www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magica - Despre Metal Si Uneltele Folosite


Guest Soundchaser
 Share

Recommended Posts

Guest Soundchaser

Salutare..

 

Am citit intr -un topic recent inchis cum ca anumite persoane nu sunt multumite de tonul de chitara pe care Magica il prezinta pe "Wolves and witches" , fiind catalogat drept ieftin.

 

Pot fi oarecum de acord cu afirmatia, cert este ca a fost inregistrat cu o chitara de serie (si anume Ibanez DX 270) care este destul de ieftinuta.

 

Despre Grosmann-ul pe care cant in acest moment, puteati sa va faceti o parere daca ati fi venit in LMC la ultimul concert Magica. Toti instrumentistii prezenti au fost blown away de tonul lui, iar dupa concert au aparut o gasca intreaga de chitaristi care au laudat chitara.

Grosmann -ul inregistrat va putea fi auzit pentru prima oara pe albumul Tribut Running Wild care va aparea in Octombrie.

 

Multumesc,

Bogdan Costea

MAGICA

www.magicaband.com

Link to comment
Share on other sites

De chitara nu comentez(las pe altii... pentru ca nu vreau,nu doresc discutii pro sau contra,fiecare are un gust si o parere) dar cred ca important este si ce efecte(firme,pedale,etc)folosesti,cate chitari trase si de cate ori pe acelasi pasaj....

Chitara, intr-o inregistrare, are o parte mica de vina. :) (ma refer la inlantuirea...comp,programul folosit,mixer,EQ-uri,amp,microfoane,pedale/proc si in final chitara)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

presupun ca e folosit pe inregistrare acelasi rig ca si cel live, respectiv un 6505+cab marshall1960 (de cab nu sunt sigur daca l-am nimerit), am auzit sculele cu pricina la LMC si tonul intr-adevar e ff bun, insa trebuie sa spun ca pe inregistrari nu e pus in valoare atat de bine 6505-ul ... poate e de la preluare sau altceva.

in cazul asta ar ajuta ( daca nu e secret :) ) sa stim si cum a fost preluat care au fost setarile la amp etc :) ...

btw: sunt ff curios cum o sa sune urmatorul album :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Soundchaser

Intr-adevar am tras cu 6505+Marsh1960..fara efecte sau pedale...deci chitara folosita conteaza f mult...cum bine a spus cineva mai sus conteaza enorm si captarea..:).

Urmatorul album Magica pe care de data asta il voi trage cu Grosmann-ul va iesi in prima parte a anului urmator.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.