www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Stramb


Guest Gady_paul

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Am observat acum ceva timp ca am griful stramb (cam dupa vreo 4 zile dupa ce am schimbat prima data corzile cu un set de .11 pe o acustica, marime pe care am luat-o la recomandarea cuiva de pe forum si care parea ca are aceeasi grosime cu fostul set). Mi-am spus ca nu-i nimic, mi-am cumparat niste chei pentru a putea umbla la surub, n-am documentat pe net ci cam peste 2 zile am reglat trussrod-ul (adica l-am strans). Nu stiu daca dupa aceasta operatiune era perfect drept, dar am mai corectat putin, asta e sigur. Acum vreo 2 saptamani am schimbat iar corzile cu un set de .11 si griful era stramb. Azi am incercar sa strang truss rod dar dupa vreo 3-4 ture griful e la fel de stramb. Am vreo sansa sa il repar?

Link to comment
Share on other sites

vezi ca grifu ala nu e de plastelina,asa ca nu o sa se indrept instant,daca umblii la truss,asteapta cateva zile sa vezi daca s-a indreptat ceva...cand umblii la truss,nu invarti mai mult de un sfert de spira (de tura),ca ai sanse sa rupi gatu

 

cel mai bine mergi la unu care se pricepe

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Cum sa explic, e curbat in fata, spre corzi, numai ca daca apas o coarda dupa ultimul fret (adica sa atinga ultimul fret) imi ramane intre grif si coarda un spatiu de 1-2 mm. problema e ca am actiunea cam mare (cel putin mie mi se pare enorma, imi e cam greu sa cant pe freturile 8, 9...) si acum vreau sa incep pe la barreuri ca le-am cam ocolit si mi se pare foarte dificil ca am actiunea mare, si ma gandesc ca asa apropii putin corzile de grif.

 

Am dat cam vreo 2-3 ture (un sfet de tura cu 5-10 min pauza), voi observa daca se indreapta. In acest timp trebuie sa fie acordata chitara, sau sa o dezacordez?

 

Multumesc mult.

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

de cat timp canti la chitara? e probabil sa ti se para greu pentru ca nu ai putere destula in degete. puterea se capata in timp.

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

de vreo 4 luni, dar nu puterea e problema majora, ci ma deranjeaza ca sunt corzile inalte (adica ma chinui un pic sa prind corzile), si mi-ar fi placut sa fie un pic mai joase. Dar aici stiu ca e mai mult vina chitaristului decat a chitarii, dar mi-e frica sa nu se strice chitara ca sta curbat.

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

http://www.mrguitartech.com/setup/neck%20relief.gif

 

te afli intr-una din situatiile din poza, probabil prima

 

ca sa cobori corzile poti pili inaltatorul din bridge (piesa de plastic/altceva care sprijina corzile inainte sa fie prinse de 'cuie')

 

nu o sa strici chitara.. daca e foarte curbata s-ar putea sa fie gatul cu totul prins aiurea si nu se poate rezolva din truss rod.

pt a verifica curbura fretboardului si ce poti regla din truss rod prinzi corzile la fretul 1 si la imbinarea dintre corp si gat si vezi ce distanta se formeaza.. trebuie sa ai ceva dar nu mai mult de 1 mm jumate sa zicem (depinde de corzi si de alte chestii).

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

din ce observ a inceput sa se mai redreseze, inainte era curbat foarte tare capatul grifului (cam de la fretul 5). Cum e o curbura de pe la fretul 8. Se formeaza o distanta de sub un mm oricum, dar asa cum am spus, pare ca se redreseaza. dar acum am obserbat alta problema. Mi se dezacordeaza foarte repede. Adica o acrodes, cant 5 minute ceva, si se dezacordeaza. Interesant e ca se dezacordeaza pana la un nivel. Ieri cand am reglat griful am destensionat corzile (le-am si curatat) si nu le-am intins. e normal? Vechiul set de corzi le acordam la o saptamana.

 

multumesc mult

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.