa faca fata cerintelor si daca mai face si succes inseamna ca si-a facut treaba bine.Pana la urma asta este ceea ce conteaza.Pe de alta parte daca intrebi un muzician de jazz,in Romania,daca stie sa cante "Stairway to heaven" de la Zepp sau "Hey Joe" de la Hendrix,in primul rand iti rade in nas sau poate iti spune ca este sub demnitatea lui sa cante asa ceva...ba mai mult pentru cei care cante jazz,cafe-concert sau muzica clasica , muzica rock este acea zona in care se canta pe trei armonii,deci acei muzicanti nu sunt niste "muzicanti adevarati".Exista o zona care spune,de exemplu,ca muzica celor de la Beatles este o muzica proasta ptr ca majoritatea pieselor au un profil armonic simplu.In opinia acestor domni cu cat muzica respectiva este mai complicata cu atat ea e mai valoroasa.E mult de discutat pe aceasta tema.Ma voi limita si astazi doar la atat.Va mai ofer si alte link-uri?

 

http://www.youtube.com/watch?v=ChZCAcJLXAg

 

http://www.youtube.com/watch?v=VanbNNvGfdE

 

http://www.youtube.com/watch?v=VmyZ742ZKg8

 

mi se pare foarte relativ ce ai spus aici ... exista muzicieni care stiu sa cante de toate insa nu exceleaza in nici una , si mai sunt si aia care stiu in lucru si in lucru ala sunt niste asi ... si exista muzica complexa ff de efect care este apreciata de mase (dream theater de exemplu) si mai exista si muzica simplista buna de sters la fund cu ea ... peste 50 la suta din formatiile r'n'b pop dance house etc...

 

 

oricum am ascultat melodiile ... mi se par placute ... ( va place bach nu ? :) ) este destul de buna muzica ... are tendinte destul de comerciale da nah ...

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Guest spaghetti
mi se pare foarte relativ ce ai spus aici ... exista muzicieni care stiu sa cante de toate insa nu exceleaza in nici una , si mai sunt si aia care stiu in lucru si in lucru ala sunt niste asi ... si exista muzica complexa ff de efect care este apreciata de mase (dream theater de exemplu) si mai exista si muzica simplista buna de sters la fund cu ea ... peste 50 la suta din formatiile r'n'b pop dance house etc...

 

 

oricum am ascultat melodiile ... mi se par placute ... ( va place bach nu ? :) ) este destul de buna muzica ... are tendinte destul de comerciale da nah ...

 

multumim ptr aprecieri...treaba cu muzica facuta ptr spatiul comercial sau ptr spatiul cultural e o problema de optiune proprie.

apoi e foarte important cum faci muzica.daca o faci din hobby nu prea exista reguli si nici nu e important sa existe reguli ptr ca e ca si cum te-ai duce la pescuit sau la vanatoare.daca o faci profesionist,adica daca traiesti din asta atunci lucrurile sunt mai complexe si in opinia mea trebuie si talent si munca si multa stiinta de carte si multa cultura muzicala si nu in ultimul rand noroc.

nu exista muzica "de sters la fund" dupa parerea mea.daca un gen muzical exista inseamna ca el are audienta,are public.daca imi place sau nu mie sau tie este mai putin important.un artist insa trebuie sa faca muzica in care crede,spiritual si artistic.daca o face doar ptr bani nu e in regula iar timpul il va amenda.cei care au trecut de examenul timpului sunt artisti adevarati

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.