www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prs Se Custom


simionescu
 Share

Recommended Posts

Eu am o parere destul de buna despre aceasta chitara si nu ma impac cu ea de nici un fel pentru ca nu am nici una.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daca iti plac chitarile de genul asta, nu e o chitara rea, dar nici exceptionala. Mai bune mi se par chitarile Schecter la aceeasi bani.

Link to comment
Share on other sites

'

Am o pãrere bunã (pentru clasa aceasta de preț), ºi mã înțeleg bine cu ea (chiar ºi dupã aproape un an de la achiziție).

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=29328

 

 

P.S. Comparația cu Schecter nu prea are rost, pentru cã au sunet destul de diferit (PRS mai spre jazz/blues, Schecter mai spre heavy-metal).

Link to comment
Share on other sites

Nu as spune, am cantat pe ambele, mi se pare ca PRS suna mai infundat, Schecter (ma refer la cele cu doze Seymour Duncan) suna mai in fata si au si griful mai comod. Nu pot spune ca PRS SE nu e o chitara buna, doar ca mi se pare putin scumpa pentru ce ofera (sau mai degraba ce nu ofera, nu are nici macar coil split). As prefera mai degraba decat PRS SE un Epiphone Les Paul bine ales.

Link to comment
Share on other sites

Nu as spune, am cantat pe ambele, mi se pare ca PRS suna mai infundat, Schecter (ma refer la cele cu doze Seymour Duncan) suna mai in fata si au si griful mai comod. Nu pot spune ca PRS SE nu e o chitara buna, doar ca mi se pare putin scumpa pentru ce ofera (sau mai degraba ce nu ofera, nu are nici macar coil split). As prefera mai degraba decat PRS SE un Epiphone Les Paul bine ales.

 

nu stiu "cat de corect" este sa faci comparatii intre chitare de nivel total diferit, dar altcumva nu prea mai pot. mi se pare absurd in acelasi timp sa tot o pun(chitara in cauza) langa ceva similar, chiar daca asa ar fi just. singura pe care am pus mana mi s-a parut un fel de gluma. binenteles ca vorbim de alta categorie de pret, eu insa am ajuns la concluzia ca decat sa imi iau asa ceva si sa ma tot impac cu ideea ca "la banii astia...", mai bine astept doi ani si traiesc fericit. evident este doar parearea mea

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca sunt de nivel diferit, acum ceva timp erau la celasi pret la MC Music, si bineinteles ca nu m-am putu abtine sa nu fac comparatii intre ele. Mie personal mi s-au parut Schecter excelente pentru cat costa, mai ales modelele produse pana prin 2007. Am vazut la ele mahon de calitate foarte buna pentru pretul lor, lucratura si finisaje extrem de ingrijite, per total foarte multa chitara pentru "putini" bani, mai ales la modelele mai scumpe. Cine a avut un Schecter dintr-o serie medie sau buna poate sa imi dea dreptate. La Epiphone treaba e ca poti nimeri o chitara foarte buna sau una mai putin reusita. Eu personal am avut bafta de una excelenta (o coreanca din 99). Pe mine PRS SE m-au impresionat mai mult ca forma si partial finisaje, in nici un caz prin sunetul deosebit (totusi nu suna rau) sau prin executia extrem de ingrijita (tastare, materiale folosite).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.