www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Chitara


Guest philips848

Recommended Posts

Guest philips848

am o chitara electro-acustica si as vrea sa stiu daca sunt ceva efecte (program) care cand cant cu ea , sa se auda ca una electrica sau ca alte instrumente.?

Link to comment
Share on other sites

am o chitara electro-acustica si as vrea sa stiu daca sunt ceva efecte (program) care cand cant cu ea , sa se auda ca una electrica sau ca alte instrumente.?

Dacã vrei sã aplici/obți efectele printr-un software în timp ce înregistrezi chitara, existã mai multe astfel de "programe" (gen GuitarFX, FX-Box, etc), ºi mai comune/simpluțe, ºi mai profesionale.

2. Pentru o sonoritate "live" asemãnãtoare cu cea a chitarei electrice (solo/lead, riff, -- adicã cu distortion/overdrive, delay, chorus, etc) se poate recurge la dispozitivele dedicate efectelor de chitarã, fie ele "pedale" (stomp-box), fie procesoare de multi-efecte, preferabil folosite în tandem cu amplificator de chitarã. [Prețurile acestor dispozitive încep de la ~200 RON.] Cu puțin efort se pot obține rezultate mulțumitoare chiar dacã sursa este o chitarã electro-acusticã, însã sã nu nefacem iluzii cã am putea substitui complet chitara electricã (aºa cum nici electrica nu poate înlocui chitara acusticã, deºi uneori poate fi fãcutã sã sune asemãnãtor).

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.