www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bataie


Guest fLr^
 Share

Recommended Posts

ritmul conteaza mai mult ca bataia...bataia poate fi cum vrei tu, cum iti suna tie mai bine..ritmul e important sa-l pastrezi

 

acel 4/4 inseamna patru patrimi(ritmul melodiei) ....poti folosi cum vrei tu...o bataie pe patrime. doua batai pe patrime, o bataie la doua patrimi

 

uite un exemplu de bataie(o sa-ti sune bine doar daca stii ce ritm sa folosesti la ea) : jsjjsjsj

Link to comment
Share on other sites

Culmea, accentii se dau de in special cu ajutorul mainii stangi. Poti bate jsjs, important e ca degetele de la mana stanga sa le ridici putin ( sa estompeze sunetul ). Incearca sa exersezi astfel: prinde La minor. Cand lovesti in jos tine apasat acordul cu mana stanga. Cand dai in sus ridica putin degetele de pe accord, atat doar cat corzile nu mai ating tastele.

Edited by Calin ILIE
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par genu ala ingamfat sau sa te iau de sus pentru ca chiar nu ma simt nu stiu ce cunoscator, ci doar iti dau un sfat care cred ca te-ar ajuta. Cred ca cel mai bine e sa asculti piesa foarte atent si sa gasesti singur o bataie, o succesiune de "sus, jos" care sa se potriveasca cu masura piesei...chinuie-te ca asa progresezi...sfatul asta l-am primit si eu cand mai intrebam in stanga si in dreapta care e bataia la o piesa...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.