www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Live Duellin'


comanel
 Share

Recommended Posts

Iote ce m-a traznit... asta poate ca beneficiez de o conexie destul de perf la net.. acu o zi am cantat cu un amic din baia mare pe net... am facut o conferinta sa ne mai auda si altii... fara back fara nimic.. pur si simplu... scheme, game, floyd-rose tricks .. :) se exclude ideea unui backtrack, datorita lagului de cateva milisecunde sau chiar secunde... :)

 

Dar, nu ar fi o idee misto? sa avem o ora stabilita si o anume zi cand intram intr-o conversatie pe mess.. eventual un voice chat si in loc de microfoane bagam chitarile?

 

calitatea sunetului este destul de buna.. nu am c zice, de fapt nu am ce sa cer mai mult.. plus ca beneficiam de un mini-lag de vreo 32 milisecunde.. (deh.. ce face netu asta...) :)

 

Veniti si voi cu propuneri sau idei.. (eventual merge si prin webcam, numa ca nu dispun de asa ceva..)

Ar fi interesant? sau nu?

 

-am creat acest topic deoarece nu beneficiez de onoarea de a canta alaturi de voi... sunt din gl si e cam departe de big mamou... dar vreau sa ma apropii de lumea ce adoarme cu chitara in brate..--

Link to comment
Share on other sites

pai, dah... da ma gandeam sa fie o chestie in care sa nu aiba loc cuvantul haos... organizat frumos.. si moisoiu... treaba sta in felu urmator.. daca ai un transfer de cel putin 20 kb/s o conferinta pe yahoo intre 3 oameni care vorbesc in acelasi timp e destul de clara... fara intreruperi majore..

 

si in plus regulile se fac pe parcurs... in sistem de unu la unu... nu toata lumea deodata...

 

inteleg si eu acu de ce s-a zis ca iesea haos...

Link to comment
Share on other sites

Sau pe Skype.. cand vorbesti se aude calumea, multe mai bine ca pe Yahoo dar cu chitarile bagate nu stiu.. n-am incercat.

 

E greu de organizat asa ceva si cum s-a zis, o sa iasa haos. S-a mai incercat si n-a iesit nimic, de aceea s-a renuntat.

 

Si in primul rand nu cred ca o sa stea cineva sa asculte.. eu unul n-as sta si nici macar nu m-as baga :).

Link to comment
Share on other sites

Tare faza asta, neavand o sala de repetitii eu si colegii mei de trupa asta facem de obicei, conferinta numai intre noi, fiecare cu chitara, bassu, microfonu bagate in placa de sunet si bateristu cu .. fruity loops :) si asa repetam :)

Link to comment
Share on other sites

Eu i-am cantat lui Geiger (Neunkirchen - Bucuresti) pe msgr si el zice ca se aude bine.

Insa si eu recomand Skype.

Sunetul e mult mai clar si nu sunt intreruperi.

Si in Spania merge... Am verificat!

Eu sunt pentru, ar fi ALTCEVA :)

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

pe skype am incercat acum o ora.. si se aude bine (satisfacator..) B)

 

dar cand vb de organizare, apelez la bunul simt al fiecaruia cand spun ca lucrurile vor fi puse la punct usor, fara ca nimeni sa se supere sau fara ca nimeni sa se bage peste respectivii doi care canta(se dueleaza) in momentul respectiv

 

eu vad asa chestia: ;)

1. se face un voice conference (+- webcam - care are de bine)

2. se face o lista cu cei care vor sa cante si se va randomiza lista astfel incat fiecare sa aiba pereche...

2. 1. daca nu se face duel, sa se faca demonstratie.. eu cred ca fiecare de aici mai avem de invatat, si de ce sa nu ne folosim de chestia asta sa schimbam experiente intre noi

3. atunci cand calitatea sunetului(lag, intreruperi&stuff) lasa de dorit :( , propun sa se posteze pe site sau sa se inregistreze si sa se puna fisierul respectiv pe skype sau pe forum(desi asta se face deja - vezi melodii cantate de noi)

4. NU este o competitie, singurul lucru pe care il puteti castiga e experienta si admiratia oamenilor care sunt prezenti, in prealabil cei ce aud de la cei prezenti ce se intampla...

5. daca fiecare respecta aceste idei, reguli sau cum s-or numi ele, nu vad sincer de ce sa iasa haos... :)

 

ps.. daca s-a mai incercat, si nu a iesit, inseamna ca nu era destul de bine pusa la punct faza...

si vorba vine.. INCERCAREA MOARTE N-ARE .. :)

 

nu credeti??

 

Eu unul tind sa nu fiu sceptic si nici sa dau apa la moara celor care sunt.. daca nu vreti sa luati parte la asa ceva, nu luati fratilor, desi nu vad o situatie de genu "nu te asculta nimeni..." si in plus nu e esential sa te asculte cineva si/sau sa te aplaude.. ci sa canti... nu inseamna asta de fapt? v-ati apucat de chitara pt glorie? oh.. c'mon don't be slash wannabees... (nu am nimic cu slash :o ) doar daca tu si ala din timisoara sau de oriunde altundeva cantati impreuna in comoditatea de acasa (fara sa carati scule, etc...) si invatati unul de la celalalt eu zic ca treaba isi atinge scopul...

 

si sa nu uitam de distractie.. :)

Link to comment
Share on other sites

@evilpath: vezi alineatul 3 :)

 

exista intotdeauna si partea cu... stau si ascult...

 

@killahead: incercam treaba cu messu? incercam intr-o seara, sa zicem cand ne gasim pe mess...:)

 

ID-u meu e comanel2k.. faceti un serviciu si bagati o descriere cand dati add sa nu va resping...:)

Link to comment
Share on other sites

Nu e o idee rea.. Defapt, e chiar foarte buna, numai ca precum a spus si Mircea, sunt mari sanse sa se creeze haos, mai ales daca intra zeci de oameni pe conferinta.. Asta e bun asa intr-un grup restrans, nu stiu cum ar merge sa fie publica chestia, toti s-ar baga unul peste altul, glume, caterinca, etc..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.