www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Maini Transpirate - Pudra De Talc


Guest Vurin
 Share

Recommended Posts

eu foloses pudra de talc(nu stiu exact cum se scrie?..la chitara pt ca imi transpira foarte rau mainile!Intrebarea este: Face rau chitarii?

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

iti transpira mana pentru ca prinzi gatul in toata palma (cred). ca sa ai viteza si sa prinzi notele bine adopta pozitia mainii stangi ca la clasica : cu degetul mare sa tii gatul.

pozitie_chitara_spate.jpg

asa te mai ajuta sa scapi de probleme.

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

N-are nici o legatura cu pozitia mainii pe grif. Omului ii transpira palmele din cauza hiperhidrozei.

 

"Hiperhidroza plantara, palmara si axilara sunt cele mai frecvente, adeseori asociate una cu alta.

 

Prezinta un numar mare de caractere comune:debut in jurul pubertatii, tendinta la regresie dupa 40 de ani, disparitia obisnuita la subiectii in virsta si mai ales existenta de crize sudorale psihogene la cel mai mic soc emotiv (uneori, frica de transpiratie este un motiv..).

 

Crizele de transpiratie excesiva amplificate de caldura pot coexista cu acrocianoza.

Crizele sunt jenante mai ales daca sunt dese si creaza o veritabila infirmitate, mai ales la persoanele incadrate intr-o viata sociala importanta.

Lucrarile lui GERMAN SI MAILANDER (1967si 1988) demonstreaza cauza genetica, dominant autosomala a hiperhidrozei palmo-plantare."

 

Sunt remedii pentru aceasta boala, dar banuiesc ca le stii. Oricum nu te lasa descurajat. Keep on rocking.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Ca tot veni vorba de pozitii am si eu o problema in sensul asta. M-am obisnuit sa cant cu degetul mare sus din mai multe motive. String muting, comoditate (imi relaxez mana pe grif ca e asa usoara ca nu vrei sa o vezi peste fata :)), etc. cand am parti in care trebuie viteza, dezlipesc palma si dagatul sta "agatat" undeva in partea de sus a grifului. Am si mana foarte mare si griful e ingust. E o problema majora? Am incercat sa cant normal (profesorul imi da cu palma peste deget :)) dar parca uit sa cand, nu mai prin corzile, nu le mai apas, si din 50 de note daca scot 10 corect sunt fericit. E chiar asa grav?

Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba de pozitii am si eu o problema in sensul asta. M-am obisnuit sa cant cu degetul mare sus din mai multe motive. String muting, comoditate (imi relaxez mana pe grif ca e asa usoara ca nu vrei sa o vezi peste fata :) ), etc. cand am parti in care trebuie viteza, dezlipesc palma si dagatul sta "agatat" undeva in partea de sus a grifului. Am si mana foarte mare si griful e ingust. E o problema majora? Am incercat sa cant normal (profesorul imi da cu palma peste deget :) ) dar parca uit sa cand, nu mai prin corzile, nu le mai apas, si din 50 de note daca scot 10 corect sunt fericit. E chiar asa grav?

 

da..e o problema mare :)...invata-te sa o tii cum trebuie...te va ajuta in timp..desi acum nu-ti dai seama

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

adevarul e ca asa am reusit sa prind 6 freturi, fara sa ma misc de pe primul, dar nu prea am viteza. Dar dupa putin exercitiu vad ca progresez repede. Inca o intrebare. Degetul acela trebuie sa stea relativ fix sau il mut cum imi e comod?

Link to comment
Share on other sites

adevarul e ca asa am reusit sa prind 6 freturi, fara sa ma misc de pe primul, dar nu prea am viteza. Dar dupa putin exercitiu vad ca progresez repede. Inca o intrebare. Degetul acela trebuie sa stea relativ fix sau il mut cum imi e comod?

 

Ce legatura are degetul tau cu palmele transpirate?

Stam si noi ontopic?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.