www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Teorie Pt. Incepatori


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

salutare... in primul rand va rog sa nu ma injurati pt. acest topic... vreau sa va rog sa-mi spuneti ce teorie trebuie sa invete un super-newbie... care nu a facut muzica deloc la scoala...

 

M-am apucat sa invat ACORDURILE... ce mai trebuie sa invat?

 

PS: sa nu ziceti ca sunt lenes... nu ca n-as fi... dar vreau si eu mura-n gura... sunt sigur ca i-ati ajuta si pe altii...

Merci frumos si raman dator :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar trebui sa iei chiar un manual de clasica (eu inca nu am reusit sa ma tin de unul, nu cred ca o sa-ti placa piesele), si sa citesti atent. Ar trebui sa inveti notele pe grif si mai ales repere dupa care sa le aflii. Pentru incepatori acum daca tereferi numai la teorie ar trebui acordurile cum s-a mai zis, dar sa ai grija sa corelezi acordurile alea cu ceva si anume gamele. Acum e foarte important si la ce nivel vrei sa ajungi si mai bine spus ce ai vrea sa canti. Iti pot recomanda un manual (fara taburi ) si anume: A Modern Method For Guitar (Berklee). Acum m-am apucat si eu de ea si observ deja multe lipsuri pe care le am.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzykris

aha..mersi. mabucur ca mai exista in lumea asta si oameni care se ocpa cu alceva in afra de manele si alte prostii. as vrea sa va urmez exemplu. am invatat 3 acorduri: do major, sol major fa major si le schimb destul de repede. ma inv acsa tatal meu. am 13 ani. mise iveste ocazia sa devin membru al unei formatii. ce am sfatuiti???

Link to comment
Share on other sites

aha..mersi. mabucur ca mai exista in lumea asta si oameni care se ocpa cu alceva in afra de manele si alte prostii. as vrea sa va urmez exemplu. am invatat 3 acorduri: do major, sol major fa major si le schimb destul de repede. ma inv acsa tatal meu. am 13 ani. mise iveste ocazia sa devin membru al unei formatii. ce am sfatuiti???

 

 

Omule tu de abia ai inceput sa canti la chitara si deja te gandesti sa devii membru al unei formatii?

H3h...asa si eu ma gandesc ca peste cativa ani poate voi fi vreun rock star dar asta nu ma impiedica sa fiu realist si sa pun osu la treaba... munceste si dup-aia culege roadele...

(Desi sincer sa fiu si eu sunt cam lenes ...)

BAFTA!

Link to comment
Share on other sites

aha..mersi. mabucur ca mai exista in lumea asta si oameni care se ocpa cu alceva in afra de manele si alte prostii. as vrea sa va urmez exemplu. am invatat 3 acorduri: do major, sol major fa major si le schimb destul de repede. ma inv acsa tatal meu. am 13 ani. mise iveste ocazia sa devin membru al unei formatii. ce am sfatuiti???

Te sfatuiesc sa inveti La minor, Re minor si Mi major sau 7, dar majoru e mai usor de facut la inceput. Eu asa cantam la inceput. A, si ca sa ai o trecere mai lina intre Sol si Do care deja le stii poti invata Sol 7. E mai usor de facut decat Sol major. Eu am invatat sol major cand am invatat Re major... Ai progresat mai rapid ca mine :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzykris

thnx. gata. tind sa va spun sa ca il am pe domnul profesor la mine acasa. (tatal meu...) am inv de curand melodia let it be . si da. cu solu ala trec mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

De ce toti spun ce anume..dar cum anume???hey, oameni buni cand nu stii ce-i aia acord decat ca se tin degetele de la o mana fixe intr-o pozitie si cealalta mana Dumnezeu stie ce zdrangane...????Ce se intampla...cu cealalta mana...sus jos...???Suna aiurea nu?

Prea multe intrebari...vad rosu...caut explicatii si va urez o zii perfecta!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

aha..mersi. mabucur ca mai exista in lumea asta si oameni care se ocpa cu alceva in afra de manele si alte prostii. as vrea sa va urmez exemplu. am invatat 3 acorduri: do major, sol major fa major si le schimb destul de repede. ma inv acsa tatal meu. am 13 ani. mise iveste ocazia sa devin membru al unei formatii. ce am sfatuiti???

 

dude.. stii 3 acorduri si ti se iveste ocazia sa devii membru unei formatii ? :)

pune mana si studiaza si mai asteapta cu trupa k nu iti faci trupa cu 3 acorduri..

 

 

De ce toti spun ce anume..dar cum anume???hey, oameni buni cand nu stii ce-i aia acord decat ca se tin degetele de la o mana fixe intr-o pozitie si cealalta mana Dumnezeu stie ce zdrangane...????Ce se intampla...cu cealalta mana...sus jos...???Suna aiurea nu?

Prea multe intrebari...vad rosu...caut explicatii si va urez o zii perfecta!!!

 

 

cu mana dreapta faci zdranga zdranga.. ti acordu si cu dreapta faci bataie, tii ritmu.. asculta piesa care vrei sa o canti k sa iti dai seama de ritm..

 

 

bafta..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

aha..mersi. mabucur ca mai exista in lumea asta si oameni care se ocpa cu alceva in afra de manele si alte prostii. as vrea sa va urmez exemplu. am invatat 3 acorduri: do major, sol major fa major si le schimb destul de repede. ma inv acsa tatal meu. am 13 ani. mise iveste ocazia sa devin membru al unei formatii. ce am sfatuiti???

 

Do major, Re major, Mi major, Fa major, Sol Major, La major, Si major

Do minor, Re minor, Mi minor etc.

Do7, Re7, Mi7 etc.

 

 

... see a pattern? :) Apoi poti sa incepi cu #, b si tot asa pana la adanci batranete .... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.