www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comparatie Intre Pedale Wah _ Cry Baby Orginal Vs. Cry Baby Q95 Vs. Rocktron Black Cat The Moan


Guest The Moan
 Share

Recommended Posts

de acord cu colegii in linii mari . in principiu mi se pare ok sa iti iei o anumita pedala pt. un anume sunet , dar nu e bine sa ajungi un "copycat nefericit" ca sa zic asa , pt. ca fiecare chitarist cunoscut are o gramada de clone , deci sa te opresti intr-un punct . oricum toti copiatorii rateaza punctele esentiale din felul de a canta al unui chitarist . ideal ar fi sa ai pe langa o maniera de interpretare proprie si un sunet , ton propriu (care bineinteles rezulta in primul rand din felul in care canti....) . si oricum daca vrei sa suni ca Malmsteen trebuie sa si arati ca si el ( freza , bratari , haine ) , sa ai atitudinea lui ... :) . era o gluma , oricum Malmsteen are tot mai multe clone pe zi ce trece .

 

@Legion : din pacate nu e asa , sunt prea multi chitaristi care nu sunt incepatori ce se straduiesc sa imite pana la ultimele detalii pe unul sau pe altul . dar daca ar exista numai chitaristi originali , cum ne-am mai da seama cine are valoare (si echipa :) ) si cine nu.....

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
de acord cu colegii in linii mari . in principiu mi se pare ok sa iti iei o anumita pedala pt. un anume sunet , dar nu e bine sa ajungi un "copycat nefericit" ca sa zic asa , pt. ca fiecare chitarist cunoscut are o gramada de clone , deci sa te opresti intr-un punct . oricum toti copiatorii rateaza punctele esentiale din felul de a canta al unui chitarist . ideal ar fi sa ai pe langa o maniera de interpretare proprie si un sunet , ton propriu (care bineinteles rezulta in primul rand din felul in care canti....) . si oricum daca vrei sa suni ca Malmsteen trebuie sa si arati ca si el ( freza , bratari , haine ) , sa ai atitudinea lui ... :D . era o gluma , oricum Malmsteen are tot mai multe clone pe zi ce trece .

 

@Legion : din pacate nu e asa , sunt prea multi chitaristi care nu sunt incepatori ce se straduiesc sa imite pana la ultimele detalii pe unul sau pe altul . dar daca ar exista numai chitaristi originali , cum ne-am mai da seama cine are valoare (si echipa :D ) si cine nu.....

In mare parte sunt de acord cu ce imi spuneti voi aici .

Recunosc ca nu mi-s big deal in ale chitarii desi de pe partitura pot sa scot cam ce melodie vreau dar nu asta e faza . Nici nu vreau sa ajung mare chitarist si sa cant la chitara "big time" pt. ca trebuie sa fi facut si nascut pt. asa ceva .

Faza e ca daca urmariti interviuri cu toti marii chitaristi , veti vedea k toti au avut modele dupa care s-au luat . De exemplu Malmsteen era cu Blackmore de la Deep Purple si spunea ca de multe ori adormea cu chitara in mana dorind sa scoata o melodie de la Deep Purple .

La fel si Eddie Van Halen , canta la inceput pe marginea patului si avea modelele lui .

De asemenea exemplele pot continua .

Insa un lucru trebuie retinut : Nu putem sa fim originali 100% si sa lasam tot ce-au compus altii si au cantat pe chitara in decurs de zeci de ani fiindca nu am evolua . Ganditi-va cum ar fi sa ne apucam acuma tot din 50 in 50 de ani sa ne facem ca noi am descoperit focul , apa calda si mersul pe jos :) ( just a joke ) , adica hai sa fim seriosi dak nu esti in stare se canti ce au compus altii care-s adevarati meseriasi atunci mai bine las-o balta .

Sa fim originali da , dar nu ne apucam noi acuma sa inventam muzica k ar fi penibil .

Iti garantez ca toti marii chitaristi stiau si imitau multe piese inainte sa ajunga cu adevara profi ...

Iar apropo la scule sunt in dezacord cu voi . Dak n-ai scule bune poti sa ai talent cu carul ca vei suna nasol . Faza e ca lumea nu prea face diferenta fiindca nu au toti urechea formata pt. genul asta de muzica , adik pt. altii e the same shit daca canti pe un Strat ,pe un Les Paul sau pe un Reghin fiindca ei nu fac diferenta . Stiu ca poate multi ma injura acuma fiindca nu au bani sa-si cumpere ce si-ar dori dar sa stiti ca si eu cand eram student si nu aveam nici un ban ( nu ca acuma m-ar scoate banii afara din casa :) ) , ma uitam la altii si ma rugam de unu si de altul sa-mi dea o Reghin sau o amarata de chitara facuta prin Patagonia cu nishte efecte de kcat , sa cant si eu putin pe ea . Acuma nu mai conteaza oricum ...

Si cum spuneam ( doar un incepator :) )

 

Aaa.. si inca ceva referitor la scule ; ganditi-va ca meseriashi adevarati in ale chitarii au probat poate nu zece pedale ci sute de pedale ca sa isi poata da cu parerea referitor la sound .

Deci in concluzie pare un argument destul de logic sa luam in seama ce folosesc , nu mi s-ar parea o chestie total inutila sa neanteleapta .

De asta spun ca Dunlop Cry Baby is the best fiindk majoritatea lu aia mari o folosesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.