www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Tcm50e


Guest philips848
 Share

Recommended Posts

Guest philips848

Salut, sunt nou pe forum asa ca daca nu postez corect va rog iertati-ma. Tot ma bate gandul sa-mi cumpar o chitara electro-acustica si anume Ibanez tcm 50e . Ce parere aveti despre ea, are cineva, cum e ?

Link to comment
Share on other sites

am avut in mana chitara asta acum cateva saptamani, cand am setat-o pentru un elev. nu e rea, in schimb tre sa fii constient ca ceea ce vezi e exact ce primesti: corp mic - sunet "mic". la rece un talman suna cam la fel de tare ca un ukulele :) . am auzit-o si pe scena, acolo face treaba buna: e o chitara foarte potrivita pentru un chitarist solo, datorita pickup-ului de tip single coil care suna cald si oleaca "nazal". asa ca daca esti orientat in principal pe solo-uri si vrei o chitara de scena pentru solo-uri acustice, atunci e o alegere buna. altceva nu prea poate chitara asta :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest philips848

eu o vreau pentru cantat , dar amplificat. am vorbit cu cineva si a zis ca ibanezuri-le nu sunt bune, mi-a spus sa imi iau un takamine. pretul la care ma invart e de 400 euro. recomandati-mi voi ceva. voi ce ziceti de ibanez?

Link to comment
Share on other sites

Uite cam dupa ce m-as uita eu

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1658

 

Mi-a placut foarte mult, am luat 2 bucati pana acum una pentru fratele meu si una pentru un prieten. Suna bine si la rece si amplificata si are un grif foarte comod.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1626

 

O chitara decenta, suna foarte bine amplificata, griful este ceva mai gros ca la Ibanez, in schimb are tastele ceva mai late, deci se uzeaza mai greu. Neamplificata este doar o chitara medie.

 

http://www.and-roll.ro/product.php?&productId=2402

 

Am probat una si mi-a placut foarte mult cum suna la rece. Amplificata avea o mica problema, in sensul ca mi-ul subtire e auzea ceva mai incet decat restul corzilor. Probabil era o problema cu saddle-ul care nu are perfect drept si nu facea bine contact cu doza piezo.

Link to comment
Share on other sites

Hohnerul ala chiar are spatele si lateralele din ebonita (=material plastic) sau au tradus ei prost ebony? :)

Are cumva solid top? Nu prea gasesc info.

 

Ca posesor de Ibanez AW(28), sustin optiunea AW15ECE. Nu neaparat LG, ca parca e un pic mai pretentios la intretinere, dar nu stiu daca ai de ales.

Link to comment
Share on other sites

Hohnerul ala chiar are spatele si lateralele din ebonita (=material plastic) sau au tradus ei prost ebony? :)

Are cumva solid top? Nu prea gasesc info.

 

Ca posesor de Ibanez AW(28), sustin optiunea AW15ECE. Nu neaparat LG, ca parca e un pic mai pretentios la intretinere, dar nu stiu daca ai de ales.

 

The Hohner™ Ebony EBAE acoustic electric cutaway guitar features enhanced low-mass bracing, maple binding, 2-way adjustable truss rod, Shadow P7EQ pick-up with anti-feedback switch, 20 frets, gold plated tuners with ebonite keys, ebony sides and back, solid ebony fingerboard and bridge with a solid spruce top.
Link to comment
Share on other sites

Guest philips848

sunt din arad. ce diferenta e intre ibanez aw15ECE si ibanez aw15ECELG? voi ce ziceti sa-mi cumpar asta??

Link to comment
Share on other sites

sunt din arad. ce diferenta e intre ibanez aw15ECE si ibanez aw15ECELG? voi ce ziceti sa-mi cumpar asta??

 

LG vine de la Low Gloss. Este vorba de tipul de finisaj, cel Low Gloss este mai subtire, mai sensibil la lovituri, dar mai rezonant si imbatraneste mai frumos. In legatura cu Hohner-ul parca avea topul din molid masiv si spatele din abanos (ebony) laminat.

Link to comment
Share on other sites

Hohnerul ala chiar are spatele si lateralele din ebonita (=material plastic) sau au tradus ei prost ebony? :)

 

daca nu ai prins de la doctor x ebony=abanos(lemn de culoare neagra,pentru grif de obicei),ebonite=ebonita (plastic fitzos cu impresii de lemn cateodata,dar in mare parte posteaza drept prize si intrerupatoare...).diferenta poti sa o calculezi si singur,tinand totusi cont ca ebonita este mai ieftina decat majoritatea tipurilor de lemn.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest philips848

am obseravat , cand canta pe fretul 2 coarda A si D bazoaie. ce pot sa fac sa nu mai bazoaie?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.