www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Acustica Veche


Guest Takashi
 Share

Recommended Posts

Guest Thorgrim

M-am uitat un pic la reply-uri, si trebuie sa mentionez urmatoarele lucruri:

 

1. Verifica cutia de rezonanta sa vezi daca sunt crapaturi ( daca constati crapaturi, consulta un lutier )

2. Verifica daca gatul este indoit, si asadar du-l la un lutier sa rezolve problema.

3. Am observat ca pragusul chitarii ( adica acea componenta pe care mi-ai aratat-o ) este desprinsa. Pe acesta il poti lipi chiar tu de unul singur cu aracet sau cu clei pentru lemn - as opta pentru clei, dar si aracetul face o treaba foarte buna - ).

 

i) Mai jos ai urmatoarele instructiuni pentru a reatasa pragusul ( e in perfecta stare si nu trebuie schimbat):

 

Materiale:

---------

1) Adeziv pentru lemn

2) Smirgel de granulatie mica

3) Penson (putin mai grosut, gasesti la orice tutungerie)

 

Procedeu de executie:

--------------------

1) Se aplica smirgelul atat pe suprafata capatului gatului unde a fost atasat pragusul cat si pe spatele pragusului, pe ambele suprafete se va observa adezivul. se smirgheluieste foarte putin, atat cat ambele suprafete sa fie foarte netede;

 

2) Se aplica cu pensonul pe ambele suprafete un strat subtire de adeziv pentru lemn ( aracet ) sau clei;

 

3) Se ataseaza pragusul de capatul gatului;

 

4) Se lasa chitara in pozitie culcat si asteapta 24 de ore pentru a se intari adezivul;

 

si ultimul pas...

 

5) Spala-ti scula (pensonul)

 

4. Inlocuieste-ti sistemul de acordaj daca este cazul (adica cheitele) si eventual ia un pragus nou

 

5. Referitor la corzi, iti trebuie corzi din nylon (medium-high sau high tension pt begginer). Pretul lor variaza de la 30 la 70 de lei. De exemplu, GHS La Classique ajung cam la 30 de lei (high tension, medium-high ajung 35).

 

CUM SA SCHIMBI CORZILE LA CHITARA CLASICA

 

Si cam asta e tot, sper sa te ajute aceste simple informatii

 

EDIT:

 

Aaaa, uitasem de tuner:

 

1. Foloseste AP Tuner, il poti gasi aici;

2. Poti folosi microfonul de la calculator sa acordezi chitara clasica, tinand microfonul aproape de corzi.

3. Presetul de acordare este STANDARD ( asa ca nu trebuie sa iti bati capul ), adica Mi Si Sol Re La Mi sau E, B, G, D, A, e( de jos in sus pe chitara, respectiv de sus in jos pe interfata Tunerului )

4. Ataci ultima coarda si observi inaltimea sunetului ( coarda cea ma groasa, Mi-ul de sus, va fi indicata cu E pe tuner )

5. Ataci penultima coarda, adica La-ul ( coarda de sub Mi, indicata cu A pe tuner )

6. Presupun ca ai prins spiel-ul asa ca urmezi aceeasi pasi si pentru urmatoarele corzi

7. Sageata sa fie pozitionata pe centru, cu balans cat mai mic intre axul de centru si cele doua axuri marginale

8. De asemenea arunca o privire si la numarul de centi ( marja de eroare ), sa fie cat mai mic, preferabil cu minus.

9. Pentru corzi proaspete este bine sa verifici acordajul foarte des, cam de 15 ori pe zi pentru a distribui in mod egal tensiunile dintre corzi.

Edited by Thorgrim
Link to comment
Share on other sites

miau venit si corzile ... leam dat jos pe cele vechi .. acum vreau sa le pun pe cele noi ... si am niste intrebari...

 

Inaite sa incep a le pune pe cele noi .. cu ce as putea sami curatz cel mai bine chitara ??? :S

 

 

 

aa da .. si Aj vrea sami recomandati si mie un program ushor de folosit pt a acorda chitara ... :) :) deci plsz raspuns fast va rog :):D: !!!

