www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Islamismul


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest withefish
Ma bucur ca nu esti suparat pe mine.

 

Din cate am vazut majoritatea au firme afaceri etc. si isi cam permit sa tina nevasta acasa. Totusi la scoala copii lor se intalnesc cu o puternica cultura pop. Chiar daca nu trec la creshtinism modu lor de viata ca fi cel occidental. Ma refer la haine, muzica, filme, masini, sport, muzica, reviste si tot restu stii tu la ce ma refer. Inclusiv faptul ca vor avea relatii sexuale inainte de casatorie ceea ce e interzis de Coran, cum de fapt e interzis si de religia crestina (Biblie).

In definitiv care o sa fie diferenta ca o sa-i zicem Dumnezeu sau Allah, ca o sa citim Biblia sau Coranu? Modul nostru de viata va fi exact acelasi. Ambele religii au o etica pozitiva cu exceptia unor interpretari precum cele folosite de teroristii si militantii Jihad.

 

In general in lumea moderna religia is cam pierde semnificatia. Totul e explicat de stiinta si religia ramane izolata in biserica nu se mai regaseste deloc in afara bisericii. Daca omul antic explica bolile, dezastrele naturale sau alte lucruri prin religie asta nu se mai intampla si astazi. Astazi avem stiinta. Practic religia foloseste doar fricii noastre de moarte.

 

Asadar care o sa fie diferenta ca o sa fim musulmani sau crestini? Io cred ca nici una. Mai mult, musulmanii care vin in tarile dezvoltate traiesc o viata mai libertina, acest libertinaj religios prinde contur tot mai clar si in tarile arabe. Si ei merg in cluburi de noapte si ei fac tot ce facem noi.

 

Asadar sa presupunem ca ceea ce spune documentarul acela e adevarat, care-i problema?

 

In Londra musulmanii sunt acolo de zeci de ani. Ei si? Io cred ca pentru etica noastra morala si religioasa ar putea fi ceva benefic sa avem printre noi niste musulmani care-si tin religia asa cum scrie in Coran. Ar fi un exemplu pentru noi si pentru religia noastra.

 

Deci... care-i problema?

 

cum spune americanul "God Bless Them".

Deja imi place sa discut cu tine si ma bucur ca o putem face omeneste!

Aia cu firme si afaceri sunt putini,in Romania tot asa aveam si eu conceptia despre arabi:aia cu afaceri si buticuri,aia care cumpara miei si prefera fetitele noastre(sau baieteii).

Aici am cunoscut musulmani(nu toti musulmanii trebuie sa fie arabi)saraci,care muncesc din greu sa-si intretina familiile din fosta Yugoslavie.

Eu m-am referit la cei care tin neaparat sa puna in practica legi,care mie mi se par deplasate,la genul care considera ca au dreptul sa isi decapiteze sotia ca i-a fost infidela,sau in randul musulmanilor de etnie turca e faimoasa practica de a-si ucide fica in cazul in care nu se casatoreste cu barbatul ales!Si toate astea in tari care trebuie sa-i accepte si sa nu-i discrimineze!

Hai sa fac o "aroganta" cu zice nea' Gigi si sa inchei cu o gluma:daca ai un musafir si tine neaparat sa-si faca nevoile la tine in bucatarie,fiindca el asa face la el acasa,atunci nu-l trimiti sa se c..e in casa lui nu la tine??? :)

In rest sunt de acord cu ce spui si eu personal imi doresc sa ma integrez in lumea care m-a acceptat si sa nu ma deosebesc de ei, sa nu fac o rusine pt mine faptul ca m-am nascut roman.Sunt destui care fac asta in lume!Deci nu am cum sa consider o amenintare un om care vrea sa fie om!

 

GOD BLESS US ALL! :)

Edited by withefish
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
Mdeah... ce vrei de la Ponta? Atata il duce capu, saracu.

 

In loc sa se preocupe de drumuri, parcari si alte cele, pe CRETINEL din PSD il doare avortul.

 

da, ma, e bun si cum vezi tu lucrurile, dar chiar nu merge supa fara nicio bucatica de carne de pui...macar sa pui niste dewlicat cu gust de pui...de asta da zidane cu capul, pisica zboara sau ti-ai pus corzile la chitara invers, pentru ca elefantul din bec a ales bicicleta, si nu mingea copiilor lui, soarecii...

nu am dreptate?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.