www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Combo Hartke


dalv
 Share

Recommended Posts

-preamp pe lampi

-60w

-dif de 12''

si la thomann l-am gasit la 247 euro

http://www.samsontech.com/products/product...=1792&brandID=3

Eu unul nu am mai auzit de firma asta. Stie cineva cam la ce nivel se situeaza produsele lor? Ma tenteaza sa imi cumpar asa ceva.

Sau altfel pusa intrebarea, care ar fi solutia mai avantajoasa dintre Hartake Vox-ul asta si Peavey-ul asta?

Link to comment
Share on other sites

Hartke este o firma in general cunoscuta pentru faptul ca face amplificatoare de bass midrange ( nici prea bune, nici prea slabe ).

 

Dupa cum observ, Vox-ul si Hartke-ul au cate o lampa in preamp. Personal nu m-ar entuziasma prea mult asta... probabil ca nu face mare lucru. Hartke este atragator mai mult pentru controale ( eq separat pt canale ) si pentru spring reverb, dar ceva ma face sa n-am incredere. Vox-ul probabil ca este limitat ca sunete, nu-l vad scotand cine stie ce tonuri de high-gain ( dif de 10" + ideea brand-ului vox ). Peavey-ul are problema EQ-ului comun pe canale si lipsa lampii ( daca vrei s-o vezi o problema ), dar imi pare cel mai simplu si sanatos dintre cele 3. Ar trebui auzite toate pentru o comparatie. Vezi si pe Harmony central ce zic altii. Si mentioneaza si tu pt ce iti trebuie (acasa/repetitii/live) si cam ce canti si daca ai de gand sa-l combini cu alte scule ( daca da, ce? ).

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Hartke este o firma in general cunoscuta pentru faptul ca face amplificatoare de bass midrange ( nici prea bune, nici prea slabe ).

... si ca o complectare a ceea ce a zis Adi despre aceasta firma [Hartke], nu trebuie sa uitam clasicul "3500" si nici faptul ca sint printre pionierii folosirii "aluminum-cone drivers" [Hartke/Guild] - Acum e discutabil ce inseamna "nici prea bune, nici prea slabe". Sint totusi "clasics" in zona amplificatoare/boxe de bass.[chiar daca se pare ca acum se fac in China - "curentul" circula la fel si la chinezi si la americani]

Cu toate ca. intr-adevar toate drumurile duc la Peavey [din cele trei enumerate de tine, dalv] eu mi-as lua Hartke[se pare ca poti sa-i scoti spatele si sa-l faci si "open back" :) ]. Oricum toate fac parte din aceiasi categorie de combo-uri :) . "Lampa" din circuitul de intrare nu-ti va folosi decit daca scoti semnalul din preamplificator catre alte destinatii [alta statie cu lampi, mixer sau pentru inregistrare - daca nu tragi prin microfon].

In general e de preferat invers - preamplificatorul cu tranzistori/integrate si etajul final cu lampi. Caci sunetul final iese prin difuzoare, nu?

In rest, subscriu si eu la ceea ce a zis Adi. Si citeste-le cartile tehnice - ca e singura informatie disponibila - si compara-le. Succes!

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Comboul imi trebuie pt repetitii cu trupa. Jobul lui ar fi doar sa amplifice sunetul fara sa-l modifice, efectele fiind date de un procesor. Ce m-a atras pe mine a fost lampa aia din preamp, dar daca voi ziceti ca nu e mare lucru o sa trec cu vederea.

Siteurile Harmony-central si Music123 nu reusesc sa le accesez de cateva zile...nu mi le incarca, de aia am cerut pareri aici pe forum. Multumesc pt comentarii, mi-am format o parere.

btw, acum am vzt ca am gresit numele produsului in titlul topicului :) daca poate un admin, il rog sa corecteze, daca nu, np

Link to comment
Share on other sites

eu personal nu am incredere in combo-urile de hartke. mi se par mult mai ok un bass box cuplat cu un head adevarat tot de la hartke. sint scule bine numa ca-s cam scumpe

Link to comment
Share on other sites

Io as alege intre Vox shi Peavey, Hartke nu prea mi se par cine stie ce amplifuri. Vox`u ii mai bun ca Peavey ca are shi footswitch da ii numa de 30W iar Peavey`u ii de 60W shi are tipuri diferite de distors shi reverb.

 

Asa ca pt repetitii mere Peavey`u pt ca are mai multa putere, cu 30W ar trebui sa-l cam forjezi sa il auzi peste tobe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.