 

si cum vin corzile :| ca is e-1 , b-2 ,g-3 etc .. si nush cum sa le pun ... mati putea ajuta va rog !!

 

AP tunner ...e la mintea cocosului

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Cumpara-i corzi de nylon pentru chitara clasica.

Si bine ar fi sa mergi la un lutier sau macar la un nene cu experienta sa o puna la punct putin si sa puna si corzile cum trebuie.

 

mda... in cazu in care ai grifu curbat sau ai probleme cu anumite partzi din ea... si lacuieste-o, sa sune bine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Morbidawn

Salut tuturor

 

Am citit si eu subiectul, pentru ca mi-e de interes direct. Eram curios de cateva lucruri ce au legatura cu reconditionarea/intretinerea unei guitare mai vechi.

In cazul meu e o hora reghin 1985. Am luat-o de la un vecin care nu stia ce inseamna arta muzicala :)). A tinut pe un sifonier aproape 10 ani, era plina de praf, lipsa cateva cheite. Am luat-o, sters-o, inlocuit cheitele lipsa. Dar ce am observat din prima secunda a fost ca avea totusi corzi de otel pe ea. Desii e classica. L-am intrebat daca le-a pus el sau ceva, si a zis ca nu stie. Asa ca am fost la un magazin ( singurul din Tulcea ) care detinea instrumente muzicale ( winmarkt daca ajuta cu ceva ), si am cumparat un set de corzi "Hora classic" dar din otel. Primul set a fost insa, un set de corzi pentru acoustica. Tarziu mi-am dat seama ca am facut mare prostie sa le folosesc pe acelea. Grifful insa nu e indoit insa, desii inca are corzi de otel sub tensiune pe ea. Pe partea cu gura de rezonanta e crapata suprafata lacuita, insa spatele cutiei straluceste. O curat cu pronto classic cam odata la 1 saptamana, si cu o carpa moale de fiecare data dupa ce termin sa cant. Suna cat de cat acceptabil dupa urechea mea ( inca novice ).

 

Si acum sa fiu on topic : Vazusem ca intrebase cineva de un tunner usor. Eu recomand Guitar pro 5, daca detii un microfon e floare la ureche acordarea + ca programul iti va fi foarte de folos pe parcurs, atunci cand vei incepe sa iti transpui propriile piese sub forma de tabulaturi sau sheet music.

 

Si citisem ca cineva vinde seturi de corzi de naylon, as fi interesat sa cumpar, mai multe detalii daca se poate.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Morbidawn

Si in legatura cu pozitionarea corzilor, ele sunt in felul urmator :

 

E - Coarda 6 - Cea mai groasa - Mi gros

B - Coarda 5

G - Coarda 4

D - Coarda 3

A - Coarda 2

E - Coarda 1 - Cea mai subtire - Mi subtire

Edited by Morbidawn
Link to comment
Share on other sites

vreau si eu sa spun ceva... nu mai bine iti iei o acustica noua? decat sa schimbi 100 de corzi si sa o duci la 100 de lutieri ca sigur gasesti acustice ieftine chiar si cele de la aria cu 2 milioane sunt mai bune decat ce ai tu acolo (fara suparare) parerea mea... tu faci cum vrei

Link to comment
Share on other sites

Guest Adrian MV
Si in legatura cu pozitionarea corzilor, ele sunt in felul urmator :

 

E - Coarda 6 - Cea mai groasa - Mi gros

B - Coarda 5

G - Coarda 4

D - Coarda 3

A - Coarda 2

E - Coarda 1 - Cea mai subtire - Mi subtire

 

E exact invers, maestre.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morbidawn

Intreadevar, greseala mea : imi cer scuze :

 

E - 6 - Mi Gros

A - 5

D - 4

G - 3

B - 2

E - 1 - Mi Subtire

 

Asa cred ca e correct :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.