www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thievery Corporation, Cineva?


Guest One^Love
 Share

Recommended Posts

Guest One^Love

TC e trupa mea mult favorita momentan, eram curios daca mai sunt si alti fanatici habotnici ai acestei trupe.

 

Tocmai ascultam niste piese pe care le consider capodopere ale trupei:

 

Meu Destino

 

 

 

 

:):):):D

Link to comment
Share on other sites

TC e trupa mea mult favorita momentan, eram curios daca mai sunt si alti fanatici habotnici ai acestei trupe.

 

Tocmai ascultam niste piese pe care le consider capodopere ale trupei:

 

Meu Destino

 

 

 

 

:):):):D

 

 

Nu obisnuiesc sa ascult genul asta dar am gasit o melodie care imi place si o ascult destul de des. Este vorba despre "Until the morning"

Link to comment
Share on other sites

+1, +1 :)

 

Mai baga si un Jazzanova, un Gotan Project, Pink Martini in acelasi "feeling" (ca stil, e mai greu de zis). De Buddha Bar (mai ales compilatiile vechi) presupun ca stii deja, daca ai chef si rabdare sa cauti (ca se gaseste greu) incearca sa asculti si ceva compilatii ale lui Claude Challe.

Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love
+1, +1 :)

 

Mai baga si un Jazzanova, un Gotan Project, Pink Martini in acelasi "feeling" (ca stil, e mai greu de zis).

Pai asa iti enumar o gramada: Bozoo Bajou trupa f tare din Germania, De Phazz, plus toata gasca din Austria: Sofa Surfers, Kruder&Dorfmeister, Tosca, Waldeck, Thunderball, Parov Stelar. De asemenea, de prin alte tari: Kinobe, Quantic, Rinocerose, Ocote Soul Sounds, Nightmares on Wax, Spy from Cairo, etc..

 

Oricum nimeni din cei din "breasla" nu-i intrece pe Thievery la maturitatea si diversitatea compozitionala, feelingul organic si doza de "soul". Piesele lor sunt de asemenea perfect echilibrate dpdv acustic.

 

Soundul lui Jazzanova e prea "uscat", clasicist si prea putin divers pt mine, iar Gotan Project flirteaza cu tango-ul care nu imi place deloc. Pink Martini inca n-am ascultat.

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love

Na, ca am ascultat si Pink Martini si imi pare rau, dar n-au nici o treaba cu paradigma celor de la Thievery.

 

Pink Martini este reteta clasica a lounge-ului cubanez, gen "Havana lounge", pe cand Thievery sunt fuzionisti care exploreaza exclusiv latura psihodelica sau "soul" a genurilor sud si central-americane, fuzionandu-le cu ritmuri moderne (trip-hop) si alte influente etnice (India, Orientul Mijlociu).

 

Muzica cubaneza n-are nimic psihodelic si nici prea mult "soul" in ea, e mai mult muzica de chefuiala si dans.(salsa?)

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar au multe melodii in stil cubanez (similar cu Compay Segundo), dar mai sunt si melodii aparte: Clementine, La Soledad,

de exemplu. In fine, am inteles ce cautai tu, vezi la Challe mai bine. Mostre:
, Kissing Bliss, Peyotee. In psy-goa nu intru, e pentru alta stare de spirit :) Edited by vaxxi
Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love

Fffff tare piesa japoneza a lu Pink Martini! Asta mi-a placut mult! Asa da, fain instrument koto-ul asta!

 

In schimb Claude Challe e new-age/chill-out, iarasi, alta ciorba de peste. Nu e ciorba mea in mod special.

Iar de psy-goa, am trecut de mult de varsta aia :)

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.