www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lance Lopez In Romania


Guest Death Poop
 Share

Recommended Posts

Guest Death Poop

am cautat si am vazut ca nimeni nu a menitonat-o, asa ca o spun eu..

em primit urmatorul email de la Rock Shop:

NU RATATI !Biletul e 40 ron ...se poate lua si de la fata locului(HALA e linga st. metrou MIHAI BRAVU,unde a fost NAZARETH) Lance Lopez, “The Killer Guitar” from Texas debarcã în Romania! 23 mai, The Note, Timisoara; 24 mai Falticeni; 27 mai, Hala, Bucuresti; 28 mai My Way, Cluj; 29 mai, Buzau; 30 mai, Big Mamou, Bucuresti Unul din cei mai buni chitariºti ai generației sale, Lance Lopez s-a nãscut în oraºul Shreveport din statul Louisiana în anul 1977. I se spune în multe feluri, ”Axe-ripper”, „Texas Riff Master”, „Texas Axeslinger”, „The Killer Guitar“, One-man-rock-machine, etc, ºi asta foarte motivat, pentru cã este un muzician de excepție. Nu m-aº fi încumetat sã scriu aceste rânduri elogioase despre un simplu chitarist american. Lance Lopez este un talentat guitar hero cu o accentuatã autoritate a riff-urilor pe chitarã ºi, un lucru deloc de neglijat, un compozitor inspirat. Cea mai evidentã calitate a lui Lance Lopez este apropierea ºi pãstrarea spiritului hendrixist în tot ceea ce creazã ... chiar dacã acesta este prins între mrejele influențelor blues ºi funk. Lucky Peterson l-a luat chitarist ritmic timp de trei ani ... tatãl sãu a fost coleg de armatã cu ... marele Elvis Presley ... a format un power trio cu celebrii Buddy Miles ºi Chuck Rainey ... iar în 2005, a reunit “rãmãºitele” Hendrix's Band of Gypsys cu cele ale lui Stevie Ray Vaughan's Double Trouble în Band of Trouble alãturi de Buddy Miles cântând pe diverse scene alãturi de Rick Derringer, Joe Bonamassa, Chris Duarte, ºi Kenny Wayne Shepherd!!! LANCE LOPEZ este un “one man Blues/Rock machine”, câºtigãtor al concursului Southeastern Regional Jimi Hendrix Electric Guitar, New Orleans, sponsorizat de Fundația Experience HENDRIX ºi deținând împreunã cu celebrul Buddy Miles, Steely Dan ºi Chuck Rainey titlul de The Blues Band of the Year în 2001 la premiile Dallas Music. Cred cã v-am oferit suficiente dovezi pentru a vã „invita” la concertele Lance Lopez din oraºele Bucureºti, Buzãu, Cluj, Falticeni ºi Timiºoara. Trio-ul cu care va susține turneul din România din perioada 23 - 30 mai 2009, este compus din CODY C. NORMAN baterie, TONY VALDEZ chitarã bas ºi LANCE LOPEZ chitarã solo ºi voce. Concertele din România fac parte din turneul mondial început pe 13 martie în California.

 

(http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewProfile&friendID=32152741)

 

O mentiune speciala!

 

LANCE LOPEZ, va susține un concert la Bucureºti, pe 27 mai 2009, la Club Hala, începând cu ora 19:00. Opening act-ul acestui eveniment este concertul extraordinar al trupei SURVOLAJ din Timiºoara, care marcheazã revenirea dupa 20 de ani cu noul album intitulat “Strãzi bântuite de noapte” ºi al volumului “Napalm ‘Or” semnat Daniel – Silvian Petre, liderul trupei. Atât albumul cât ºi cartea vor fi la vânzare pe parcursul evenimentului. Dupã concert, fanii MANCHESTER UNITED ºi ai BARCELONEI vor putea vizualiza meciul în condiții excelente, pe un ecran imens de 7 x 4 m.

 

Radu Lupascu

 

 

cheerz!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.